Lesz-e a Hild-házból Király Residence?
Az 1844-ben, Hild József tervei alapján épített klasszicista ház bontását az ügyészség állíttatta le, mivel a bontási engedélyt szabálytalannak találta. Ezt a lépést széles körű, civil tiltakozás váltotta ki, az ellenzők szerint a régi pesti zsidónegyed egységes arculatába nem illik az a luxus apartmanház, amelyet a hatodik kerület odaálmodott.
Mint az Index kiderítette, Király Residence névre hallgat majd a Király utca 40. alatt található, Hild-ház helyére tervezett épület, a luxuslakások négyzetméterára átlagosan 600 ezer forint.
De most ott még egy régi ház áll, amelynek a bontását az ügyészség leállíttatta. A hatodik kerület ezután arra kapott engedélyt, hogy a már megkezdett bontás nyomán előállt életveszélyes helyzetet megszüntesse. A kérdés most az, hogy a jelenleg folyó munkálatok valóban ezt célozzák-e vagy nem.
A hatodik kerületi önkormányzat csak arra kapott engedélyt, hogy az önállóan álló kéményeket, a tetőgerendák maradékát és az utcai szegélyt bontsa el. Az Óvás! szerdán készült képein azonban jól látható módon, már a harmadik emeleti födémet szedik szét - hívta fel a figyelmet az Óvás! Egyesület.
A VI. kerületi polgármester határozottan visszautasította az Óvás! Egyesület állításait. Verók István a NOL-nak azt mondta, hogy a Közigazgatási Hivatal most tartott ellenőrzést a házban és megállapította, hogy csakugyan kizárólag az életveszély elhárítása érdekében bontanak. Arra a kérdésre, hogy ez még mennyi bontási munkát tesz szükségessé, Verók nem tudott válaszolni, de mint mondta, reméli, hogy mielőbb megszületik a végleges határozat a ház sorsáról.
Az ügy a tizenharmadik kerület kezében van, oda utalta a Fővárosi Közigazgatási Hivatal, amelyhez a hatodik kerület azzal fordult, hogy nyilvánítsa életveszélyessé.
Viszont ma az Óvás! Egyesület ismét a Budapesti Törvényességi Felügyeleti Ügyészséghez fordult, mert szerinte az életveszély elhárításával kapcsolatos döntésbe is be kellett volna vonni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal vezetője, Varga Kálmán a NOL-nak azt mondta, hogy a saját vizsgálataik és fényképeik alapján nem tudja egyértelműen megállapítani, hogy a munkálatok csak az életveszély elhárítását célozzák-e.
Demszky Gábor éppen egy hete, múlt csütörtökön arra kérte a belügyminisztert, szerezzen érvényt a bontást leállító ügyészségi döntésnek. A NOL érdeklődésére a főpolgármesteri sajtóiroda közölte, hogy Lamperth Mónika belügyminisztertől a mai napig nem érkezett válasz Demszky kérésére.
Ugyanakkor a NOL Lamperth Mónika szóvivőjétől, Orodán Sándortól úgy értesült, hogy a belügyminiszter éppen ma küldte el a válaszlevelet Demszky Gábornak. Eszerint Lamperth Mónika arról tájékoztatta a főpolgármestert, hogy nincs jogköre intézkedni ebben az ügyben. Az ügyészségi óvás érvényre juttatását magának az ügyészségnek kell érvényesíteni - jelentette ki Orodán.
Mivel az óvást követően a hatodik kerületi önkormányzat a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult, hogy nyilvánítsa életveszélyessé a házat, és a hivatal pedig erre a feladatra a XIII. kerületet jelölte ki, ezért a belügyminiszter asszony felkérte Forgács Imrét, a hivatal vezetőjét, hogy részletesen tájékoztassa Demszky Gábort az ügyről - közölte a miniszter szóvivője.
A főpolgármester sajtóiroda érdeklődésünkre közölte, hogy még nem látták a belügyminiszteri választ, amire csak annak ismeretében kívánnak reagálni, de Demszky továbbra is fenntartja, hogy ellenzi a Hild-ház lebontását.
A főpolgármester a problémával kapcsolatban a saját blogjában a következőket mondja: a fővárosnak nem áll módjában a kerületi hatóság bontási határozatát megváltoztatni, de „ha a Fővárosi Közgyűlés mer úgy dönteni”, akkor „érvényt szerezhet a világörökség védelmének”. A bevezetendő jogintézmény az úgynevezett változtatási tilalom – írja blogjában Demszky.
Ez a pár nappal ezelőtt már megszellőztetett terv lényegében azt célozná, hogy a régi házakat nem eladnák és lebontanák, hogy a helyükre gyorsan megtérülő épületeket emeljenek, hanem például az érintett házakban kollégiumokat létesíthetnének állami és magánforrásból. Ezzel kapcsolatban Demszky azt írja, hogy a főváros az elmúlt napokban már egyeztetést folytatott az Oktatási Minisztériummal, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal és az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatallal.