Észtország nagyhatalom

Akadnak olyan pályák, ahonnan lanovkáról is lehet versenyt nézni; kicsit furcsán bámulnak az emberre, de hát istenem. Konkrétan San Sicario és Cesana Pariol között figyeltek fel egy látogató kinézetű emberre, aki az alpesi sínek otthont adó pálya és a bobos (szánkós, szkeletonos) versenyhelyszín között közlekedő felvonón töltött több órát, hogy lefelé tekintgetve nézegesse a jégteknőben közlekedő egyéneket, és amikor az önkéntesek egyike megkérdezte tőle, mi az oka e hosszas utazásnak, azt válaszolta: "Innen jobban tetszik."

Értik, ugye.

Sajátos lelkületű látogatóból amúgy akad még néhány a Torino környéki hegyekben; hogy mást ne mondjak, pénteken, Pragelatóban - a megannyi orosz, észt és norvég zászló mellett - feltűnt egy hatalmas szovjet lobogót lengető, önfeledtnek tetsző szimpatizáns is, és akkor a tizenöt kilométeres klasszikus stílusú sífutás némely részvevőjéről még szó sem esett. Mármost nehéz rezzenéstelen arccal tisztelegni a legősibb sportágak egyike előtt, amikor a mezőnyben föl-föltűnik néhány "lanovkás" sportember; főként, hogy az "ez aztán az unikum!" ihletés jegyében dolgozó média előtérbe is tolja valamennyit. Itt van mindjárt a Costa Rica-i Arturo Kinch, akinek láttán enyhe mosolyfolyam futott végig az erős hóeséstől, továbbá jelentős ködtől gyötört arcokon, tudniillik azon túl, hogy nevezett ötvenéves, tempója és nem palástolt szenvedése nyomán arra kellett gondolni, két-három kilométer után úgy kell majd felmosni. Az utolsó helyet mégsem neki, hanem negyvennyolc esztendős kollégájának, a civilben számítógépes mérnökként dolgozó Prawat Nagvajarának sikerült megszereznie; a thaiföldi sífutó sietett is leszögezni, hogy országa egyszer még igazi csapatot küldhet a téli olimpiára, az lesz majd a szám!

A győztes Andrus Veerpalu fél órát vert Nagvajarára.

Azt mondják, micsoda különbség?

Az. Ellenben az se semmi, hogy a legjobb norvég, Frode Estil a tizenhetedik helyen zárt.

Na igen, sorscsapás ez annak a nemzetnek, amely fölfedezte e sportágat, és amely - hat szám után - továbbra is sífutóarany nélkül szerénykedik az éremtáblázaton. A "legenda" szerint Skandináviában már ötezer évvel ezelőtt használtak primitív léceket, a X. században pedig egészen komoly alkalmatossággal száguldottak a vikingek. Az első viadalt Norvégiában rendezték 1892-ben, így nem kelthetett meglepetést, hogy az 1924-ben debütáló téli játékokon Haug Thorleif végzett az összes vonatkozó kategória, azaz a 18 és az 50 kilométer élén. Most meg Veerpalu mögött egy cseh (Lukas Bauer), illetve egy német (Tobias Angerer) állhatott a dobogóra...

Más kérdés, hogy a tizennégy és fél másodperc előnnyel nyerő, nem mellesleg címvédő Veerpalu diadalát különösebben nem veszélyeztette semmi a - Tagscherer Zoltán "reális" 77. helyével zárult - viadalon. Azért különösebben, mert (amennyire ki lehetett venni az időjárásilag "megáldott", csekély tizenkilencmillió euróból fölhúzott pályán; egyébként semennyire nem lehetett kivenni, úgyhogy itt a gépet hívjuk segítségül) csaknem öt kilométernél Veerpalu hét másodperc mínuszban volt Angererrel szemben, viszont tíz km-nél már három "egységgel" ment a német, és kettővel a nagyon kapaszkodó cseh rivális előtt, majd egyre csak növelte, növelte előnyét. Érdekes, hogy a február 8-án harmincötödik születésnapját ünneplő észt nem dobta el magát, amikor - célba érkezését követően - lassacskán kiderült: Salt Lake City után újfent elhódította az olimpiai bajnoki címet. A balti klasszis a félpercenként rajtoltatott mezőny tagjai közül csupán a két fő ellenfelet figyelte komoly ábrázattal, végül - miután mindkettő a "halálán" futott be - két lécét a levegőbe tartotta, és kicsit jobb kedvű lett.

