MLSZ: üzenet a távolból
Mint köztudomású, a labdarúgó-szövetség legutóbbi közgyűlésén Gyárfás Tamás, a 2012-es Eb-rendezés pályázati bizottságának hazai vezetője megszavaztatta a küldötteket: akarják-e Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját MLSZ-elnöknek? A jelenlévők közfelkiáltással mondtak igent, ám Csányi tegnap a Magyar Távirati Irodához eljuttatott közleményében tudatta: nem vállalja az MLSZ vezetését. Megfogalmazása szerint "az OTP Bank, valamint bel- és külföldi leányvállalatainak és további terjeszkedésének irányítása olyan folyamatos, intenzív munkát követel, ami időben sem teszi lehetővé számára a felelős szerepvállalást a hazai futball vezetésében".
Csányi - egyéb udvarias fordulatok mellett - megköszönte a személye iránt megnyilvánuló bizalmat, és szükségesnek tartotta még megjegyezni, hogy "a Magyar Labdarúgó Szövetségben a sportág rendbetételéért a közelmúltban elindított folyamatot" figyelemmel kísérte. Végül rögzítette: döntéséről kedden tájékoztatta Kisteleki Istvánt, az MLSZ ad hoc bizottságának vezetőjét.
- Személy szerint sajnálom, hogy Csányi Sándor így határozott - mondta kérdésünkre Gyárfás Tamás. - Az MLSZ rendkívüli közgyűlésén nem véletlenül kampányoltam mellette, hiszen kemény, a sorokban rendet vágni képes ember kell a futballszövetség élére. A fegyelmezett munka eddig nem volt jellemző a testületre, pedig az UEFA csak megbízható, fajsúlyos, szakmailag és emberileg elismert vezetőt tekint partnernek, olyan embert, aki személyében megfelelő garancia arra, hogy a magyar szövetség minden vállalt kötelezettségének eleget tesz. Mielőtt megszavaztattam a közgyűlés részvevőit arról, támogatnák-e Csányi elnöki jelölését, egyeztettem az MLSZ-vezetés meghatározó személyiségeivel, és tőlük kaptam felhatalmazást. Hangsúlyozom, nem Csányi Sándor kért meg arra, hogy mellette kampányoljak, mi több, előzetesen arról sem beszéltem vele, vállalná-e az elnöki pozíciót. Most, hogy kiderült, nem vállalja, nehezebb lesz győzelemre vinni a 2012-es Európa-bajnokság rendezési pályázatát, de nem adom fel. Az viszont bizonyos, hogy újabb szavazópróbát nem tartok.
A kandidálás nehézségi fokát - egyebek közt - az is jelzi, hogy Ukrajna 2,7 millió eurót szavazott meg a pályázatra, mire a vele közösen aspiráló Lengyelország ugyancsak 2,7 milliót vállalt. (Portugália, a legutóbbi Eb házigazdája 3,6 millió eurónak megfelelő öszszeget költött a kandidatúrára, mielőtt 1999-ben Aachenban az UEFA kijelölte a helyszínt.) A magyar állami támogatás pillanatnyilag 70 millió forint, és a közös pályázati bizottságnak van egy irodája a Nap Tv területén - az épületet Gyárfás térítésmentesen ajánlotta fel -, továbbá egy ígérvénye Kistelekitől, hogy a liga további 70 millióval "beszáll". Kérdés, miből ez a gesztus? Esetleg abból, hogy az RTL Klub előre hozza annak a 175 milliónak a kifizetését, amely májusban lenne esedékes az NB I-es mérkőzések televíziós közvetítéséért.
De hiába oly gáláns az MLL, változatlanul súlyos gondok nyomasztják. Ugye, van az a 3,1 milliárd forint értékű - úgymond - reorganizációs hitel, amely mindenre fordítódott, csak a futball újjászervezésére nem. (A kötvényeket a Profi Liga Kft. bocsátotta ki, és a Magyar Fejlesztési Bank jegyezte le.) A nagyságrendre jellemző: a több mint hárommilliárdnak a múlt évre vonatkozó kamata 276 millió forint volt (ezt a Profi Liga Kft. január 2-án átutalta). Közben a reorganizáció helyett leginkább osztogatás zajlott: az óriási pénzből a klubok kölcsönöket vettek fel, és a Győr most fizetett vissza 150 milliót, az MTK 40 milliót, a ZTE 20 milliót, a Vasas 15 milliót. Az Újpest viszont csaknem 150 millióval, az FTC megközelítőleg 100 millióval adós (és van egy 250 milliós kölcsöne, melyet a működtetésre vett fel az OTP-től).
Na most, ha Csányi mellett felsorakoztak is az MLSZ-küldöttek, a "reorganizáción" kívül például az ügyészség előtt lévő Apokalipszis Kft.-ügyet ugyancsak hordozó liga vezére mellett - akinek "ad hoc módszereitől" sokan idegenkednek - már aligha állnak ki ennyire egyértelműen. Ezért is kell attól tartani, hogy kisszerű csaták következhetnek újból. (Megjegyezzük: Kistelekit tegnap délben felhívtuk, hogy megy-e - s ha igen, mikor megy - Csányihoz. A leghatározottabb nemmel válaszolt, sőt hozzátette: "Bár mehetnék!" Délután három különböző forrásból arról értesültünk: a labdarúgó-vezető találkozott a bankelnökkel. Próbáltuk Kistelekit szembesíteni az információval, de többszöri hívásra sem vette fel a telefonját.)
A zárójeles történet sem lényegtelen, ám az igazán lényeges az, hogy Csányi elhatározásának - mondhatnak erről bármit a ligában vagy a szövetségben - a magyar futballra nézve kínos és keserves üzenete van...