Jó magyar Huszár

Ez aaaz! Ciki vagy nem ciki, Ch. Gáll András kollégámmal így kiáltottunk föl, amikor Huszár Erika elődöntős futamában (rövid pályás gyorskorcsolya, 1500 méter) egyszer csak azt konstatáltuk, hogy az egymással heves kar- és lábcsatát folytató orosz Borogyulina és japán Kamino kicsusszan a pályáról.

Hogy a Palavela csarnok sajtótribünjén miként néztek ránk, az más kérdés - nagyjából Rejtő Jenő "edzés közben megőrült atlétáját" figyelhették hasonlóképp, amint sajátos testhelyzetben egy autóban gubbaszt -, mindenesetre megannyi külföldi siker után még akkor is jólesett mintegy pavlovi módon felugrani a teraszon, ha újságírással bíbelődő embernek fegyelmezetten tudósítania kellene, s nem a levegőbe csapnia; főként nem egy karambol nyomán. Ezúttal viszont tessenek elnézni e sajátos akciót; meg - ha már így belejöttünk - azt is tessenek elnézni, hogy e momentumot követően újabb uhúval leptük meg a kollégákat, tudniillik épp csak feljegyeztük, hogy Huszár harmadikként B döntőt érő pozícióban zárt a háromszor hatos csoport egyikében, a jég fölött kifeszített eredményjelzőn megjelent a felirat: a francia Bouvier-t speciel kizárták, vagyis a huszonhárom éves magyar hölgy bekerült a legjobb hat közé!

- Mi volt a célja a verseny előtt?

- Bejutni a tizennyolc közé.

- Ahhoz képest...

Ez a kérdés-felelet már az A döntő után hangzott el a Palavela interjúrészlegében; Huszár két perccel azelőtt értesült arról, hogy (a korábban "önhibáján kívül" kicsúszott, ekként visszavett orosz Borogyulinával hétfősre duzzasztott mezőnyben) nem a hatodik hely az övé, hanem a negyedik.

A negyedik.

Magyar versenyző téli olimpián a negyedik. És "Európa-bajnok", mivel a dobogóra kizárólag ázsiai állt fel...

Elég az hozzá, hogy a döntőben Borogyulinát diszkvalifikálta a versenyt a pálya belsejéből koncentrikus körök közepette ellenőrző bírótrió - lökdösődés, rugdosódás, egyebek -, továbbá egy dél-koreai, Byun Chun Sa is hasonló sorsra jutott; nem mellesleg e különös széria folytán tíz percig bizonytalanul beszélgettünk a végtelen mosolyú, kedves magyar lánnyal:

- Nem zártak ki még valakit?

"Fájdalom", bronzérmet nem sikerült megcsípni, ellenben akkor elevenítsünk fel mondatfoszlányokat:

- Az ötszáz méteres verseny után csalódott voltam, mert nem jutottam tovább a tizenhatból... Mivel nem az ezerötszáz az én igazi távom, nem gondoltam volna, hogy eddig jutok... A gyorskorcsolyában már megtanultam, hogy nincs olyan: biztos, mert akárki kieshet, így akárki befuthat... A döntőben az volt a célom, hogy hátul korizgatva kivárom a megfelelő alkalmat, ugyanis a nagy lökdösődésben alaposan el lehet fáradni... Utólag nyugodtan mondhatom: sokat számított, hogy kimaradtam a lökdösődésből...

Na ja: Knoch Viktor múlt hét végi ötödik helye óta tudjuk, hogy az ember akkor is megszerezhet egy-egy előkelő pozíciót, ha éppenséggel elég türelme van addig, amíg kihullanak előle az emberek, viszont ne legyintsünk az ekként elért eredményre, ugyanis - mint azt Vitray Tamás rögzítette anno - "a szerencse képesség". Tehát ott kell lenni, ahhoz, hogy. Ráadásul:

- Hiába dőltek ki előlem az ellenfelek, valakit minden futamban megelőztem volna. Megtettem a magamét.

A dobogót nézve csöppet szédelegtünk: az aranyérmes az a koreai Dzsin Szun Ju lett, aki a táv világbajnoki címvédője, és tarol a Világ Kupákon; honfitársa, a második Csoj Eun Kjung a négy évvel ezelőtti olimpián ugyancsak ezüstérmet szerzett, egyébként nyolcszoros vb-első; a bronzot szerző kínai Vang Meng "csak" kétszeres világbajnok, fennmaradó eredményeit pedig - akárcsak dobogós társaiét - helyhiány miatt hanyagolnánk.

