Elfogyasztott védelem

Tudatos fogyasztó vagyok. Ez annyit jelent, hogy bármekkora összeget le lehet rólam szakítani egy "bio" felirattal. Többet nem igazán tehetek - ahogyan más sem. Az egyszeri vásárlótól senki sem várhatja el, hogy komplett mikrobiológiai laboratóriummal mászkáljon a hátán, jobb kezében egy kémiai kislexikont, bal kezében az E-kódok megfejtésére alkalmas számítógépes rendszert tartva, miközben az összes fellelhető üzletet végigjárja a legjobb árérték arányú paprikás krumpli összetevőinek beszerzéséhez.

Tudjuk jól: a fogyasztó, mint egyén, alapvetően védtelen a termékeket forgalmazó, gyártó és reklámozó konglomerátumok ellen. Modern korunk egyik legfontosabb állami feladatának éppen a vásárló információs hátrányának korrigálását, illetve a kiszolgáltatott fogyasztó megvédését tartják. A magyar államra azonban ebben a kérdésben meglehetősen nehéz támaszkodni.

A vásárlót védeni hivatott hatóságok ma sokszor egymással hadakoznak, nem a forgalmazókkal. Nem tudni, hogy most lenyeli-e az egyik hivatal a másikat (a tiszti főorvos megeszi-e reggelire a főállatorvost és viszont). Fogalmunk nincs arról sem, hogy akkor a laboratóriumok kinek a kezében és hol lesznek. Ám ha ezt tudnánk is: mindebből az nem derül ki, hogy mely termékből lehet vásárolni és melyből nem.

A hivatalok - talán éppen a belső csatározások egyik jelenségeként - egymást túllicitálva lepleznek le aflatoxinos paprikát, kólibaktériumos szaloncukrot és illegális vágóhídról, esetleg dögkútból származó csirkét, disznót, halat, esetleg az autósokat megkárosító benzinkutat. Az ember a minden napra jutó két-három botrány után tényleg nem mer vásárolni sehol semmit. Miközben tudnia kellene: éppen ezek az akciók azok, amelyek biztonságosabbá teszik az életét. Ám a hivatalok fontosságát igazoló és a vezetőknek szereplési lehetőséget biztosító akciók gyakran csak a bizonytalanságot növelik.

A hazai fogyasztóvédelem imidzsének a fogyasztót védő szervezetek is tudnak ártani. Például azzal, hogy beszennyezik a szaloncukor-vizsgálatot, esetleg ha a benzinkutak ellenőrzésének eredményét úgy közlik, hogy abból csak az nem derül ki, melyik társaság csal és melyik nem. Vagy ha olyan terméket szedetnek le a polcról, amely ottmaradhatott volna. De az se hasznos, ha ígérnek egy feketelistát a vevővel tényleg cefetül bánó boltokról, ám az aztán nem készül el időre.

A hazai fogyasztóvédelmi és élelmiszer-egészségügyi intézményrendszer pénz- és emberhiánnyal küzd. Túlterheltek a dolgozók. Nincs ember a próbavásárlásokhoz és az ellenőrzésekhez, kevesen vannak egy lista összeállításához. Sziszifuszi munka azoknak, akik ott vannak, de szánalmas a küzdelem ahhoz képest, amit tenni kellene.

A védőink hősök - csak a csatát veszítjük el velük.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.