Kínában évente nyolcezer embert végeznek ki
A kilencvenes évek első felében még nagyobb volt ez a szám, akkoriban meghaladhatta az évi tízezret. Az azóta mutatkozó csökkenésnek az az oka, hogy 1997-ben kivették a lopás és a rablás minősített eseteit a halállal büntethető bűncselekmények közül. Így is megmaradt azonban 68 tényállás a halállal sújthatók között, s ezeknek legalább a fele nem is erőszakos bűncselekmény, hanem például korrupció, sikkasztás vagy egyéb gazdasági bűncselekmény.
Az utóbbi időben még az állami média is beszámolt az igazságszolgáltatás néhány durva és végzetes tévedéséről, amelyek következtében ártatlan embereket végeztek ki. (Nemrégiben történt, hogy a kivégzés után kevéssel élve felbukkant az állítólagos "áldozat", akinek "meggyilkolásáért" kivégezték az elítéltet. Az ilyen tévedésekhez nagyban hozzájárulnak a kínzással kicsikart "beismerő vallomások".)
Liu professzor szerint a kínai legfelsőbb bíróság erőfeszítéseket tesz az ilyen végzetes hibák elkerüléséért. Egyebek között azzal próbálja csökkenteni a hibalehetőséget, hogy magához kívánja vonni az összes halálos ítélet legfelsőbb szintű fellebbviteli tárgyalását. Erőfeszítései azonban nagy ellenállásba ütköznek a tartományok részéről, mert azok hatalmuk korlátozását látják ebben a törekvésben. Liu professzor valószínűnek tartja, hogy ha minden ilyen ügyben a legfelsőbb bíróság lenne a végső fellebbviteli fórum, mintegy 20 százalékkal kevesebb kivégzést hajtanának végre Kínában.
Arra a külföldi kritikára reagálva, hogy az igazságügyi szervek kereskednek a kivégzett személyek szerveivel, Liu professzor kijelentette: a törvény tiltja a kivégzett személyek szerveinek kivételét, ha a halálraítélt nem adta ehhez írásos hozzájárulását. A jogszabály csak néhány kivételes, sürgős esetben engedélyezi a kivégzettek szerveinek előzetes engedély nélküli kivételét - mondta a jogász professzor. Elismerte azonban, hogy "vannak problémák" e téren a törvény érvényesülésével. Mint mondta, bírói körökből hallotta, hogy egyes bíróságok szoros kapcsolatban állnak a szervekért jó pénzt fizető kórházakkal. Persze az ilyetén szervkereskedelem nem nyíltan történik - tette hozzá. Liu már azt is eredménynek tartaná, ha a kivett szervért kifizetett pénzt legalább a kivégzett személy családja kapná meg.
(forrás: MTI)