Beszennyezett szaloncukor-vizsgálat

Hibákat fedeztek fel abban a vizsgálatban, amely elméletileg a Tibi Kid szaloncukor kóliszenynyezettségét leplezte le. Az érintett állat-egészségügyi hatóság csak a formai bakikat ismeri el, miközben a "rivális" ÁNTSZ megállapításai a gyártó igazát látszanak alátámasztani.


Hibákat találtak a Tibi Kid szaloncukrot vizsgáló hatóság munkájában, még az is elképzelhető: nem a hivatal, hanem a vizsgáló intézmény vétett. Lapunk értesülései szerint az érintett forgalmazó céget, a Bonbonetti Kft. szaloncukorgyártó tevékenységét január óta világítja át az ÁNTSZ, ám a hamarosan lezáruló vizsgálat semmilyen kórokozóra nem bukkant. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy a szaloncukorügyet kirobbantó hatóság, a Baranya Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrzési Állomás szakemberei több hibát is elkövettek vizsgálataik során.

Mint arról lapunkban december végén, karácsonyt követően hírt adtunk, az állat-egészségügyi hatóság bejelentette: kólibaktériumot talált egy neves fővárosi cég gyermekeknek szánt, kalciummal dúsított szaloncukrában. A céget a baranyai állomás és az országos főállatorvos sem kívánta megnevezni, mondván: a kifogásolt termék közegészségügyi kockázatot nem jelentett. A hivatalos szervek hallgatása miatt vita robbant ki, mert a kereskedők és az adatvédelmi biztos is úgy ítélte meg, hogy a fogyasztóknak joguk van tudni, mely élelmiszer fogyasztásától kell tartózkodniuk. A hatóságok azonban több olyan paramétert adtak meg, amelyből nem volt nehéz kitalálni, hogy a hírbe hozott cég a Bonbonetti Kft., érintett terméke pedig a Tibi Kid szaloncukor. A társaság néhány napig hallgatott, és nem kommentálta a megjelenő vádakat. Aztán elismerte: az ő termékeiről van szó. Akkor kiadott közleményében ugyanakkor leszögezte azt is, hogy nem gyártott és nem forgalmazott egészségre ártalmas szaloncukrot, mivel egy független laboratórium vizsgálata ugyanabban a tételben már nem talált kórokozót.

Lapunkat úgy értesítették: a baranyai állat-egészségügyi hatóság több hibát is vétett vizsgálatai során. A hatóság november közepén vett mintát az érintett termékből, ám erről - és a vizsgálatok eredményéről - a törvénnyel ellentétben nem azonnal, hanem csak egy hónappal később értesítette az érintett vállalkozást. Az ilyen ügyek esetében előírt higiéniai szemlére szintén nem került sor. Állítólag a vizsgálatokkal sem stimmelt minden. Azt mondják: a szabvány, amely alapján az állat-egészségügyi hatóság elvégezte a vizsgálatot, nem volt alkalmas a kólibaktérium kimutatására. Ráadásul a mérésbe is hiba csúszott. A kimutatott baktériummennyiség ugyanis néhány nap alatt tizedével csökkent. Ez pedig akár azt is jelentheti, hogy a kólibaktérium nem volt jelen a mintában, hanem a vizsgálatok során került bele. Egy lehetséges verzió, hogy a vizsgálatot végző szakember WC-használat után nem mosott alaposan kezet.

Az ügyről Sánta Sándor, a Bonbonetti Kft. ügyvezető igazgatója nem kívánt nyilatkozni. Annyit közölt, hogy cége fellebbezett a hatósági döntés ellen, és ezért a kirótt bírságot sem fizette ki. Tudomásunk szerint egyébként a fogyasztók az ügy kirobbanása után sem küldték vissza tömegesen a Tibi szaloncukrokat, de azért jó pár megkeresés érkezett a céghez.

Süth Miklós országos főállatorvos szerint kizárt, hogy a vizsgálat közben került volna kólibaktérium a szaloncukorba. A Bonbonetti Baranya megyében lefoglalt termékét akkreditált laboratóriumban, steril fülkében vizsgálták, szigorúan a nemzetközi előírások szerint. Éppen ezek az előírások tartalmazzák egyébként azt is - szögezte le -, hogy mikrobiológiai minta esetén nem lehet, nem kell ellenmintát venni, mert a minták egyébként sem egyforma eredményt mutatnak, van negatív és pozitív egyaránt. A hatóságnak akkor kell lépnie, ha pozitív mintára bukkan, mint ahogyan ez meg is történt.

A baktérium mennyiségének csökkenése nem újdonság - tette hozzá a főállatorvos, aki maga is ezzel igyekezett megnyugtatni az aggódókat. A karácsonyfára került, korábban esetleg szennyezett szaloncukrok már az eredetileg kimutatott, amúgy sem veszélyes mennyiségű baktériumnak csak a töredékét tartalmazhatták.

Egyetlen dologban viszont hibázott a hatóság, és ezt nem is tagadják: a gyártót valóban késve értesítették a termékkel kapcsolatos vizsgálatról és annak eredményéről a Baranya megyeiek. A két ottani alkalmazott azzal védekezett, hogy a vonatkozó rendelet alapján jártak el, ami szerint nem kell azonnal értesíteni a gyártót, ha az információ veszélyeztetné a végeredményt. Védekezésüket azonban nem fogadták el, mindketten fegyelmit kaptak, és nem vehették fel tizenharmadik havi fizetésüket - tájékoztatta lapunkat Vass Péter, a baranyai főállatorvos.

Az üzem higiéniai vizsgálatának elmaradását is cáfolta a hatóság, mondván, a vizsgálat megtörtént, bár a gyár decemberben már zárva volt.

Az állat-egészségügyi hatóságok irányító szervénél, a földművelésügyi minisztériumban némi meglepetéssel fogadták a vizsgálatok során elkövetett hibákról szóló hírt. Dékány András szóvivő elmondta: a pórul járt társaság beperelheti a hatóságot, és ha kiderül, hogy valóban hiba történt, kártérítést kérhet. Szerinte nem kell attól tartani, hogy emiatt "rászállnak" a cégre, mert ahol rendben mennek a dolgok, úgysem találnának semmit, így pedig hitelét vesztené a hatóság.

Élelmiszer-ellenõrzés a fõvárosi állat-egészségügyi állomáson
Élelmiszer-ellenõrzés a fõvárosi állat-egészségügyi állomáson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.