Olyannyira azért nem engedte el magát, hogy - a szokásos közhelyeken kívül - mélyenszántó gondolatokat osszon meg a nagyvilággal. Például.

Kérdés: Honfitársa, Smigun után a harmadik sífutóaranyát szerezte meg az észt válogatott. Mit gondol erről?

Válasz: Talán Kristina nyer még egyet...

Kérdés: Milyennek találta a versenyt?

Válasz: Nagyon kemény volt. Mármint az időjárás nagyon kemény volt.

Kérdés: Mennyivel nehezebb az olimpia más versenyhez viszonyítva?

Válasz: Az olimpia az olimpia: a többi csak tréning ehhez képest.

Kérdés: Harminckilenc éves lesz a következő, vancouveri játékok idején. Ott találjuk majd az indulók között?

(Az "egykedvű" reagálást látni kellett volna.)

Válasz: Nem tudom.

Mindenesetre Veerpalunak van mire visszafogottnak lennie; hogy egyébbel ne hozakodjunk elő, 2002-ben ő szerezte Észtország első téli olimpiai bajnoki címét, és azóta akármi történhet, ünnepelt királya hazájának.

Na jó: most aztán pláne.

Kicsivel "arrébb", Oroszországban speciel Jevgenyij Pljusenkót ünneplik hasonlóképpen.

Illetve: a helyzet az, hogy az orosz sztárt már itt, Torinóban végeláthatatlan ováció kísérte. Még jobban pontosítva: a Palavela csarnok erős háromnegyedháznyi publikuma már akkor "Beatles-koncertet" varázsolt a - rövid programot követő - csütörtök esti kűrre, amikor Pljusenko lazán, faarccal kikorcsolyázott melegíteni.

Aztán...

Most majdnem azt írtam, hogy valósággal fölforrósodott a jég, csak hát ez nyilván tökéletes hülyeség lenne. Maradjunk anynyiban, hogy - miközben a huszonnégyes mezőny szinte valamennyi tagja, köztük az utolsóként végző Tóth Zoltán, esett-kelt - Pljusenko hideg profizmussal, hiba nélkül mutatta be gyakorlatát Nino Rota zenéjére és Edvin Marton hegedűjátékára, majd több korcsolyás kislányt kellett a jégre vezényelni a bedobált ajándékok eltávolítása ügyében. Volt ott minden, talán bugyi is, de plüssállat mindenképp: így történt, hogy Pljusenkót kis időre átnevezték Plüsenkónak...

A bajnok, aki a 2002-es ezüstérem után az abszolút csúcsra ért, huszonhárom éves, kérdezték is tőle: tervezi-e a visszavonulását? Hogy a felvetésben mennyi volt a gonoszkodás vagy a tréfa, azt nem tudni, mindazonáltal az érintett csöppet megindult: "Miért is kellene visszavonulnom, amikor Vancouverben még csak huszonhét leszek?"

Ezzel együtt Pljusenko valóban mindent elért. Tizenegy éves korában, amikor Szolnecsnyijből Szentpétervárra költözött, még nem gondolta, hogy rövid időn belül megkezdheti tarolását. Alekszej Misin mesternél azonban - ő edzette az 1994-es olimpiai első Alekszej Urmanovot és azt az Alekszej Jagugyint, aki 2002-ben éppen Pljusenko előtt végzett az élen - garantált volt a dobogó teteje. És tessék: a mai kor megkérdőjelezhetetlen bajnoka - egyebek mellett - három vb- és öt Eb-aranyérmet nyert, mielőtt eljött Torinóba. Ahol ezt mondta: "Megvalósult az álmom. Amikor ugyanis négyévesen egy versenyt néztem a tévében, azt mondtam: Anya, nekem ott a helyem! Olimpiai bajnokságot akarok nyerni!"

