A Fidesz politikusainak nem tettek jót az elmúlt hetek

A fiatal demokrata politikusoknak nem tettek jót az elmúlt hetek, kedvezőtlenebbé váltak a róluk kialakult vélekedések, és hátrébb csúsztak a népszerűségi rangsorban.

Pokorni Zoltán és Rogán Antal négypontos visszaesése alapvetően a szocialista szimpatizánsoknak köszönhető. Korábban sem voltak kedveltek körükben, a megelőző hónapokban a Fidesz alelnökét 25, a kampányfőnököt 20 körüli pontszámokkal értékelték. A kormánypárti hívek ellenérzései újabban még markánsabbak lettek, Pokorni mindössze 17, Rogán 13 pontot kapott tőlük.

Az MSZP támogatóinak elutasító attitűdje egyébként nemcsak kettejükkel, hanem a többi ellenzéki politikussal szemben is felerősödött. Még Orbán Viktorral szemben is nőttek a - korábban is meglehetősen erős - negatív érzések: 21-ről 17 pontra csökkent a rokonszenvmutatója. Mindeközben a szocialisták még egységesebben felsorakoztak Gyurcsány Ferenc mögé: januártól februárig 81 pontról 85 pontra emelkedett a népszerűségi indexe. Ezzel "befogta" Orbán Viktort, aki hasonló mértékben kedvelt a fideszesek körében. A kampány időszaka nemcsak a két nagy párt frontemberével kapcsolatos érzelmi polarizálódást hozta magával, hanem a többi pártpolitikusét is. A többi között Kuncze Gáborét, Hiller Istvánét és Áder Jánosét, akiknek a megítélése még az átlagosnál is karakteresebbé vált. Az SZDSZ elnöke saját hívei körében 78 pontról 83 pontra javított, az MSZP-sek népszerűségi indexe 57 pontról 61 pontra emelkedett, míg a Fidesz táborában 34 pontról 29 pontra esett vissza. Hiller sajátjai körében négy pontot, Áder két pontot emelkedett, míg a másik oldaltól három, illetve öt pontot kaptak kevesebbet a múlt havinál.

Sólyom László négypontos visszaesése ellenére stabilan tartja vezető helyét a rangsor élén. Érdekes módon az ő népszerűség-változása sem független a politikától. A szocialisták körében 65-ről 59-re, az SZDSZ hívei között 70-ről 64 pontra csökkent az indexe, míg a Fidesz támogatói körében lényegében megtartotta a népszerűségét (a múlt hónapban 72, jelenleg 71 pont). (Szonda Ipsos)

A vizsgálat módszeréről

Az adatfelvétel ideje: 2006. február 14-20. A megkérdezettek száma: 1500 fő, ők együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik. Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk a kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.