Az ENSZ BT Iránról: várjuk meg a NAÜ jelentését
A dokumentum tervezete szerdán vált ismertté Bécsben, a NAÜ székhelyén.
Ebben felszólítják Teheránt, hogy ismételten függessze fel a nukleáris fűtőanyaggal kapcsolatos kutatásokat és urándúsítási tevékenységet. Egyben oldja fel az iráni atomlétesítmények vizsgálatával megbízott NAÜ-ellenőröket érintő korlátozásokat.
A BT állandó tagjai felkérik a NAÜ főigazgatóját, tegyen jelentést a testületnek arról, hogy ezeknek a lépéseknek a megtételét követelik Irántól, valamint hogy számoljon be a NAÜ ezzel kapcsolatos határozatairól.
A kormányzótanács 35 tagja csütörtökön dönt a kérdésben, felkérve Teheránt, hogy működjön együtt a NAÜ-vel, valamint tisztázza azokat a tevékenységeket, amelyek akár katonai jellegűek is lehetnek.
Az indítvány azt is kezdeményezi, hogy az iráni parlament ratifikálja az atomsorompó-egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét. Ez utóbbi lehetőséget adna a NAÜ-nek az előre be nem jelentett ellenőrzésekre is, egyben eloszlatná az esetleges be nem jelentett nukleáris anyagokkal és tevékenységgel kapcsolatos aggodalmakat.
A határozatot eredetileg három vezető uniós ország, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország állította össze, amit támogatott Washington. A dokumentumot, amelyről hétfőn Londonban állapodtak meg, többször újraírták, hogy konszenzus alakuljon ki Oroszországgal és Kínával. Az EU-trojka eredetileg sokkal keményebb határozat előterjesztését szorgalmazta Iránnal kapcsolatban a Biztonsági Tanácsnak, és ez szankciókat is kilátásba helyezett volna Teheránnal szemben. A végleges dokumentum azonban az óvatos orosz és kínai hozzáállást tükrözi, amely kizárja a BT szankciók lehetőségét mielőtt a NAÜ újabb teljes, Iránnal kapcsolatos jelentését március 6-án a kormányzótanácsban megvitatná.
Ahmadinezsad: Irán ellenáll a nemzetközi nyomásnak
Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök szerint hazája ellenáll a rá nehezedőnemzetközi nyomásnak, és nem adja fel a békés célú nukleáris programját.
"Mindazok, akik nukleáris fegyverkészlettel rendelkeznek, összegyűlnek, döntéseket hoznak, és azt hiszik, hogy az iráni nép aláveti magát a döntéseiknek. Azt mondom az állítólagos szuperhatalmaknak: az iráni nemzet 27 évvel ezelőtt függetlenné vált, önmaga dönt nukleáris ügyben, és ellenáll mindaddig, míg beteljesíti e jogát" - közölte az iráni elnök Busehr városában több ezer főnyi tömeg előtt mondott beszédében, amelyet az iráni állami televízió egyenes adásban sugárzott, az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaira, az Egyesült Államokra, Nagy-Britanniára, Franciaországra, Oroszországra és Kínára utalva. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa csütörtökön ül össze Bécsben az iráni nukleáris dosszié ügyében, és várhatóan a BT elé utalja azt.
Ahmadinezsad, mintegy válaszképpen az amerikai elnöknek az unió helyzetéről szerdára virradóra Washingtonban elhangzott beszédére, kijelentette: "a közeljövőben a népek bírósága elé állítják" George Busht. Beszédében az amerikai elnök az iráni vezetést "egy kis klerikális elitnek" nevezte, amely "elszigeteli és elnyomja a népét". Az iráni államfő ezzel szemben azokat támadta, "akik könyékig mártják kezüket a népek vérében, akik mindenütt ott vannak, ahol elnyomó háborúk folynak, akik Ázsiában és Afrikában háborúkat robbantanak ki, és milliószámra ölik az embereket." Ahmadinezsad azt állította, hogy az Egyesült Államok robbantotta ki a 60 millió halálos áldozatot követelő második világháborút is.
(forrás: MTI)