Az örökségvédelem beavatkozik a Hild-ház bontásába
Az örökségvédelmi hivatal napokon belül kiadja a részletesen alátámasztott szakhatósági állásfoglalását. Döntésének indoklásaképpen utal arra, hogy az elmúlt három évben a főváros műtörténeti és történeti értékű építészeti kultúrájának megőrzéséért tevékenykedett. Ezt szolgálta részükről a volt pesti zsidónegyed, a Belső-Erzsébetváros és az Andrássy úti világörökségi helyszín területi védelme, valamint 80 kvalitásos épület műemlékké nyilvánítása.
A Hild-ház bontására korábban kiadott engedélyt a Budapesti Törvényességi Felügyeleti Ügyészség óvására visszavonták. Jelenleg nincs rá bontási engedély, ennek ellenére a hatodik kerületi önkormányzat, mint tulajdonos tovább bontatja a házat. Verók István polgármester arra hivatkozik, hogy kizárólag az életveszély elhárításán dolgoznak, amire engedélyük van.
Az épület elbontását ellenző Óvás! egyesület szerint az „életveszély elhárításának” nevezett bontás kedden is folytatódott. Már leverték a teljes harmadik emeleti függőfolyosót (csak a konzolok maradtak meg), és annak a résznek, ahol pár napja jogtalanul kibontották a födémgerendákat, most lerombolták az udvarra néző főfalát is – olvasható az Óvás! közleményében. Jelenleg továbbhaladnak a Vasvári Pál u. 4. felöli oldalon, és szedik ki a belső közfalakat, az ajtó- és ablaktokokat, illetőleg a függőfolyosót végig leverték itt is.
Azt, hogy esetleg már alsóbb szinteken is csinálnak-e hasonló műveleteket, az épületet borító fekete lepel takarása miatt nem lehet sehonnét sem látni – figyelmeztet az egyesület, amely naponta fényképeket juttat el a sajtóhoz az épület bontásáról.
Az Óvás! kértük azonnali ideiglenes védelem elrendelését kérte nyílt levélben a Kulturális Örkségvédelmi Hivataltól, szorgalmazva a kivételesépület megmaradásának garantálását.
Az épület megőrzése mellett emelte fel szavát korábban Bozóki András kulturális miniszter, továbbá Demszky Gábor főpolgármester is.
Az MTI kedden délelőtt helyszínen járt tudósítójának a ház őrzését végző szakemberek azt mondták, még nem fejezték be az "életveszély-elhárítást", de később folytatni fogják a munkát.
Az örökségvédelmi hivatal közleményében örömmel állapította meg, hogy az ügyben kijelölt XIII. kerületi hatóság március 6-ai határozatában foglaltak nem ellentétesek a műemlékvédelem szempontjaival. A határozat ugyanis nem mondta ki, hogy az életveszély-elhárítás kizárólag az épület teljes elbontásával történhet meg.
A XIII. kerületi polgármesteri hivatal építési ügyosztálya hétfőn kiadott határozatában azt írta: a VI. kerületi Hild-ház veszély-elhárítási munkálatait 72 órán belül be kell fejeznie a kivitelezőnek, de ez nem jogosítja fel az épület egyéb szerkezeteinek elbontására.
A kivitelező a Király utca 40. szám alatti ingatlan életveszélyes állapotú szerkezeteinek elbontását követően a területről köteles levonulni és annak biztonságos őrzéséről gondoskodni - hívja fel a figyelmet az ügyben hatóságként kijelölt hivatal.
Az ügy előzménye, hogy a VI. kerületi Király utcai ingatlan ügyében hivatalból eljáró VII. kerület a bontási engedély kiadását megelőzően nem kereste meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt. Az 1844-ben épült, háromemeletes, klasszicista stílusú sarokház ugyan nem műemléképület, de miután a mellette álló épület az, műemlékvédelmi környezetnek számít, tehát a bontásról szóló döntés előtt az örökségvédelem véleményét ki kell kérni.
Marinov Péter, az Óvás! egyesület elnöke szerint az említett épület helyén egy nyolcemeletes lakóház építését tervezik, miközben a műemléki épületekkel szegélyezett Király utcai házak többsége háromemeletes.
(forrás: MTI)