Nőtt is meg nem is a lakossági gázár
Ennek megfelelően a ténylegesen kifizetendő összeg egyik lakossági kategóriában sem nő. A mostani váltás nyomán - a korábbiakkal ellentétben - immár a legnagyobb fogyasztású lakossági felhasználók is részesülnek az állam támogatásából.
A gazdasági minisztérium december 20-i közleményében a gázáremelés kérdésében - utólag láthatóan - nem fogalmazott világosan. A dokumentum szerint január 18-tól "a lakossági tarifák nem változnak egyik kategóriában sem", illetve "a lakossági körben nem lesz emelés egyik fogyasztói kategóriában sem, és a kompenzáció is változatlan formában működik".
Az utólag alig védhető megfogalmazás oka talán nem csak az volt, hogy a polgárokat nem akarták untatni a részletekkel. (Vagyis hogy emelnek, de azt az állam teljes egészében állja.) Ismeretes ugyanis, hogy tavaly év végén ennek a bizonyos alapnak igen komoly fizetési gondjai támadtak: a gázszolgáltatók többmilliárdos elmaradásról panaszkodtak. Az év végén azonban az alap pénzét eddig is biztosító Mol - sokak szerint váratlan fordulatként - 80 milliárd forintot töltött az alapba. A kifizetési gondok azóta meg is szűntek: az elmaradást az állam kamatostul pótolta a gázszolgáltatóknak. Lehet, hogy ez a lépés tette lehetővé a tarifák emelését is, amit a lakosság nem érez meg, a gázszolgáltatóknak viszont annál fontosabb, hiszen így több pénzhez jutnak.
Január 18-án kizárólag a közüzemi körből vásárló nagyfogyasztók gáztarifája emelkedett ténylegesen is: átlagosan nyolc százalékkal. A lakossági fűtés céljára, illetve a közületeknek szolgáltatott gáz ára a gyakorlatban szintén nem nőtt. Utóbbiaknak az emelést az önkormányzatokon és más felettes szerveken keresztül ellentételezik.