Kúrák helyett egészséges étrend
Napjainkban a méregtelenítés egyre jövedelmezőbb üzletág lett. E kúrák lényege, hogy meg kell szabadulni a szervezetben felhalmozódó mérgező salakanyagoktól, amelyek idővel kellemetlen következményeket, elsősorban betegségeket okozhatnak. Ám nem mindenki hisz a méregtelenítésben. Az MTI közlése szerint Martin Wiseman, a University of Southampton vendégprofesszora azt állítja: e divatos terápiák az emberi csodavárásra épülnek, ám arra nincs bizonyíték, hogy a méregtelenítő készítmények valóban csodákra lennének képesek. A Brit Dietetikus Szövetség a méregtelenítő készítményeket sokkal inkább marketingfogásnak, mint táplálkozási szempontból értékes terméknek tekinti.
A méregtelenítés nemcsak különböző teák, tabletták és egyéb készítmények alkalmazását jelenti, hanem komoly étrendi változásokat is feltételez. A méregtelenítésre vállalkozóknak száműzniük kell a pékárut és a tejet, le kell mondaniuk a húsról, halról, tojásról, s szó sem lehet cukorról, sóról, konzervekről, kávéról, vagy alkoholról. Ezek helyére a zöldség, a gyümölcs, a magvak, a gyógyteák és a víz lép.
A dietetikusok között persze akad, aki védi a méregtelenítést. Az indok: a tisztítókúrák segítenek megszabadulni a káros szokásoktól, az étkezési túlkapásoktól, s olyan új ismeretekkel vértezik fel az embereket, amelyek révén egészségesebbé válhat táplálkozásuk, s javul közérzetük.
Szalay Ferenc, a SOTE I. Belgyógyászati Klinikájának professzora szerint ételeinkkel, italainkkal kívülről is bekerülhet káros anyag, de a szervezeten belül is képződnek "mérgező, toxikus" vegyületek. A szervezet szerencsére meg tud szabadulni a mérgező anyagoktól, amelyek eltávolítására a máj és a vese szolgál. A belekben különösen sok méreganyag található - baktérium, salakanyag, gyógyszermaradvány. Innen nagyon sok vegyület szívódhat fel, például ammónia is, amely májbetegség esetén az agyba kerülve idegrendszeri tüneteket okozhat. A vastagbélben található hasznos és káros baktériumok közül az utóbbiak által termelt vegyületeket a máj méregteleníti, ám ha beteg ez a szerv, akkor a folyamat kevésbé sikeres. Szalay professzor szerint a "méregtelenítő kúrák" egy része hatásos lehet, de messze nem olyan mértékben, mint amennyire a kúrákat hirdetők állítják. A méregtelenítő kúrákról egyébként is nehéz általánosságban beszélni, mert pontosan az sincs meghatározva, hogy mit értünk ezeken.
Ugyanakkor a szakember szerint a bélbaktériumflóra összetételének kedvező irányú befolyásolása például élőflórás joghurttal, kefirrel hasznos lehet, mivel visszaszorítják az ammóniatermelő baktériumokat. Az egészséges táplálkozásnak, a rostos ételek fogyasztásának kedvező élettani hatása mindenesetre már régóta bizonyított. Aki egészségesen akar élni, alkalmazza ezeket a módszereket az úgynevezett "méregtelenítő kúrák" helyett.