A fogász is csak inni mehet a kocsmába
A múlt ősszel újfajta megelőző kampány kezdődött a fogorvosi körzetek tizedében. Az alapelv az volt: ha a beteg nem megy a rendelőbe, akkor a fogorvos maga menjen el a pácienshez. S bár néhány fogorvos kocsmai szűrésre is vállalkozott volna, ezt az ÁNTSZ utóbb nem engedélyezte, így csak plakátokat rakhattak ki a kocsmákban, pályaudvarokon, hajléktalanszállókon. Bár ezúttal a kocsmai szűrés elmaradt, a jövőben mozgó fogorvosi buszokkal települnének ki a kocsmák elé - mondta Gyenes Mónika fogszakorvos, a program szakmai vezetője.
Mások óvodákba, iskolába, közmunkaprogramok helyszíneire vitték ki eszközeiket. Volt rajzpályázat és kiállítás a szakrendelőkben. Székesfehérváron például az az iskola, illetve óvoda, amelyikből a gyerekek a legtöbb szülőt vagy rokont vitték el a szűrésre, 100 ezer forintos kirándulást nyerhetett. Fejér megyében tájszínházi előadásokkal, e célra készült mesekönyvekkel, a kezelés után pedig ajándékokkal ösztönözték a gyerekeket a szájápolásra.
A programban részt vevő szakemberek megpróbáltak eljutni a főbb rizikócsoportokba tartozókhoz: a gyermekekhez, a várandós nőkhöz és azokhoz, akik az életmódjukból fakadóan hajlamosak a különböző fog- és szájüregi megbetegedésekre. Az akció négy hónapja alatt 15 szájüregi daganatot és több tucat, a rák előtti állapotban lévő pácienst szűrtek ki a fogorvosok - közölte Gyenes Mónika.
Arról már fiatal kollégája számolt be, hogy egy kis falu teherautó-sofőre három hét alatt leszokott a dohányzásról, miután az ő szájában is daganatot találtak. Ennek a daganatfajtának az előfordulása 200 százalékkal növekedett az utóbbi években, és évente 1700 ember hal meg e betegség következtében.
A zömmel munkanélküliek lakta nógrádi falvakban már az is sikernek számított, hogy meggyőzhették a fogkefe használatának fontosságáról a gyerekeket. A megelőzési kampányban megduplázódott a kezelésre visszaérkezők száma.
A négy hónap alatt 188 praxis orvosa vett részt az akciós fogbeteg-felkutató munkában. A jövőben viszont csak azok folytathatják, akik túljutnak az egészségbiztosító ellenőrzésén. Az eredményekről beszámoló sajtótájékoztatót megelőzően még úgy tűnt, a sikeres programra idén 500 millió forintot ad a kormány. Szerdán a szakminisztériumban történt egyeztetés eredményeként az a döntés született, hogy folytatódhat ugyan a program, de harmadannyi pénzből, mint eddig. A prevenciós programról szóló kormányrendelet ugyanis éppen akkora összeget biztosított 2006-ban erre a célra, mint a tavalyi négy hónapra.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezető-helyettese, Kőrösi László a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy február végéig átfogó ellenőrzésen tisztázzák: ki és mire használta fel az átlagosan havi 200 ezer forintos többlettámogatást, és ahol mindent rendben találnak, ott folytathatják a fogorvosok a munkát.
A tájékoztatóra érkező fogorvosok közül azonban többen is úgy nyilatkoztak, még nem döntötték el, folytatják-e vagy sem. Hiszen eddig is több pénzt költöttek a kormányzati programra, mint amennyi az OEP-támogatásból futotta. Ráadásul januárban és februárban sem hagyták abba ezt a tevékenységet, viszont ezért már egyetlen fillért sem kaptak.