Visszavárják a nagyevőket
Aki tegnap nem jutott asztalhoz, ne adja fel - több étteremben úgy döntöttek, újabb féláras napot tartanak. Van, ahol már ma, van, ahol a hétvégén, sőt, van, ahol egy ráadás torkos csütörtök lesz a jövő héten. Sőt, olyan vendéglősről is hallani, aki azt fontolgatja, minden hónapban meghirdeti a maga torkos csütörtökjét, amikor - csakúgy, mint tegnap - ötven százalék engedményt ad a számla végösszegéből. A legközelebbi vendéglői látogatásnál, vagy a cég másik éttermében felhasználható, ugyancsak ötvenszázalékos kedvezményt nyújtó utalványt is több helyen kaphattak a vendégek. Az össznépi vendéglői láz elsősorban Budapesten szökött magasba, de a vidéki nagyvárosok - Pécs, Szeged, Győr, Miskolc vagy Debrecen - vendéglősei is többnyire telt házzal néztek szembe vacsoraidőben.
A torkos csütörtök sikerét már a hét elején sejteni lehetett, amikor egy sor pesti étteremben hiába próbálkoztunk vacsorára asztalt rendelni. Az éttermek első lépésben bevezették a kétóránkénti váltást, egy-egy asztalt legfeljebb két órára lehetett lefoglalni. Csakhogy volt, ahol még ez is kevésnek bizonyult, és csalódott emberek sokaságát kellett hely híján elküldeni. A Kárpátia és a Premier étterem tulajdonosa, Niklai Ákos elárulta: a hihetetlen érdeklődésre tekintettel már szerdán elkezdték a féláras akciót, a csütörtökről lemaradt vendégeket egy nappal korábbra invitálták meg. Aztán ez sem volt elég: ma, sőt szombat délben is fél áron lehet torkoskodni náluk.
Bármelyik budapesti éttermet hívtuk, mindenütt hihetetlen forgalomról meséltek. A lőrinci Gombás étterem tulajdonosa, Gombás András nem titkolta: már délután egykor akkora bevételt könyvelhettek el, mint némely napon egész nyitva tartás alatt sem. A Gombás külsős pincéreket is felvett tegnapra, és jövő csütörtökre újabb féláras napot hirdet, sőt, ha az is olyan elképesztő forgalmat hoz, mint a tegnapi, akkor akár kétszer is megismétlik az akciót.
Az újrázást nem csak ők, mások is eldöntötték: az óbudai Régi Sipos étterem legközelebb hétfőn felezi meg árait. Fejér Miklós vendéglős sem szűkmarkú: tegnap már déltől cigányzenekarral és világhírű prímással várta a vendégeket. A Régi Sipos üzemeltetője is azért döntött a ráadás mellett, mert már kedd délután telt házuk volt tegnapra. Egy igazi vendéglősnek nincs szíve elküldeni senkit, amikor meg azt tapasztalja, hogy több százan telefonálnak hiába, érthető, hogy egyéni akcióba kezd, akár a saját zsebére is - véli Galla Gábor, az országos akciót meghirdető Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója, aki már azon is meglepődött, milyen sok étterem jelentkezett felhívásukra. Háber Tamástól, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnökétől tudjuk, hogy körülbelül háromszáz vendéglőre számítottak, nem félezerre. A vendéglősök és a vendégek egyaránt ráharaptak az akcióra, amit a tegnapi formájában az idén már nem, de jövőre szinte biztosan megismételnek majd.
Az ötvenszázalékos engedmény különös sikert hozott. Adódik a kérdés: vajon az étlapokon szereplő árak pontosan duplái annak, amit a magyar átlagvendég meg tud fizetni? Szakértők szerint nem pusztán erről van szó, a Nagy ízutazás sikere az árak felezése mellett a jól sikerült, széles körű reklámkampányban rejlik. Az akció híre futótűzként terjedt, mint vissza nem térő alkalomról szóló eseményé, miközben számos helyen már évek óta minden hétvégén vagy hétköznaponként délben féláras akciókat tartanak - korántsem ekkora sikerrel. A vendéglői árak végleges felezése lehetetlen - állítja egybehangzóan az ipartestületi elnök és a turisztikai vezérigazgató, a torkos csütörtök árengedménye ugyanis a legtöbb helyen hasznot nem, sőt, helyenként némi veszteséget okozott. Csakhogy a részt vevő éttermek úgy gondolták: az egész éves pecsétgyűjtéssel egybekapcsolt akció központi reklámja jóval többet ér, mint amennyibe az egyszeri akció kerül nekik. Igaz - tette hozzá Háber Tamás - az éttermekből hiányzó vendégek többsége valóban anyagi okok miatt nem jár hozzájuk. Az utóbbi évtizedben olyan drasztikusan drágult az éttermek rezsije, hogy a most elengedett 50 százalék nagyjából az azóta bekövetkezett áremelkedést jelenti. Az éttermi árak többszörösükre emelkedtek, miközben az átlagfizetések nem.
A torkos csütörtökről elmondható, hogy az volt az a nap, amikor sok idős ember évtizedek óta először járt újra étteremben, sok fiatal meg életében először. A vendéglősök a legjobban annak örültek, hogy soha nem látott arcok bukkantak fel náluk. A hat helyen beszerzett pecséttel ajándékért beküldhető étteremjáró képeslapból félmillió példányt nyomtattak, az első telepecsételt lapok várhatóan április végétől érkeznek a Magyar Turizmus Zrt.-hez. A későbbre ígért árengedmények talán segítik a pecsétgyűjtési láz kialakulását, mert az igazsághoz tartozik, hogy a Magyar Éttermi Szövetség tagjai által néhány éve kiadott, ugyancsak étteremlátogatásra serkentő gasztronómiai útlevél anno nem bizonyult sikeresnek. Talán ezért történhetett meg, hogy a Gundelt, amit a szövetség elnöke igazgat, nem nevezték be a mostani akcióba.