Nem madárinfluenzás a bukaresti járványkórházban vizsgált személy
Adrian Streinu-Cercel, a központi román virológiai intézet vezetője elmondta: további teszteket végeznek még, de az első leletek szerint világos, hogy nem madárinfluenzáról van szó. A 21 éves fiatalember a dél-romániai Cetatéből származik, ahol február elején madárinfluenza-gócot fedeztek fel a baromfiállományban.
A betegnek fáj a torka és a feje, légzési nehézségei azonban nincsenek, ami pedig a madárinfluenza egyik elsődleges tünete, ennek ellenére a fővárosi járványkórházba szállították.
Tömeges baromfipusztulás Dél-Oroszországban
Több mint negyvenezer háziszárnyas pusztult el a dél-oroszországi Krasznodari területen egy baromfitelepen, egyelőre ismeretlen okból; a hatóságok a térségben betiltották a háziszárnyasok és a baromfiból készült termékek kereskedését. A terület főállatorvosa hétfőn elmondta, hogy a baromfitelepen ezt követően az állatokat zárt térben tenyésztik majd. Az egészségügyi védőintézkedések keretében a telep ki- és bejáratánál fertőtlenítővel töltött útakadályokat helyeztek el, a létesítmény körül rendőrök járőröznek. A telep közvetlen közelében elhaladó járműveket fertőtlenítő folyadékkal permetezik le. Egyelőre nem tudni, hogy mi okozta a szárnyasok tömeges halálát, de felmerült a madárinfluenza gyanúja.
Az elhullott állatokból vett mintákat az oroszországi Vlagyimirban lévő szövetségi állat-egészségügyi laboratóriumba küldték, ahonnan rövidesen várható a vizsgálat eredménye. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának szakértői vasárnap közölték, attól tartanak, hogy hamarosan az Oroszországi Föderáció egész déli térségét sújthatja a madárinfluenza. A betegség elleni küzdelmet összehangoló moszkvai központ tájékoztatása szerint megnőtt annak a valószínűsége, hogy a madárinfluenza elterjed a föderáció déli térségében, és megbetegíti a baromfiállományt.
A dél-oroszországi szövetségi régió, amely 502 ezer négyzetkilométeres területével Franciaország nagyságával vetekszik, a kaukázusi köztársaságokat (Adigeföldet, Dagesztánt, Ingusföldet Kalmükföldet, Kabard-Balkárföldet, Karacsáj-Cserkeszföldet, Észak-Oszétiát és Csecsenföldet), valamint Asztrahán, Krasznodar, Rosztov, Sztavropol és Volgográd térségeit foglalja magában.
A madárinfluenza vírusának H5N1-es altípusát mutatták ki a Sztavropoli területen elhullott háziszárnyasokban - közölte a délnyugat-oroszországi régió állategészségügyi felügyelete hétfőn. A vlagyimiri laboratóriumban kimutatták, hogy ez az emberre is veszélyes vírusválfaj okozta a Kiszlovodszkban és az Izobilnyenszki járásban tapasztalt baromfipusztulást - mondta Viktor Parahin területi főállatorvos az Interfax szerint, hozzátéve, hogy az állathullás nem tömeges.
H5N1 Grúziában
Grúziában hétfőn megerősítették, hogy a madárinfluenza-vírus - szélsőséges körülmények között emberre is veszélyes - H5N1 jelű altípusát hordozták a kaukázusi ország fekete-tengeri partvidékén megtalált elhullott hattyúk. Mihail Szaakasvili grúz elnök pénteken jelentette be, hogy elhullott hattyúkat találtak Adzsáriában, nem messze a grúz-török határtól. Akkor még csak gyanították, hogy az Ázsia- és Európa-szerte terjedő ragály okozta a madarak pusztulását az autonóm terület Adlia falujában, amelyet mindazonáltal a döglött hattyúk fellelése után három kilométer széles kordonnal elvágtak a külvilágtól.
Hétfőn a grúz mezőgazdasági minisztérium állatgyógyászati osztályának vezetője bejelentette, hogy beigazolódott a sejtés, a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a vírus H5N1 altípusának jelenlétét a madarak szervezetében. Még pénteken ismertté vált, hogy a mintákat megerősítés végett elküldték Londonba és Rómába is. A Törökországgal, Oroszországgal és Azerbajdzsánnal határos Grúziában eddig - a három szomszédos országgal ellentétben, ahol már korábban azonosították a vírust - nem volt madárinfluenzás megbetegedés. (MTI)