Enni kell, a meleg luxus

Miközben a politikusok folyamatosan vitatkoznak a gáz áráról, illetve arról, kell-e azt emelni, s ha igen, mikor és miért nem, az emberek a maguk módján választanak: mindent latba vetnek, hogy minél kisebb gázszámlát kapjanak. A takarékos fagyoskodástól a gázóra házilagos bütyköléséig terjedhetnek a megoldások.

Első példánk egy budapesti távfűtéses ház. Fábián Attila nagyszobája a negyedik emeleten zsúfolva van szebbnél szebb cserepes növényekkel. A többségüket elegendő virágállvány híján, a radiátoron tárolja. Megteheti, hiszen a fűtőtest nem működik. Kikapcsolta. De nem csak itt, hanem a hálóban és a konyhában is. Odakint mínuszok, a lakásban kevesebb, mint 20 fok. Fábián Attila azt mondja, ő már megszokta a hideget.

- Három éve szereltek fel a házban a radiátorokra egyedi mérőket, így egy kicsit mi is bele tudunk szólni abba, hogy mennyit fizessünk a hó végén.

Fábián Attila a ház többi lakójával együtt szerencsésnek mondja magát, hiszen ma még nem túl gyakori, hogy a távfűtéses házakban egyedileg lehetne mérni a hőfogyasztást. Zsuzsánál a hetediken jó meleg van a konyhában. De csak azért, mert épp ebédet főz. A radiátort ő is leszereltette. A két szobában és a fürdőben pedig elzárta, így nála is csak két kisebb fűtőtest ad meleget. Ha hideg az idő, bizony alig 18 fok van a lakásban. Zsuzsa nyugdíjas, a nyugdíja pedig éppen csak fedezi a rezsit, ezért muszáj takarékoskodnia.

- Tavaly az év végi elszámolásnál visszakaptam 17 ezer forintot, az idén viszont nagyon elkeseredtem, amikor kijött a számla, hogy nekem kell négyezer forintot befizetnem - panaszkodik. Zsuzsa az 51 négyzetméteres lakása fűtésére havonta 20 ezer forintot költ.

A házban úgy kalkulálnak, a számla 40 százaléka a közös fogyasztás, a lakók tehát a fennmaradó 60 százalékon spórolhatnak. Viszont kompenzálják a szélső és a tetőtéri lakásokat, így ez a költség is a közösségre hárul.

- Mivel én középen vagyok, két lakás "helyett" is fizetek. Már ott tartok, hogy leszereltetem a mérőket a radiátorokról, és akkor majd én is fűtök bele a vakvilágba.

Herpai Gábor közös képviselővel többéves tapasztalata azt mondatja: nincs olyan döntés, amely mindenkinek megfelel. A lakók bármikor választhatnak más szempontokat is az elszámoláshoz, egy dologban mindenesetre egyetértenek: enni kell, a meleg azonban csak luxus.

Vannak, méghozzá nem is kevesen azonban, akik spórolás helyett inkább "bütykölnek" egy kicsit a gázórán.

Péter például már évek óta sikeresen játssza ki a gázműveket. Eddig azzal ügyeskedett, hogy a gázóra plexilapját egy satuszerű megoldással odafogta a számlaphoz, ami így nem tudott pörögni. Tavaly azonban lecserélték az órát, ezúttal viszont olyanra, melynek az előlapja üvegből van. Így most egy mágnessel trükközik.

- A legfontosabb szabály, hogy nem szabad túlzásba vinni. Én például legtöbbször csak a költségek egynegyedét faragom le, a fogyasztás háromnegyedét pedig befizetem. Péter 36 éves és villanyszerelőként dolgozik. Éppen a téli hónapokban van kevesebb munkája, és pénze, amikor a gázszámla viszont magasabb. Úgyhogy a trükkök mellett még takarékoskodik is. Mivel agglegény, nemigen főz otthon. Nyáron pedig előre gondolkodik, és mindig több gázfogyasztást jelent, vagyis előre fizet, hogy télre kevesebb maradjon. A spórolással meg a csalással már kihúzza a munka nélküli téli hónapokat. Eddig még nem bukott le.

A gázművek szakembereinek főleg a fővárosban főhet a fejük az ügyeskedők miatt, itt ugyanis a gázórák több mint 80 százaléka lakáson belül található. Oda pedig csak akkor mehetnek be, ha beengedik őket. Az esetek felében azonban ajtón kívül maradnak. A vonatkozó törvény szerint ilyenkor kérhetik az illetékes jegyző segítségét, aki egy határozattal utasíthatja a lakót arra, hogy engedje be az ellenőröket. Ez azonban igen bonyolult és hosszadalmas megoldás, melynek a költségeit többnyire senki nem vállalja.

- Pedig a legjobb eredményeket az úgynevezett célzott ellenőrzésekkel érjük el - mondja Csallóközi Zoltán, a Fővárosi Gázművek igazgatója. - A számítógépes rendszerünk minden évben ellenőrzi, hogy mekkora az eltérés az adott év és az előző év fogyasztása között. Ha mondjuk 30-40 százalékos, akkor ellátogatunk a fogyasztóhoz. Igaz, sokszor kiderül, hogy szó sincs csalásról, a lakó külföldön volt, vagy kórházban kezelték, azaz jogos az eltérés.

Fábián Attilánál húsz fok alatt marad a hõmérséklet
Fábián Attilánál húsz fok alatt marad a hõmérséklet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.