Igaz, produkciójával kevésbé volt elégedett; mint végtelenül szerényen említette, az "lehetett volna jobb is".

Jó ég, mi van akkor, ha kifutja a legjobb formáját?

Ez lesz a hét végén

MA. Alpesi sí: férfi szuperóriás-műlesiklás (11); női kombináció, lesiklás (14).

Biatlon. Nők: 10 km-es üldözéses verseny (9.45, a magyar részvevő Gottschall Zsófia). Férfiak: 12,5 km-es üldözéses viadal (14.30, Tagscherer Imre).

Bob: férfi kettes, első és második futam (Gyulai Márton, Pintér Bertalan).

Curling. Női selejtező: Nagy-Britannia-Olaszország, Oroszország-Svájc, Svédország-Dánia, Japán-Kanada (9 órától), Japán-Svédország, Nagy-Britannia-Norvégia, Olaszország- Egyesült Államok (19 órától). Férfi selejtező: Németország-Egyesült Államok, Kanada-Olaszország, Svájc- Nagy-Britannia, Finnország-Norvégia (14 órától).

Gyorskorcsolya. Férfiak: 1000 m (17).

Jégkorong. Férfiak, A csoport: Olaszország-Németország (13), Kanada-Svájc (15.30), Csehország-Finnország (21). B csoport: Kazahsztán- Oroszország (11.30), Svédország-
Lettország (17), Szlovákia-Egyesült
Államok (20).

Rövid pályás gyorskorcsolya. Nők: 1500 m, selejtező (19.30, Darázs Rózsa, Huszár Erika), elődöntő (20.45), döntő (21.45). Férfiak: 1000 m negyeddöntő (20:15), elődöntő (21.15), döntő (21.55).

Sífutás. Nők: 4x5 km-es váltó (9.45).

Síugrás: nagysánc, egyéni viadal (18).

HOLNAP. Alpesi sí: női szuperóriás-műlesiklás (12).

Bob: férfi kettes, harmadik és negyedik futam (Gyulai Márton, Pintér Bertalan).

Curling. Férfi selejtező: Norvégia-Új-Zéland, Németország-Svédország, Olaszország-Finnország, Nagy-Britannia-Egyesült Államok (9 órától), Nagy-Britannia-Finnország, Új-Zéland-Kanada, Svédország-Svájc, Norvégia-Németország (19 órától). Női selejtező: Svájc-Egyesült Államok, Olaszország-Kanada, Nagy-Britannia-Japán, Oroszország-Dánia (14 órától).

Gyorskorcsolya. Nők: 1000 m (17).

Jégkorong. Férfiak, A csoport: Németország-Svájc (12), Csehország- Olaszország (20), Finnország-Kanada (21). B csoport: Oroszország-Lettország (13), Szlovákia-Kazahsztán (16), Egyesült Államok-Svédország (17).

Műkorcsolya: jégtánc, originál program (19, Hoffmann Nóra, Elek Attila).

Síakrobatika. Nők: ugrás, selejtező (18.30).

Sífutás. Férfiak: 4x10 km-es váltó (10).

Curling. Férfiak: Finnország-Svédország 11:4, Svájc-Németország 8:5, Norvégia-Olaszország 11:3. Nők: Oroszország-Egyesült Államok 8:7, Norvégia-Olaszország 9:7, Kanada- Nagy-Britannia 9:3, Svédország- Svájc 9:7.

Hódeszka. Női krossz: 1. Tanja Frieden (svájci), 2. Jacobellis (amerikai), 3. Maltais (kanadai).

Műkorcsolya. Férfiak: 1. Jevgenyij Pljusenko (orosz), 2. Lambiel
(svájci), 3. Buttle (kanadai), ...24. Tóth Zoltán.

Sífutás. Férfiak, klasszikus stílusú 15 km: 1. Andrus Veerpalu (észt), 2. Bauer (cseh), 3. Angerer (német), ...77. Tagscherer Zoltán.

Veerpalu, a hóember
Veerpalu, a hóember
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.