És akkor itt jön Huszár Erika. Aki mögött ugyancsak egy vb-győztes - a kanadai Amanda Overland - végzett... A jászberényi illetőségű korcsolyázó vonatkozó kommentárja:

- Az ázsiaiakat képtelenség megelőzni: a koreaiaknál egy vidékbajnokság olyan, mintha világbajnokságot rendeznének. És mivel rengetegen vannak, mögéjük is nehéz odaférkőzni.

Magyarország a hat, egyaránt műkorcsolyában elért érem mellett legutóbb az 1948-as, St. Moritz-i játékokon ért el negyedik helyezést: Pajor Kornél révén a gyorskorcsolya 10000 m-es számában. Megelőzően két műkorcsolyapáros (1936-ban a Szekrényessy Piroska, Szekrényessy Antal, 1932-ben az Orgonista Olga, Szalay Sándor kettős) jutott fel "majdnem" a dobogóra, következésképp valóban meg kell becsülni a pontszerzést nagyon. És még azért is, mert Erika 2000-ben kis híján végleg hátat fordított a gyorskorcsolyának. Mint fogalmazott:

- Bonyolult vagyok. Hat éve úgy éreztem, elég volt, és átpártoltam a gyorsasági görkorcsolyára: junior Európa-bajnokságot nyertem. Aztán a fejembe vettem, hogy kijutok Torinóba, így visszatértem a gyorskorcsolyához, 2002 őszén pedig azért kerültem Budapestre, mert Jászberényben megszűnt a jégpálya...

A kérdésre, miszerint jobb-e görkorcsolyában, mint gyorscskorcsolyában, azt mondta:

- Imádom a görkorit, de egy olimpiai negyedik hely után nem mondhatom, hogy az jobban menne...

Huszár a múlt évi, kínai világbajnokságon - első vb-jén - "még csak" tizenharmadikként végzett 1500 méteren, s torinói előmenetelét illetően nem árt rögzíteni, hogy a játékok előtt a hatodik helyen állt a Világ Kupa összetett pontversenyében. Ám akad itt még lényeges kérdés:

- Mire költi a jutalmat?

- Miért, mennyi jár a negyediknek?

- Ötmillió forint.

- Ötmillió? Még nem tudom.

- Ne mondja, hogy nem...!

- Ha egyszer így van? Úgy jöttem le a jégről, hogy örülök a hatodik helynek, majd megtudtam, hogy negyedik az a hatodik, és pláne örültem. Pénzről most még nem tudok gondolkodni...

Végezetül még egy súlyos felvetés: mi a helyzet a medvékkel?

- Két kabalamacim van; az egyikkel otthon alszom, a másikat pedig elhoztam Torinóba, de ötszáz méter után dühös lettem rá, így az olimpiai faluban hagytam. Ha valami miatt, hát emiatt lelkiismeret-furdalásom van.


Ez lesz ma

Alpesi sí: férfi óriás-műlesiklás (9.30 és 13, a magyar részvevő: Marosi Attila), női szuperóriás-műlesiklás (12).

Bob: női kettes, első és második futam (17.30).

Curling. Férfi selejtező: Svájc-Olaszország, Új-Zéland-Németország, Kanada-Egyesült Államok (14). Női selejtező: Svédország-Oroszország, Dánia-Norvégia, Olaszország-Japán (9); Dánia-Kanada, Svájc-Japán, Norvégia-Oroszország, Egyesült Államok-Nagy-Britannia (19).

Jégkorong. Nők. A 7. helyért: Olaszország-Svájc (13). A 3. helyért: Egyesült Államok-Finnország (16.30). Az 5. helyért: Németország-Oroszország (17). Döntő: Kanada-Svédország (20.30).

Műkorcsolya: jégtánc kűr (Hoffmann Nóra, Elek Attila).

Síakrobatika: férfi ugrás, selejtező (18.30).

Síugrás: nagysánc, csapatverseny (18).

Harmadik aranyérmét szerezte szuperóriás-műlesiklásban Kjetil Andre Aamodt: 1992 és 2002 után Torinóban sem akadt nála gyorsabb síző ebben a számban. Az összességében immár négyszeres ötkarikás első norvég boldogan nyilatkozott az újabb diadal után: "Hihetetlen érzés, hogy ismét nyerni tudtam. Kihagytam a kombinációt, most már talán azt mondhatom: szerencsére. Ha az ember keményen dolgozik, akkor annak mindig megvan az eredménye."

