Madárinfluenza: az emberre is veszélyes vírus Rügen szigetén és Romániában
"A Friedrich Loeffler Intézet végleges megerősítéssel rendelkezik arról, hogy a Rügen szigetén elhullott hattyúkat H5N1 vírus betegítette meg. A vírus olyan altípusáról van szó, amelyet először tavaly Kínában mutattak ki vadmadarakban" - idézte a miniszter a német parlamentben az intézet közleményét.
Elhullott szárnyasok Berlinben és Brandenburg területén
Berlinben és Brandenburg tartományban is találtak elhullott madarakat, vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy mi okozta pusztulásukat - jelentették csütörtökön német lapok. A Berliner Zeitung szerint kimúlt hattyúkra és ragadozó madarak tetemeire bukkantak. Korábban azt közölték, hogy Rügen szigetén két elhullott hattyúnál és egy héjánál kimutatták a madárinfluenza agresszív H5N1 vírusára utaló jegyeket. A madárinfluenza hirtelen felbukkanása Rügen szigetén, illetve Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban fejtörést okoz a szakembereknek.
Thomas Mettenleitner, a Friedrich Loeffler Intézet elnöke a Berliner Zeitungnak kijelentette: fejtörést okoz, hogy a bütykös hattyúk nem tartoznak a klasszikus költöző madarak közé, s a vírus már a hagyományos tavaszi madárvonulás előtt elérte Németországot. Mettenleitner a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy a madarak a kemény kelet-európai hideg elől húzódtak Németországba, s magukkal hozták a vírust. Az sem kizárt, hogy a madarak mindig is Rügen szigetén éltek, azaz a vírus már hosszabb ideje Németországban van. Német részről egyelőre állat-egészségügyi kérdésnek tekintik a madárinfluenzát, de Rügen szigetén azonnali hatállyal elrendelték a háziszárnyasok ólban tartását. A többi német tartományban pénteken lép hatályba a szabadtéri baromfitartás tilalma.
H5N1 okozott madárpusztulást Constantában
Román szakértők a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1 vírusát azonosították Constanta környékén elhullott szárnyasok tetemében - jelentette be csütörtökön Bukarestben a román állategészségügyi szolgálat egy illetékese.
A jövő héten elküldik a Vlahi faluban elpusztult háziszárnyasok szervezetéből vett mintákat ellenőrzésre az Európai Unió által hitelesnek elismert angliai, weybridge-i laboratóriumba. A Wey folyó temzei torkolatánál fekvő délkelet-angliai Weybridge városka közelében működik 1917 óta a brit állatorvosi laboratóriumi szolgálat központi laboratóriuma, ahol számos fertőző és nem fertőző betegséggel kapcsolatban végeznek kutatásokat. Itt folynak a legjelentősebb kutatások a közönségesen kergemarhakórként ismert szivacsos agysorvadással (BSE) kapcsolatban is.
Madárinfluenza-gyanús halálesetek Indonéziában
Két újabb haláleset történt Indonéziában, amelyeket a gyanú szerint a madárinfluenza emberre is átterjedő vírusának fertőzése okozott - közölték az indonéz egészségügyi hatóságok csütörtökön. Mint a jakartai Sulianti Saroso kórház szóvivője elmondta, az intézményben ápolt betegek közül egy, a madárinfluenzához hasonló tüneteket mutató 15 éves lány és egy 27 éves férfi, akiket előző nap szállítottak a kórházba, kis időkülönbséggel meghalt. Ha a tesztvizsgálat megerősíti a madárinfluenza-vírus H5N1 altípusának jelenlétét, a szövetmintát továbbküldik megerősítés végett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hongkongi laboratóriumába. Indonéziában idén már 7, a H5N1 altípus által okozott halálesetet regisztráltak. A hatóságok attól tartanak, hogy kialakulhat a vírusnak emberről emberre terjedő változata.
Nigéria 19 napig hallgatott
A nigériai hatóságok 19 nappal azelőtt tudtak a madárinfluenza-vírus emberre veszélyes, H5N1 altípusának jelenlétéről, hogy tájékoztatták a nyilvánosságot az első bizonyított afrikai megbetegedésről - közölték egészségügyi illetékesek. Lami Lombin, az ország középső részében fekvő Vom város állat-egészségügyi intézetének igazgatója szerdán közölte, hogy a laboratóriumi szakemberek megerősítették a H5N1 vírus jelenlétét egy farmon. Remi Oyo, Olusegun Obasanjo államfő szóvivője közölte: az elnök február 7-én értesült a fertőzésekről.
Shehu Bawa, a Kano állambeli madárinfluenza-bizottság vezetője közölte, hogy csak ebben az államban harminc baromfitelepről érkeztek jelentések tömeges baromfipusztulásról, és az egészségügyi szolgálat munkatársai azóta több mint 140 ezer szárnyast vágtak le.
(MTI)