A H5 madárinfluenza-vírus Svájcban is megjelent

Svájc megerősítette a H5 madárinfluenza-vírus okozta első megbetegedéseket szárnyasok körében - közölte Cathy Maret, a szövetségi állategészségügyi hivatal szóvivője.

A szóvivő elmondta, hogy mintákat küldtek az Európai Unió nagy-britanniai laboratóriumába annak tisztázására, hogy a vírus emberre is veszélyes H5N1 változatáról van-e szó. Az eredményeket a hét végére várják. A szóvivő nem közölte, milyen szárnyasról van szó, és azt sem, hogy hol fordultak elő a megbetegedések.

Előzőleg Oswald Sigg kormányszóvivő a francia svájci rádiónak (RSR) nyilatkozva úgy tájékoztatott, hogy pozitív eredménnyel jártak a nyugat-svájci Genfben és az északi Stein am Rheinben, a Németországgal és Ausztriával is határos Bodeni-tó térségében talált madarakból levett mintákon elvégzett elemzések.     

Svájcban 8 millió baromfit tartanak. Múlt hétfőtől biztonsági intézkedéseket léptettek életbe az alpesi ország baromfitelepein a madárinfluenza-megbetegedésekről a szomszédos országokból - Németországból, a határ menti franciaországi Ain megyéből - érkező hírek nyomán.

Thomas Zeltner, a szövetségi közegészségügyi hivatal igazgatója a Sonntagsblick című vasárnapi lapnak nyilatkozva közölte: a 7,3 millió lakosú országban tömeges járvány kitörése esetén a legrosszabb esetben kétmillióan fertőződnének meg.

A svájci kormány a tervek szerint március végén hozza nyilvánosságra az esetleges világméretű járványra kidolgozott tervét. Ha megjelenik a vírus emberről emberre terjedő változata, először az óvodákat és iskolákat zárják be. Elmaradnak a mozi- és koncertelőadások, korlátozzák a vasúti és a légi forgalmat is - mondta Thomas Zeltner.

Hongkong tiltja a francia baromfi behozatalát

Hongkong betiltotta a francia baromfitermékek behozatalát, miután Párizsban bejelentették, hogy a legnagyobb európai szárnyastenyésztő országban egy csirkefarmon a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-es altípusát mutatták ki.

Kínához tartozó városállam kormányzata vasárnap közölte: tilalmat vetett ki a baromfihúsra és a belsőségekre, így a különleges csemegének tartott francia libamájra is.

Hivatalos közlés szerint Franciország keleti részén, Ain megyében pozitívnak bizonyultak azok a vizsgálatok, amelyet azután végeztek, hogy egy ottani pulykafarmon tömeges elhullást tapasztaltak. A tetemekből mintát vettek, s a vizsgálatok bizonyították, hogy a fertőzést a H5N1 okozta.

A több mint tizenegyezer pulykát nevelő tenyészetben megkezdték az életben maradt szárnyasok elpusztítását, több százat közülük megsemmisítettek. A tenyészet öt alkalmazottját megelőző célzattal gyógyszeres kezelésnek vetették alá.

Elbocsátások a francia baromfi ágazatban

Franciaországban nemcsak a fogyasztásban, hanem a baromfitenyésztőknél is erősen érezteti a hatását a madárinfluenza: az ország két vezető baromfi-tenyésztő vállalata is létszámcsökkentést jelentett be. A Gastronome Elevage 600 részmunkaidőben dolgozónak mondott fel, versenytársa, az LDC 800 fővel csökkentette létszámát. Az exporttal foglalkozó Tilly-Sabco márciusban és áprilisban két hét kényszerpihenőre küldi dolgozóit.

Franciaország Európa legnagyobb baromfi exportőre, világviszonylatban a negyedik helyen áll Brazília, az Egyesült Államok és Thaiföld után: a 30 ezer üzemben évente 700 millió baromfit tenyésztenek, ebből 160 milliót szabadon. A vágóhidakat is beleértve az ágazatban 43 ezren dolgoznak.

Az export 40 százalékot tesz ki, de a kivitel 30-40 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban a Közel-keletről érkezik kevesebb megrendelés. A belföldi fogyasztás is nagyjából hasonló mértékben csökkent. Az ágazatnak saját adatai szerint 130 millió eurós veszteséget okozott eddig a madárinfluenza, ebből a tenyésztők kára 13,9 millióra tehető. Pénteken a kormány a korábbi 11 millió euró gyorssegélyt követően további 52 milliós támogatást hagyott jóvá az ágazat számára.

Négy német tartományban van madárinfluenza

A madárinfluenza már négy német tartományt - Mecklenburg-Elő-Pomerániát, Schleswig-Holsteint, Brandenburgot és Baden-Württemberget - érint, eltérő mértékben, a legkomolyabb fertőzési góc továbbra is Rügen szigete. Vasárnap Baden-Württembergben azt jelentették be, hogy újabb két madártetemnél állapították meg a H5N1 vírus jelenlétét, de a szövetségi állategészségügyi intézetnek kell végleges választ adni arra, hogy a vírus gyilkos ázsiai változatáról van-e szó, vagy egy gyengébb variáns pusztította el a legyengült állatokat. Mecklenburg-Elő-Pomerániában újabb három elhullott állatról, hattyúról, illetve vadkacsáról bizonyosodott be, hogy H5N1-gyel fertőzött.