A horvát Janica Kostelic is megszerezte pályafutása negyedik olimpiai aranyérmét, mivel a kombinációban megvédte címét. A péntekre tervezett verseny hagyományosan első felvonását a rossz idő miatt el kellett napolni, így a két műlesikló-futammal kezdődött a viadal. Bár ezeket követően még az osztrák Schild vezetett, 46 századmásodperces előnye kevésnek bizonyult Kosteliccel szemben.

Újabb bombameglepetéssel szolgáltak a svájci hokisok: Csehország legyőzése után a címvédő Kanadát is elintézték. A sors fintora, hogy a 2-0-ás alpesi sikerrel végződött találkozón mindkét gólt az a DiPietro szerezte az első, illetve a második harmadban, aki Kanadában született...

Összehangolt rendőri-orvosi akció keretében tíz osztrák északi sízőt, illetve biatlonost vetettek alá doppingellenőrzésnek szombat este azután, hogy kiderült: a csapatnál járt Walter Mayer edző, akit korábban a 2010-es vancouveri játékokig eltiltottak az olimpiai részvételtől.

Alpesi sí. Férfiak, szuperóriás-műlesiklás: 1. Kjetil Andre Aamodt (norvég), 2. Maier (osztrák), 3. Hoffmann (svájci). Nők, kombináció: Janica Kostelic (horvát), 2. Schild (osztrák), 3. Pärson (svéd).

Biatlon. Férfiak, 12,5 km üldözéses verseny: 1. Vincent Defrasne (francia), 2. Björndalen (norvég), 3. Fischer (német). Nők, 10 km üldözéses verseny: 1. Kati Wilhelm (német), 2. Glagow (német), 3. Ahatova (orosz).

Bob. Férfiak, kettes: 1. Németország (Andre Lange, Kevin Kuske), 2. Kanada, 3. Svájc, ...29. Magyarország (Gyulai Márton, Pintér Bertalan).

Curling. Férfiak: Egyesült Államok-Németország 8:5, Olaszország-Kanada 7:6, Nagy-Britannia- Svájc 6:5, Finnország-Norvégia 7:3, Norvégia-Új-Zéland 9:6, Németország-Svédország 7:5, Finnország- Olaszország 7:4, Egyesült Államok- Nagy-Britannia 9:8. Nők: Nagy-Britannia-Olaszország 9:5, Svájc-Oroszország 7:4, Svédország-Dánia 10:5, Japán-Kanada 5:2, Svédország- Japán 8:7, Norvégia-Nagy-Britannia 8:4, Egyesült Államok-Olaszország 11:3.

Gyorskorcsolya. Férfiak, 1000 m: 1. Shani Davis (amerikai), 2. Cheek (amerikai), 3. Wennemars (holland).

Jégkorong. Férfiak. A csoport: Olaszország-Németország 3:3, Svájc-Kanada 2:0, Finnország- Csehország 4:2, Németország- Svájc 2:2. B csoport: Oroszország- Kazahsztán 1-0, Svédország- Lettország 6:1, Szlovákia-Egyesült Államok 2:1, Oroszország-Lett- ország 9:2.

Nők, elődöntő: Kanada-Finnország 6:0, Svédország-Egyesült Államok 2-2 (büntetőkkel 3:2).

Rövid pályás gyorskorcsolya. Férfiak, 1000 m: 1. An Hjun Szu (dél-koreai), 2. 2. Li Ho Szu (dél-koreai), 3. Ohno (amerikai), ...12. Darázs Péter. Nők, 1500 m: 1. Dzsin Szun Ju (dél-koreai), 2. Csoj Eun Kjung (dél-koreai), 3. Vang Meng (kínai), 4. Huszár Erika, ...20. Darázs Rózsa.

Sífutás. Férfiak, 4x10 km-es váltó: 1. Olaszország (Fulvio Valbusa, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi), 2. Németország, 3. Svédország. Nők, 4x5 km-es váltó: 1. Oroszország (Natalija Baranova, Larissza Kurkina, Julija Csepalova, Jevgenyija Medvegyeva), Németország, 3. Olaszország.

Síugrás. Nagysánc: 1. Thomas Morgenstern (osztrák), 2. Kofler (osztrák), 3. Bystöl (norvég).

Aamodt, a szuper óriás
Aamodt, a szuper óriás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.