A madárinfluenza újabb halálos áldozata egy iraki nő
Halálának pontos okát Bagdadban és Kairóban elvégzendő további laboratóriumi vizsgálatok alapján lehet majd teljes bizonyossággal megállapítani. A baromfivész veszélyes kórokozója, a H5N1 -írus már az előző hónapban is szedett halálos áldozatokat az arab országban, akkor egy tizenéves lánnyal és nagybátyjával végzett a betegség.
Az iraki főváros Sula negyedében madárinfluenzára utaló tünetekkel kezelt betegeket változatlanul orvosi megfigyelés alatt tartják, laboratóriumi eredményeik még nem állnak rendelkezésre - közölte a madárinfluenza elleni küzdelmet összehangoló iraki főhatóság szóvivője.
A Bagdadtól északkeletre fekvő Dijála tartomány két falujából beküldött szövetmintákon elvégzett vizsgálatok után fertőtlenítést és a fertőzött baromfiállomány kényszervágását rendelték el a településeken - tette hozzá Ibtiszam Aziz szóvivő. A tartományból jelentettek egy másik gyanús emberi megbetegedést is, a pácienst az egyik helyi egészségügyi központban gondozzák.
Megerősítették a madárinfluenza jelenlétét Szerbiában is
A madárinfluenza H5-ös vírusát mutatták ki egy elhullott hattyúban, amelyet Szerbia északi részén találtak korábban - közölte csütörtökön a belgrádi mezőgazdasági minisztérium. Az Újvidéken (Novi Sad) és Kraljevóban is elvégzett vizsgálat is megerősítette a H5-ös vírus jelenlétét az országban. A szövetmintákat elküldték Nagy-Britanniába, a weybridge-i referencialaboratóriumba további vizsgálatra.
Az elhullott hattyút február 28-án találták meg a Zombor melletti Monostorszegen (Backi Monostornál), a Duna-Tisza-Duna csatornában. A település a horvát határtól egy kilométerre, a magyar határtól pedig 15 kilométerre fekszik. Mind Horvátországban, mind Magyarországon már felbukkant a madárinfluenza, de ez az első eset, hogy a kórokozót Szerbiában is kimutatták.
A szerbiai állatorvosi felügyelet csütörtökön "fertőzöttnek" minősítette Monostorszeget, a település körüli tíz kilométeres övezetet pedig "veszélyeztetett térséggé" nyilvánította. A térségben kitűzték a veszélyre figyelmeztető táblákat, fertőtlenítő pontokat állítottak fel. A karanténra vonatkozó előírások a háztartásokat is érintik: a baromfit nem szabad kiengedni nyílt területre, aki ilyet tesz, azt szigorúan megbüntetik.
Predrag Kon, a madárinfluenza elleni harcot irányító országos testület vezetője szerint amíg nem betegszenek meg a házi szárnyasok, kicsi az esélye annak, hogy emberre is átterjed a kór, eddig ugyanis egyetlen olyan esetet sem jegyeztek fel, amikor vadmadarak fertőztek volna meg embert. Ismételten felszólította a polgárokat, hogy azonnal jelentsék a legközelebbi állatorvosi szolgálatnál, ha elhullott madarat találnak, és ne érintsék meg a tetemeket.
Tomica Milosavljevic egészségügyi miniszter szerint pánikra és félelemre nincs ok, de óvatosnak kell lenni, komolyan kell venni az állatorvosi szolgálat és az egészségügyi hatóságok felhívásait. Dejan Krnajic, a mezőgazdasági minisztérium állatorvosi hivatalának igazgatója rámutatott, hogy másfél hónap múlva Nigériából érkeznek vissza a vándormadarak Szerbiába, és fontos lenne megakadályozni a fertőzés átvitelét a házi szárnyasokra.
Egyre több osztrák szabadul meg háziállatától
A madárinfluenzától való félelem miatt egyre többen szabadulnak meg kisebb háziállataiktól Ausztriában, ahol eddig 22 madártetemben mutatták ki a szárnyasokat támadó vírus H5N1 altípusát. A Kronen Zeitung című osztrák napilap internetes kiadásának csütörtöki beszámolója szerint egyre több papagájt és kanárit - de már macskákat is - adnak át tulajdonosaik az állatmenhelyeknek. A bulvárlap szerint egy bécsi állatmenhelyen már le is kellett állítani a madarak befogadását. A tiroli Mentlberg állatmenhelyén pedig a macskák átadása szaporodott meg, ám a tulajdonosok nem is a madárinfluenzával, hanem általában pénzhiánnyal, illetve allergiával indokolják állataik átadását.
Az osztrák tömegtájékoztatás csütörtöki összesítése szerint az alpesi országban eddig 22 madártetemben mutatták ki a madárinfluenza H5N1 vírusát, a nagy-britanniai weybridge-i uniós laboratórium viszont mindeddig csak 2 állat esetében erősítette meg a vírus jelenlétét, mert a többi vizsgálati eredményre még várni kell.
Ausztriában először február 14-én mutatták ki a vírust egy hattyú tetemében, a hatóságok pedig február 19-től elrendelték a háziszárnyasok szabadon tartási tilalmát. Az április 30-ig érvényben levő tilalom megszegőit 4 ezer euróig (kb. 1 millió forint) terjedő bírsággal sújthatják. A H5N1 vírussal fertőzött szárnyasok megtalálási helyei körzetében 2 kilométeres védőzónát alakítanak ki mindenütt, így szaporodik azoknak az ausztriai területeknek a száma, ahol tilos a szárnyasok kiállítása, kereskedelme és tranzitszállítása is.
A sajtó szerint az év eleje óta mintegy 10-15 százalékkal csökkent a csirkehús ausztriai kiskereskedelmi forgalma, mindenekelőtt az egész csirke utáni kereslet mérséklődött. Tavaly fél százalékkal nőtt az ausztriai baromfihús-fogyasztás, és 37,7 ezer tonnát ért el.
(MTI)