Tizennyolcezer szurkoló volt az NB I első tavaszi fordulójánaknyolc mérkőzésén. Az átlagnézőszám 2250.
Ez rémes adat; megfelel egy MLSZ-közgyűlés minden szörnyűségének.
Tizennyolcezer szurkoló volt az NB I első tavaszi fordulójánaknyolc mérkőzésén. Az átlagnézőszám 2250.
Ez rémes adat; megfelel egy MLSZ-közgyűlés minden szörnyűségének.
A tegnapi összejövetel nagyjából olyan lett volna, mint a többi, de nívója még a - már amennyire... - megszokottakét is alulmúlta. Az csupán a régiből maradt, hogy afféle embert választottak nagy lendülettel a szavazatszámláló bizottságba, aki jelen sem volt; jó sokáig tartott a levezető elnök ö-ö-őzése, amikor ez valahogyan kiderült.
A levezető elnökre még visszatérek, de előbb a lényegről számolok be. Mint köztudomású, a szövetségi elnöki posztért ketten szálltak versenybe: az a Kisteleki István, aki hónapokig minden fórumon azt hirdette, hogy még véletlenül sem akar MLSZ-elöljáró lenni, valamint Pellady Péter, azok egyike, akik miatt Kisteleki megindította a szövetség elleni háborúját. Merthogy az előző vezetésnek a Lothar Matthäusszal, illetve a Derball Kft.-vel kötött szerződések miatt "mentek neki" a rend, fegyelem, törvényesség jól hangzó hármas jelszavával; azóta a Pellady Invest AG feljelentést tett a Kisteleki hivatkozási alapjául szolgáló felügyelőbizottsági jelentés miatt - jelenleg itt (és egy szövetségi APEH-vizsgálat) kellős közepén tartunk. Tetszik érteni: két olyan rivális csapott össze elnökjelöltként, melyek egyike - Kisteleki szerint - gazdaságilag aláásta az MLSZ-t, de ha ez nem így volt, akkor a másikkal van baj, és a vádak innen is, onnan is súlyosak bizony.
Miként a szövetség morális helyzete. Nem feltétlenül mostantól, de mostantól még inkább.
Mert a szavazás első fordulójában Kisteleki 61, Pellady 33 voksot kapott, azaz a vezető pozícióban lévő (értsd: jelentős előnyre szert tevő, és értsd még: ligaelnök) nem szerezte meg az MLSZ-elnöki poszt elnyeréséhez szükséges kétharmados többséget. Ekkor Kisteleki a plénum elé állt, és kijelentette: "Amennyiben Pellady Péter is így tesz, én visszalépek." Mire Pellady azt mondta: "Ha Kisteleki úr azt javasolja, hogy toljuk el az elnökválasztást, akkor én is visszalépek." (P. P. megtalálta a helyes kifejezést: tényleg eltolták.)
Kezdhetett mindenki szedelőzködni, elvégre úgy tetszett, a közgyűlés véget ért. Ha nincs jelölt, nem lehet választás sem...
Ám Vörös Tamás levezető elnök váratlanul kifejtette: "Nem indokolt lezárni a szavazást." Álláspontját azzal magyarázta, hogy a magyar futball érdeke mindenképpen azt kívánja: válasszunk elnököt! Ehhez a véleményéhez többen csatlakoztak, majd Vörös szavazást rendelt arról, hogy legyen-e voksolás, és - mivel a küldöttek a folytatásról határoztak - újabb felvonás következett. Közben azért akadt egy felszólalás, amely jellemezte a légkört: "Szégyellem magam az UEFA jelen lévő képviselője (a máltai Joseph Mifsud - A szerk.) előtt. S ha elnök helyett ügyvivőnk lenne, az a nemzetközi fórumokon kérje a magyar labdarúgás megszüntetését."
Ahhoz azonban, hogy legyen miért további voksolásba bonyolódni, elnökjelölt is kellett. Kisteleki tehát visszavonta visszalépését, hiába mondta neki Pellady a mikrofonba beszélve: "A te szavaid voltak ezek, István, tartsd magad ezekhez!" Nem tartotta ("ha a tagság úgy dönt, mégis vállalom" - mondta megejtő beletörődéssel), majd a küldöttek 66:30 arányban megválasztották őt.
Hogy aztán ennyi ide-odatáncolás után mennyire hiteles az MLSZ elnöke, az alighanem "jó" kérdés. Látszólag Kistelekit sem vetette szét az öröm, sőt a következőket nyilatkozta nem mindennapi győzelme után: "A sok rosszból a legkevésbé rossz történt"; "tönkretették az autómat, megfenyegették a családomat, úgy éreztem, itt a pillanat, hogy kiszálljak; de joggal vetették fel azok, akik bíztak bennem, hogy akkor nem lesz, aki aláír a budapesti UEFA-kongresszus előtt és a 2012-es Eb-rendezési pályázat közepette"; "az embereket nem az érdekli, ki az MLSZ elnöke, hanem az, mi zajlik a pályán".
Ez utóbbi mondat egyébként kétségkívül igaz, de semmi jobbal nem kecsegtet, mint ez az elnökválasztás.
Pellady egyébként gratulált Kistelekinek, ám nem feledhető, hogy kedves társa, Matthäus így beszélt az MLSZ legújabb elöljárójáról: "A legnagyobb csapás, amely 1954, a berni döntő óta érte a magyar futballt."
Ebben korántsem vagyok biztos. De ahogyan én e hétfői cirkuszt elnéztem, a legutóbbi, teljességgel sikertelen húsz év kétségkívül velünk volt.
Szomorúan lehet tippelgetni, mennyi lesz belőle...
l Az MLSZ elnökségének tagjai: Dunai Antal, Fekete Miklós, Helmeczy László, Horváth Cs. Attila, Jámbor János, Kovács Péter, Molnár Csaba, Nagy Ferenc, Nemes Ferenc, Pál László, Rákóczi István, Scherr Sándor, Szima Gábor.