Jó magyar Huszár
Hogy a Palavela csarnok sajtótribünjén miként néztek ránk, az más kérdés - nagyjából Rejtő Jenő "edzés közben megőrült atlétáját" figyelhették hasonlóképp, amint sajátos testhelyzetben egy autóban gubbaszt -, mindenesetre megannyi külföldi siker után még akkor is jólesett mintegy pavlovi módon felugrani a teraszon, ha újságírással bíbelődő embernek fegyelmezetten tudósítania kellene, s nem a levegőbe csapnia; főként nem egy karambol nyomán. Ezúttal viszont tessenek elnézni e sajátos akciót; meg - ha már így belejöttünk - azt is tessenek elnézni, hogy e momentumot követően újabb uhúval leptük meg a kollégákat, tudniillik épp csak feljegyeztük, hogy Huszár harmadikként B döntőt érő pozícióban zárt a háromszor hatos csoport egyikében, a jég fölött kifeszített eredményjelzőn megjelent a felirat: a francia Bouvier-t speciel kizárták, vagyis a huszonhárom éves magyar hölgy bekerült a legjobb hat közé!
- Mi volt a célja a verseny előtt?
- Bejutni a tizennyolc közé.
- Ahhoz képest...
Ez a kérdés-felelet már az A döntő után hangzott el a Palavela interjúrészlegében; Huszár két perccel azelőtt értesült arról, hogy (a korábban "önhibáján kívül" kicsúszott, ekként visszavett orosz Borogyulinával hétfősre duzzasztott mezőnyben) nem a hatodik hely az övé, hanem a negyedik.
A negyedik.
Magyar versenyző téli olimpián a negyedik. És "Európa-bajnok", mivel a dobogóra kizárólag ázsiai állt fel...
Elég az hozzá, hogy a döntőben Borogyulinát diszkvalifikálta a versenyt a pálya belsejéből koncentrikus körök közepette ellenőrző bírótrió - lökdösődés, rugdosódás, egyebek -, továbbá egy dél-koreai, Byun Chun Sa is hasonló sorsra jutott; nem mellesleg e különös széria folytán tíz percig bizonytalanul beszélgettünk a végtelen mosolyú, kedves magyar lánnyal:
- Nem zártak ki még valakit?
"Fájdalom", bronzérmet nem sikerült megcsípni, ellenben akkor elevenítsünk fel mondatfoszlányokat:
- Az ötszáz méteres verseny után csalódott voltam, mert nem jutottam tovább a tizenhatból... Mivel nem az ezerötszáz az én igazi távom, nem gondoltam volna, hogy eddig jutok... A gyorskorcsolyában már megtanultam, hogy nincs olyan: biztos, mert akárki kieshet, így akárki befuthat... A döntőben az volt a célom, hogy hátul korizgatva kivárom a megfelelő alkalmat, ugyanis a nagy lökdösődésben alaposan el lehet fáradni... Utólag nyugodtan mondhatom: sokat számított, hogy kimaradtam a lökdösődésből...
Na ja: Knoch Viktor múlt hét végi ötödik helye óta tudjuk, hogy az ember akkor is megszerezhet egy-egy előkelő pozíciót, ha éppenséggel elég türelme van addig, amíg kihullanak előle az emberek, viszont ne legyintsünk az ekként elért eredményre, ugyanis - mint azt Vitray Tamás rögzítette anno - "a szerencse képesség". Tehát ott kell lenni, ahhoz, hogy. Ráadásul:
- Hiába dőltek ki előlem az ellenfelek, valakit minden futamban megelőztem volna. Megtettem a magamét.
A dobogót nézve csöppet szédelegtünk: az aranyérmes az a koreai Dzsin Szun Ju lett, aki a táv világbajnoki címvédője, és tarol a Világ Kupákon; honfitársa, a második Csoj Eun Kjung a négy évvel ezelőtti olimpián ugyancsak ezüstérmet szerzett, egyébként nyolcszoros vb-első; a bronzot szerző kínai Vang Meng "csak" kétszeres világbajnok, fennmaradó eredményeit pedig - akárcsak dobogós társaiét - helyhiány miatt hanyagolnánk.
És akkor itt jön Huszár Erika. Aki mögött ugyancsak egy vb-győztes - a kanadai Amanda Overland - végzett... A jászberényi illetőségű korcsolyázó vonatkozó kommentárja:
- Az ázsiaiakat képtelenség megelőzni: a koreaiaknál egy vidékbajnokság olyan, mintha világbajnokságot rendeznének. És mivel rengetegen vannak, mögéjük is nehéz odaférkőzni.
