Madrid: van az a pénz

A svájci Deloitte könyvvizsgáló cég felmérése szerint - a jelentés megállapításai a legfrissebb pénzügyi információkon, azaz a 2004/2005-ös idény adatain alapulnak - immár a Real Madrid a világ leggazdagabb futballklubja; a királyi gárda 17 százalékos növekedést produkált az előző szezonhoz viszonyítva: ez pillanatnyilag 275,7 millió eurós jövedelmet jelent.

A Manchester United 246,4 millióval második, az AC Milan 234 millióval a harmadik. (A Deloitte Football Money League című, eddig megjelent mind a nyolc kiadványában a Manchester United vezette a listát.)

A húsz leggazdagabb csapat összbevétele először lépte át a kétmilliárd fontos (hárommilliárd eurós) határt. Az ismert könyvvizsgáló cég előrejelzése szerint a német és a francia piacon bekövetkezett változások nyomán ezen országokból is egyre több klubcsapat közelít a húszas elithez.

A Real Madrid elsősége a Deloitte tanulmányában hűen tükrözi a klub bevételtermelő képességének figyelemre méltó átalakulását. A csapat éves árbevétele az elmúlt öt szezon alatt megduplázódott, elsősorban a kereskedelmi bevételi csatornák bővülése miatt. A táblázatban szereplő többi klub árbevétel-növekedése elsősorban a közvetítési díjaknak és a jegyárbevételeknek köszönhető; a Real Madrid volt az egyetlen csapat, amely más területen is áttörést volt képes elérni.

Az első húsz csapat közé kizárólag európai klubok kerültek: nyolc angol, öt olasz, három spanyol, két német, továbbá egy-egy francia és skót csapat. Ebből a húszból tizennégy jutott el a Bajnokok Ligája csoportköréig, vagyis a nemzetközi kupákban produkált jó eredmény meghatározó tényező a Football Money League kiadványban elfoglalt helyezés szempontjából. Érdekesség, hogy a BL jövő héten kezdődő nyolcaddöntőiben a tízes elit csapatai közül hat egymás ellen vetélkedik.

A kiadvány készítői úgy vélik, hogy a következő néhány idényben erőteljesebbé válik majd egyes német és francia klubok pénzügyi jelenléte. Mindkét országban új tévéközvetítési szerződéseket kötöttek, amelyek jelentős mértékben emelhetik a csapatok árbevételeit. Ráadásul Németország lesz az idei világbajnokság házigazdája: több, mint egymilliárd euró értékben építettek, illetve újítottak fel stadionokat. Ezen új ingatlanvagyonnak köszönhetően a német klubcsapatoknak lehetőségük nyílik növelni a jegyárakból származó és járulékos bevételeiket is, ahogyan az Nagy-Britanniában tapasztalható volt az elmúlt évtizedben.

Az árbevételi húszas lista (euróban):

1. Real Madrid 275,7
2. Manchester United 246,4
3. Milan 234
4. Juventus 229,4
5. Chelsea 220,8
6. Barcelona 207,9
7. Bayern München 189,5
8. Liverpool 181,2
9. Internazionale 177,2
10. Arsenal 171,3
11. AS Roma 131,8
12. Newcastle 128,9
13. Tottenham 104,5
14. Schalke 97,4
15. Lyon 92,9
16. Celtic 92,7
17. Manchester City 90,1
18. Everton 88,8
19. Valencia 84,6
20. Lazio 83,1

Ronaldo és Zidane: a pénz (is) boldogít
Ronaldo és Zidane: a pénz (is) boldogít
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.