Követni a koreai példát

Solymosi Frigyes akadémikus azzal jött vissza Ázsiából, hogy a sikeres dél-koreai nemzeti gazdaság létrejöttének oka a koreai patriotizmus, és az, hogy ott az állam a GDP-ből az európai átlagot lényegesen meghaladó mértékben segítette a kutatás-fejlesztést (Politika és a szürkeállomány, Hétvége melléklet).

Mi sem áll távolabb a valóságtól. A koreai gazdaság nem "nemzeti gazdaság", a koreaiak jelentős része a multiknak dolgozik. A híres Daewoo autógyár az amerikai General Motorsé, az LG elektronikai csoport részben a holland Philips, a kanadai Nortel és a japán Hitachi tulajdona. Még a Dunaújvárosban gyárat építő Hankook gumigyár egy részét is a francia Michelin birtokolja. Igaz, Dél-Korea többet költ kutatásra. De a pénz alkalmazott kutatásra megy (nem alapkutatásra), és nem az állam zsebéből jön, mint Magyarországon. A kutatásokat a sajátos koreai konglomerátumok - chaebolok - finanszírozzak. A chaebol egy családi klán tulajdonában levő kereskedő és ipari vállalkozások szövevénye. Mint ahogy Solymosi úr is megjegyezte, ezeket az alkalmazott kutatásokat az USA-ból visszacsábított tudósok vezetik magán-kutatói intézetekben azért, hogy a notóriusan korrupt koreai kutatói bürokráciát kivédjék. Az igazi lökést a külföldön tanult koreai diákok tízezrei jelentették. Például itt, a Berkeley Egyetemen a diákok 50 százaléka (igen, ötven) ázsiai származású!

Nem kétséges, hogy a magyar kutatóintézetek piaci alapokra helyezésével és a külföldi magyar szakemberek hazahozatalával kellene a koreai példát követni!

Lázár György
San Francisco, Kalifornia

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.