Magyarország a hat, egyaránt műkorcsolyában elért érem mellett legutóbb az 1948-as, St. Moritz-i játékokon ért el negyedik helyezést: Pajor Kornél révén a gyorskorcsolya 10000 m-es számában. Megelőzően két műkorcsolyapáros (1936-ban a Szekrényessy Piroska, Szekrényessy Antal, 1932-ben az Orgonista Olga, Szalay Sándor kettős) jutott fel "majdnem" a dobogóra, következésképp valóban meg kell becsülni a pontszerzést nagyon. És még azért is, mert Erika 2000-ben kis híján végleg hátat fordított a gyorskorcsolyának. Mint fogalmazott:
- Bonyolult vagyok. Hat éve úgy éreztem, elég volt, és átpártoltam a gyorsasági görkorcsolyára: junior Európa-bajnokságot nyertem. Aztán a fejembe vettem, hogy kijutok Torinóba, így visszatértem a gyorskorcsolyához, 2002 őszén pedig azért kerültem Budapestre, mert Jászberényben megszűnt a jégpálya...
A kérdésre, miszerint jobb-e görkorcsolyában, mint gyorscskorcsolyában, azt mondta:
- Imádom a görkorit, de egy olimpiai negyedik hely után nem mondhatom, hogy az jobban menne...
Huszár a múlt évi, kínai világbajnokságon - első vb-jén - "még csak" tizenharmadikként végzett 1500 méteren, s torinói előmenetelét illetően nem árt rögzíteni, hogy a játékok előtt a hatodik helyen állt a Világ Kupa összetett pontversenyében. Ám akad itt még lényeges kérdés:
- Mire költi a jutalmat?
- Miért, mennyi jár a negyediknek?
- Ötmillió forint.
- Ötmillió? Még nem tudom.
- Ne mondja, hogy nem...!
- Ha egyszer így van? Úgy jöttem le a jégről, hogy örülök a hatodik helynek, majd megtudtam, hogy negyedik az a hatodik, és pláne örültem. Pénzről most még nem tudok gondolkodni...
Végezetül még egy súlyos felvetés: mi a helyzet a medvékkel?
- Két kabalamacim van; az egyikkel otthon alszom, a másikat pedig elhoztam Torinóba, de ötszáz méter után dühös lettem rá, így az olimpiai faluban hagytam. Ha valami miatt, hát emiatt lelkiismeret-furdalásom van.
Alpesi sí. Férfiak, szuperóriás-műlesiklás: 1. Kjetil Andre Aamodt (norvég), 2. Maier (osztrák), 3. Hoffmann (svájci). Nők, kombináció: Janica Kostelic (horvát), 2. Schild (osztrák), 3. Pärson (svéd).
Biatlon. Férfiak, 12,5 km üldözéses verseny: 1. Vincent Defrasne (francia), 2. Björndalen (norvég), 3. Fischer (német). Nők, 10 km üldözéses verseny: 1. Kati Wilhelm (német), 2. Glagow (német), 3. Ahatova (orosz).
Bob. Férfiak, kettes: 1. Németország (Andre Lange, Kevin Kuske), 2. Kanada, 3. Svájc, ...29. Magyarország (Gyulai Márton, Pintér Bertalan).
Curling. Férfiak: Egyesült Államok-Németország 8:5, Olaszország-Kanada 7:6, Nagy-Britannia- Svájc 6:5, Finnország-Norvégia 7:3, Norvégia-Új-Zéland 9:6, Németország-Svédország 7:5, Finnország- Olaszország 7:4, Egyesült Államok- Nagy-Britannia 9:8. Nők: Nagy-Britannia-Olaszország 9:5, Svájc-Oroszország 7:4, Svédország-Dánia 10:5,
Japán-Kanada 5:2, Svédország- Japán 8:7, Norvégia-Nagy-Britannia 8:4, Egyesült Államok-Olaszország 11:3. Gyorskorcsolya. Férfiak, 1000 m:
1. Shani Davis (amerikai), 2. Cheek (amerikai), 3. Wennemars (holland). Jégkorong. Férfiak. A csoport:
Olaszország-Németország 3:3, Svájc-Kanada 2:0, Finnország- Csehország 4:2, Németország- Svájc 2:2. B csoport: Oroszország- Kazahsztán 1-0, Svédország- Lettország 6:1, Szlovákia-Egyesült Államok 2:1, Oroszország-Lett- ország 9:2. Nők, elődöntő: Kanada-Finnország 6:0, Svédország-Egyesült Államok 2-2 (büntetőkkel 3:2).
Rövid pályás gyorskorcsolya. Férfiak, 1000 m: 1. An Hjun Szu (dél-koreai), 2. 2. Li Ho Szu (dél-koreai), 3. Ohno (amerikai), ...12. Darázs Péter. Nők, 1500 m: 1. Dzsin Szun Ju (dél-koreai), 2. Csoj Eun Kjung (dél-koreai), 3. Vang Meng (kínai), 4. Huszár Erika, ...20. Darázs Rózsa.
Sífutás. Férfiak, 4x10 km-es váltó: 1. Olaszország (Fulvio Valbusa, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi), 2. Németország, 3. Svédország. Nők, 4x5 km-es váltó: 1. Oroszország (Natalija Baranova, Larissza Kurkina, Julija Csepalova, Jevgenyija Medvegyeva), Németország, 3. Olaszország.
Síugrás. Nagysánc: 1. Thomas Morgenstern (osztrák), 2. Kofler (osztrák), 3. Bystöl (norvég).