A madárinfluenza tarolhat Afrikában
A vírus felbukkanása a második afrikai országban csak előjátéka lehet annak, hogy a kórokozó terjedése miatt a betegség járványos méreteket ölthet Afrikában, tekintettel a mezőgazdaság színvonalára és az állattenyésztés higiéniai körülményeire – jelentette ki egy franciaországi konferencián az Állategészségügyi Világszervezet padovai laboratóriumának vezetője.
A szakértőket különösen aggodalommal tölti el a H5N1 vírus terjedése Afrikában, amelyet hiányos infrastruktúrája miatt felkészületlenül érhet egy ilyen egészségügyi válság. A vírus azonosítása előtt feltételezhetően ellenőrizetlenül terjedt Nigériában, és a helyi hatóságok erőfeszítéseit a szárnyasok között pusztító betegség visszaszorítására erősen gátolta az erőforrások és az információk hiánya.
Állategészségügyi Világszervezet igazgatója arra számít, hogy a madárinfluenza erős megbetegítőképességű vírusa hamarosan feltűnik Nigériával szomszédos más országokban is: Beninben, Kamerunban és Csádban.
"Tudjuk, hogy a vírus már Nigéria nagy részén elterjedt. Nem hoztak intézkedéseket a megfékezésére, és nem biztosították a nyilvánosságot a kezdetektől - mondta Vallat. - Most már azt is tudjuk, hogy a Nigériával szomszédos összes országra nagyon nagy veszély leselkedik."
Hozzáfűzte, hogy a vírus közvetlen fenyegetést jelent az afrikai falusi lakosságra, amelynek életben maradása függ baromfiállományuktól: "Minél inkább elterjed a vírus a világon, annál nagyobb az esély arra, hogy a vírus az emberiségre veszélyesebb kórokozóvá alakul át".
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint madárinfluenzában világszerte több mint 90 ember halt meg, többségük Délkelet-Ázsiában.
A vírus végzett az odesszai állatkert több papagájával és fácánjával
Madárinfluenzában pusztult el az ukrajnai Odessza állatkertjének több papagája és fácánja - közölte hétfőn az állatkert szóvivője.A szóvivő szerint elküldték az elhullott állatok szövetmintáit kijevi laboratóriumokba, s azok nem mutatták ki bennük a betegséget okozó vírus emberre is veszélyes H5N1-es altípusát; csak a H5 típus biztos, a H5N1 altípus nem. Korábban a H5N1 altípus is többször felbukkant már Ukrajna déli részén, a Krím-félszigeten.
A fekete-tengeri kikötőváros állatkertjét fokozott kockázatú övezetté nyilvánították, és különösen szigorú óvintézkedéseket léptettek életbe a madárház közelében. Ezek közé tartozik, hogy műanyagfóliával vonták be azokat a ketreceket, amelyekben a madárinfluenzában kimúlt állatokat tartották korábban.
A szóvivő valószínűnek nevezte, hogy verebek vagy más vadon élő madarak vihették be a vírust a szóban forgó ketrecekbe. Szavai szerint nem kell attól tartani, hogy a beteg madarak megfertőzhették az állatkert látogatóit, mivel a betegség lappangási ideje rövid, s az állatkert a múlt héten zárva volt a hideg idő miatt.
(forrás: MTI)