A tartományban már 120 körül jár a H5N1 miatt elhullott regisztrált vadmadarak száma, de a valós szám ennél magasabb lehet. A Mecklenburghoz tartozó Rügenen ugyanis már közel háromezer madárhullát szedtek össze a szárazföldről, húztak ki a jeges vízből, de csak 825 próbát nyújtottak be a szövetségi intézethez, vagy a rostocki egyetemhez, miután egyértelműnek tűnik: a halálos megbetegedések zöme az énekes és a bütykös hattyúknál fordul elő.

Rügenen a veszélyeztetett baromfiállomány egy részét elkezdték pusztítani, de Németországban - ellentétben Franciaországgal - a háziszárnyas-állományban még nem fedeztek fel madárinfluenzában megbetegedett állatot.

Franz-Josef Jung védelmi miniszter a hadsereg további segítségét ajánlotta fel a ragály terjedésének megakadályozásához. A Bundeswehr eddig 370 katonát adott kölcsön, segítenek a döglött madarak összegyűjtésében és a járművek fertőtlenítésében. A helikopteres szemlék során további madártetemeket fedeznek fel, sokszor nehezen megközelíthető helyeken. Rügenen a költöző madarak visszatérése miatt a helyzet romlásával számolnak.

Újabb madárinfluenza-gyanús góc Romániában

Újabb madárinfluenza-gyanús gócot fedeztek fel Románia délkeleti részében, Topaluban, ahol az első tesztek a H5 vírus típusát mutatták ki - közölte vasárnap az állategészségügyi hivatal egyik vezetője. Az öt elhullott és két élő tyúkból levett mintákon elvégzett gyorstesztek a H5 vírus jelentétét mutatták ki - közölte Grigore Mertoiu, a hivatal illetékese.

Mertoiu elmondta, hogy részletes elemzés céljából elküldték egy bukaresti laboratóriumba a mintákat, és az eredmény megérkezéséig megkezdték valamennyi baromfi levágását az érintett telepen. A Duna mentén fekvő falu elején és végén fertőtlenítő állomást helyeztek el.

Ha az elemzés megerősíti, hogy az emberre is veszélyes H5N1 vírusról van szó, Topalu portáin mind a 17 ezer szárnyast levágják - közölte az illetékes. Romániában összesen 34 madárinflunza-gócot jelentettek eddig, és több mint 180 ezer szárnyast pusztítottak el. Bukarest várja a Fekete-tenger partján fekvő Eforie strandján, Mangalia kikötővárosban és a Neptun-tó partján elpusztult vadmadarakból levett minták elemzésének eredményét is.

Kétszáz ezer madár pusztult el madárinfluenzában és Newcastle-kórban Oroszországban

Dagesztán fővárosában, Mahacskala egyik baromfitelepén tömeges baromfipusztulást észleltek. Először a háziszárnyasok körében gyakori Newcastle-kórra gyanakodtak, majd a virológiai vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza-vírus emberre is veszélyes H5N1 változatának jelenlétét. Eddig 176 ezer baromfit vágtak le. Egyelőre újabb megbetegedéseket nem tapasztaltak, ennek ellenére a baromfitelep február 10. óta karantén alatt van. A karabudahkenti járásban mintegy ezer fürj pusztult el madárinfluenzában. Madárhullást jelentettek a Sztavropoli és a Krasznodári területről is.

Szibériában az Altáji, a Novoszibirszki és az Omszki területen február 28-tól március 4-ig a regionális katasztrófavédelmi szervek szervezésében madárinfluenza elleni gyakorlatot tartanak. Ennek keretében azt gyakorolják, hogyan előzhető meg a vírusnak a költöző madarakról a háziszárnyasokra való átterjedése - közölte Vlagyimir Berdnyikov, a szibériai regionális katasztrófavédelmi központ vezetőjének tanácsadója. Szibériában 2005-ben jelent meg először a madárinfluenza.

Indiában 90 ezer embert vizsgáltak meg

Indiában 90 ezer embert vetettek alá orvosi vizsgálatnak a hét végén, hogy megállapítsák, nem fertőződtek-e meg a madárinfluenza vírusának emberre is veszélyes H5N1 változatával; tíz személyt megfigyelés céljából elkülönítettek Gudzsarát állam egyik kórházában.

Már több százezer szárnyast semmisítettek meg a szubkontinensen, miután a múlt héten két államban, Gudzsarátban és Mahárástrában is kimutatták szárnyasokban a madárinfluenza kórokozóját. Gudzsarátban 90 ezer, a szomszédos Mahárástrában pedig 280 ezer szárnyast öltek le eddig.

Indiában ember még nem kapta el a madárinfluenzát, a 95 gyanús eset mind negatívnak bizonyult a hét végére. Riadalmat keltett viszont, hogy egy újabb államból, az északkeleti Asszámból jelentették ezernyi szárnyas elhullását a hét végén. Elővigyázatossági intézkedéseket hoztak és az állatok vizsgálatát rendelték el.

India-szerte baromfiipari munkások tízezrei vesztették el állásukat, mert a madárinfluenza hírére visszaesett a baromfifogyasztás. Jóllehet szakértők szerint a rendesen hőkezelt hússal nem lehet elkapni a fertőzést, milliók hagytak fel a csirke és a tojás fogyasztásával, az indiai baromfiipart már több mint egymilliárd dolláros veszteség érte.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.