Kétfrontos harcot vív a Microsoft
Éles hangú, ötoldalas levelet küldött az Európai Bizottságnak a Microsoft, s azt kifogásolja, hogy nem védekezhet megfelelően az újabb vádak ellen, a versenyügyi hivatal pedig megsérti saját eljárási szabályait is. Az EU illetékes hivatala még 2004 tavaszán rótt ki nagy pénzbüntetést az amerikai szoftvercégre, amiért az nem osztotta meg a Windows kódját a riválisokkal, illetve operációs rendszerével együtt árulta a Media Playert is. Brüsszel nem vette figyelembe a Microsoft és az amerikai igazságügyi minisztérium ez ügyben született 2001-es megállapodását. A bizottság most ismét elővette az informatikai óriást, s azzal fenyegeti, hogy napi kétmillió euró újabb büntetést szab ki, ha a Microsoft nem teljesíti a 2004-es határozatot.
A Microsoft azzal érvel, hogy nem kapja meg a szükséges iratokat, így valójában azt sem tudja, mivel vádolják. A cég szerint ez ellentmond a bizottság azon politikájának, hogy átláthatóvá teszi a trösztellenes eljárásokat. Brüsszelben azt mondják, korai a tiltakozás, hiszen folynak a tárgyalások a dokumentumok átadásáról.
Az óceán túlpartján viszont egy egészen más jellegű vita bontakozott ki. Elsősorban kongresszusi körökben élesen bírálják, hogy a Microsoft, a Google, a Yahoo és a Cisco a kínai üzlet fejében elfogadta a helyi cenzúraszabályokat. Az érintettek azzal vágtak vissza, hogy az amerikai kormánynak kellene foglalkoznia az információáramlás szabadságával, s annak hiányát, korlátozását kereskedelempolitikai kérdésként kezelnie. Bill Gates, a Microsoft vezére egy lisszaboni fórumon azt mondta, hogy az internetet úgysem tudják cenzúrázni a kormányok. Egy-egy weblapot persze lehet ellenőrizni, de ha a felhasználók tudni akarnak valamit, úgyis megtudják.
A vállalatok viszont nem jelentek meg egy szerdára meghirdetett kongresszusi meghallgatásra, ahová Tom Lantos kaliforniai képviselő - mint az emberi jogi csoport vezérlakja - invitálta őket. Nyilatkozatában azt mondta, hogy a cégek "szégyellhetik magukat, amiért a profit kedvéért megalkudtak Kínával". Hozzá hasonlóan Tim Ryan ohiói demokrata képviselő is úgy fogalmazott, hogy az információs technológiának nem az elnyomást, hanem a szabadságot kellene szolgálnia. A Google-nak emellett meg kell birkóznia a részvényárfolyam esésével is. A cég most először tett közzé olyan profitjelentést, amely nem haladta meg a Wall Street várakozását. Ennek nyomán az árfolyam akkorát zuhant, hogy húszmilliárd dollárral csökkent a Google tőzsdei értéke, amely most 118 milliárd dollár. A befektetők annak ellenére csalódásukat fejezték ki, hogy a múlt év utolsó negyedében a bevétel 97 százalékkal növekedett. A megelőző negyedévben ugyanis 107 százalékos volt a bővülés. A 2004-es tőzsdei megjelenést követő öt negyedévben a cég túlszárnyalta a legvérmesebb reményeket is. A Google ugyanakkor jelezte, hogy a hosszú távú célokat tartja szem előtt, s emiatt a negyedéves profit ingadozhat.
l A Microsoft az idén
152 millió dollár értékben
64 országban 126 nonprofit céget támogat, köztük két magyar alapítványt is - közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel. A közlemény szerint Magyarországon a Roma Esélyegyenlőség az Uniós Csatlakozásért Tudásközpontot, illetve a Fogyatékosok Esélye Közalapítványt (Foka) támogatja a Microsoft.