Vadmadarakat öldösnek dühöngő helyiek a Duna deltájában

Költöző madarakat kínoznak halálra és öldösnek le tucatjával helyi lakosok a Duna deltájában - közölték kedden szemtanúk.

Egy vadvédő szervezet beszámolója szerint mintegy 15 fiatalembert láttak, amint Vladu falu környékén összefogdosták a nagy hideg miatt szinte mozgásképtelen madarakat - főként vadkacsákat és szárcsákat -, dobálták, rugdosták focilabdaként használták a még élő állatokat, s végül letépték a fejüket. A tetemeket zsákba dugták és elvitték. Egy múzeum biológusa filmre is vette a történteket.

A Duna-delta környezetvédelmi biztosa, Costel Ifrim a kegyetlenkedés elítélésén túl felhívta a figyelmet arra, hogy a szárnyasok érintése életveszélyes, mivel lehet, hogy néhányukban ott lappang a madárinfluenza vírusa. A betegség H5N1 típusú, halált is okozó vírusát már tavaly októberben észlelték a Duna deltájában.

Félmillió szárnyast öltek le Irakban

Félmillió szárnyast irtottak ki az egészségügyi hatóságok különleges csoportjai az iraki kurd terület széles határzónájában, ahol a madárinfluenza első iraki áldozata meghalt - jelentette be kedden egy illetékes vezető, egyúttal arra panaszkodva, hogy a térségben egyáltalán nincs vírusellenes gyógyszer. A Bagdadtól 330 kilométerre északra fekvő Szuleimáníja városban a madárinfluenza elleni küzdelmet irányító bizottság vezetője, Takszin Namek közölte, hogy állandósult a hiány a Tamiflu nevű vírusellenes gyógyszerből, jelenleg mindössze ötven tablettával rendelkeznek. Ez öt ember kezelésére elegendő, így még a szárnyasok kiirtását végző csapatok tagjait sem tudják a szükséges megelőző kezelésben részesíteni - mondta Namek.

Az iraki-iráni határ térségének három tartományban ölték le a mintegy félmillió szárnyast az utóbbi három nap alatt. A betegség által érintett övezetben - Dukan városától az Irán közelében fekvő Rániáig  húzódó területen - 50 tanyán, illetve faluban és városban a baromfiállomány jelentős részét irtották ki, egyes helyeken akár az 50 százalékot is elérte az elpusztított állatok aránya. Az iraki kormány 26 millió dollárt különített el a baromfitenyésztők veszteségeinek kompenzálására.

Abdel-Muttaleb Mohammed iraki egészségügy-miniszter bejelentette, hogy öt mobilkórházat küldenek az iraki Kurdisztánba, kettőt Szuleimáníjába, kettőt Erbilbe, egyet pedig Dohuk városba. A miniszter azon meggyőződésének adott hangot, hogy Irak képes lesz ellenőrzés alatt tartani a helyzetet és megakadályozni a járvány átterjedését az ország középső és déli részére.

Két újabb madárinfluenza-gócot fedeztek fel a Krímben

140 vadmadár, amelyek tetemét a Jaltától ötven kilométenyire északra fekvő Alustában találták meg, madárinfluenzában pusztult el - közölte a város polgármesteri hivatala. A rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint ezen kívül megerősítették a madárinfluenza-vírus jelenlétét a félsziget délkeleti részén fekvő Cvetocsnoje faluban elpusztult pulykákban is.

A hatóságok egyelőre nem erősítették meg, hogy a vírusnak az emberre is veszélyes H5N1 típusát azonosították volna, de orvosi vizsgálatokat rendeltek el az érintett településeken. A H5N1 vírus jelenlétét először decemberben mutatták ki a Krím-félszigeten, az autonóm köztársaság északi részében, költöző madarak pihenőhelyén. A térségben több tízezer szárnyast pusztítottak el a betegség megjelenése óta.

Jurij Poljacsenko ukrán egészségügyi miniszter hétfőn közölte: Ukrajna a legrosszabbra készül a költöző madarak tavaszi vándorlása idején. Mint mondta, Kijev attól tart, hogy általános madárinfluenza járvány törhet ki.

A H5N1 vírus 2003 végi újbóli megjelenése óta mintegy 80 emberéletet követelt, négyen az elmúlt hetekben a Krímmel szemben, a Fekete-tenger átellenes partján fekvő törökországi régióban haltak meg. A negyedik ismert kelet-törökországi áldozat, egy 11 éves gyermek, szerdán hunyt el. Az iraki kormány hétfőn jelentette be a H5N1 vírus okozta első halálesetet.

A WHO szerint 160 madárinfluenza-megbetegedés történt világszerte

Százhatvan emberi madárinfluenza-megbetegedés történt világszerte, amióta a járvány 2003-ban felütötte a fejét, s a kórnak hat országban összesen 85 halálos áldozata volt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden ismertetett adatai szerint. A legsúlyosabb a helyzet Vietnamban, ahol a H5N1 vírus először 2003 végén jelent meg, 93 embert fertőzött meg, akik közül 42 hunyt el a WHO adatai szerint. A szakosított ENSZ-szervezet csak azokat az eseteket veszi figyelembe, amelyeket az általa felhatalmazott laboratóriumok is megerősítettek.

Thaiföldön huszonketten betegedtek meg madárinfluenzában, közülük tizennégyen haltak meg. Indonéziában 19 megbetegedést, ebből 14 halálesetet erősítettek meg, Kínában tíz eset volt, közöttük hét halálos, míg Kambodzsában négy megbetegedés, és mindegyik halállal végződött.

Törökország esetében a megbízott nagy-britanniai laboratórium 21 levett minta közül 12-ben erősítette meg a H5N1 vírus jelenlétét - közölte genfi sajtótájékoztatóján Iain Simpson, a WHO szóvivője. Négyen áldozatul estek a kórnak. Kilenc további minta elemzése még folyik, de előzetesen nem feltételezik a madárinfluenza-vírus jelenlétét - tette hozzá Simpson.

A WHO adatai között nem szerepel Irak, ahol hétfőn jelentették be, hogy egy kamaszlány meghalt, miután megfertőződött a vírussal, és a nagybátyja is feltehetően madárinfluenzában halt meg. Egy jelenleg kórházban ápolt nő feltehetően szintén a betegségben szenved. A három páciensből levett mintát jelenleg elemzi a WHO egyik akkreditált nagy-britanniai laboratóriuma.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.