Radikális lépések kellenek a felmelegedés megállítására
Ezt tartalmazza a zöldszervezet javaslata, amelyet a Kiotói Jegyzőkönyv életbe lépésének egy éves évfordulója alkalmából csütörtökön nyújtottak át Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszternek Budapesten.
A javaslatból kiderül: az MTvSz a Föld Barátai Európa környezetvédő szervezettel közösen arra kérik a kormányt és az unió más országainak környezetpolitikusait, hogy a kiotói egyezmény utáni időszakra kezdeményezzenek a jelenleg érvényes tervekhez képest nagyobb mértékű kibocsátás-csökkentést.
Az EU-nak el kell ismernie, hogy az unión belül 2020-ig előirányzott 15 százalékos, és 2050-ig kitűzött 60 százalékos csökkentés nem éri el a kívánt hatást - tartalmazza a zöldek javaslata.
A zöldek javaslatukban tudományos kutatások eredményeire alapozva utalnak arra, hogy a katasztrofális környezeti hatások elkerülése érdekében legfeljebb 2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés engedhető meg, ehhez pedig a jelenleg körvonalazódónál radikálisabb kibocsátás-csökkentésekre van szükség az iparosodott országoknál, így az EU-ban is.
Persányi Miklós szerint, ha a jelentős nagyhatalmak, köztük az Egyesült Államok és Kína nem kötelezik el magukat a kibocsátás-csökkentés mellett, akkor a világ üvegházhatású gázok kibocsátásából mindössze 14 százalékkal részesülő EU bármilyen mértékű csökkentést vállalhat, lépései nem vezetnek eredményre.
Hangoztatta: az EU tavaly már kifejezte készségét, hogy csökkenti kibocsátását 15-20 százalékkal, illetve 60-80 százalékkal az említett időszakokra vonatkozóan. Ez azt jelenti, hogy az EU hajlandó ilyen vállalásokat tenni, de csak akkor, ha más országok is csatlakoznak - mutatott rá a miniszter.
(forrás: MTI)