Válasz a terror elleni háborúra – arab elemzések
Izrael és az Egyesült Államok nyilvánvalóan alkalmazkodni fog a realitásokhoz, a Hamász radikális palesztin mozgalom választási győzelméhez - vélik arab hírmagyarázók.
Az izgalmas eredmény, amely még nincs megerősítve hivatalosan, ahhoz is vezethet, hogy a Hamász módosítja keményvonalas célját, ami egy muzulmán állam létrehozása a mai palesztin területeken és Izrael helyén.
A Hamász győzelme a régóta uralkodó Fatah mozgalom fölött egyben a demokrácia győzelme is egy arab földön, még ha nem is éppen az, amit az Egyesült Államok akar, amikor politikai változásokat sürget - mondják.
A saját országukban a Hamászhoz hasonló, népszerű iszlamista belső ellenzékkel küszködő arab kormányok egyelőre nem kommentálták az eseményt - jegyzi meg a brit hírügynökség.
Szembenézve azonban a ténnyel, hogy a Hamász népszerűsége egyre erősödik, a Fatahé pedig gyengül az arab világban, az arab vezetők is valószínűleg hamarosan több tisztelettel fognak bánni a Hamásszal.
Az egyiptomi kormány máris jó munkakapcsolatban áll vele, noha a Hamászt stratégiai szövetség fűzi a Muzulmán Testvériséghez. Mohamed Habib, az egyiptomi iszlamista mozgalom helyettes vezetője szerint a választás eredménye azt jelenti, hogy a palesztinok az ellenállásra szavaztak. "Az Egyesült Államoknak és Izraelnek" nincs más választása, mint hogy megalkudjon a Hamásszal... Az amerikaiak bele fognak törődni ebbe, különösképpen azért, mert a Hamász nem akarja monopolizálni a hatalmat" - mondta.
"Az amerikaiak titkos kapcsolatra fognak lépni a Hamásszal, s gyakorlatilag ezt már meg is kezdték. Az első időben azonban a nyilvánosság előtt nyomást fognak gyakorolni rá, és megpróbálják rávenni, hogy megváltoztassa egyes elképzeléseit" - véli Diá Rasván, a közel-keleti muzulmán mozgalmak egyiptomi szakértője.
A kairói al-Ahram politológiai központ igazgatóhelyettese szerint az izraeliek valószínűleg gyakorlatiasabbak lesznek a Hamásszal kapcsolatban, mint a Bush-kormányzat, amely ideológiai alapon ellenségesen viszonyul az általa terroristának nevezett csoporthoz.
Dzsavad al-Anani egykori jordániai miniszter szerint az amerikai vezetők új nyilatkozataival, melyekben feltételeket szabnak meg, már meg is kezdődött a tárgyalási folyamat.
Miközben Izraelben és a Nyugaton sokan a béke akadályának tekintik a Hamász győzelmét, számos arab az ellenkező véleményen van. "A szavazók az izraeli szélsőségekre palesztin szélsőségekkel válaszoltak, és szerintem csak a két fél szélsőségesei tudnak békét teremteni" - mondta Anani.
"Keményvonalas politikusokat akarunk az izraeli kemény vonallal szemben. Erre van szükségünk, hogy alkudni tudjunk Izraellel, amely semmit sem adott az engedményekért cserébe. Egy arab Saron kell nekünk" - mondta Daúd Saraján politológus Ariel Saron izraeli kormányfőre utalva.
Abdel-Azíz al-Mahmúd katari politikai újságíró szerint a Hamász erős pozícióba került, miután megnyerte a választást és megtartotta katonai szárnyát is. "De ők is emberek, akik békében akarnak élni, ezért azt hiszem, hogy tárgyalásokat kezdenek Izraellel, de az egyenlőség alapján, nem úgy, mint a Palesztin hatóság, amely viszonzatlan engedményeket tett Izraelnek" - mondta.
Egy jordániai tisztségviselő úgy véli, hogy "a Hamász győzelmének óriási következményei lesznek a békefolyamatra nézve, és most már a Hamásznak is felelős politikát kell folytatnia, nehogy a palesztinok még többet veszítsenek".
Diá Rasván úgy értékelte a Hamász győzelmét, hogy az válasz a Bush-kormányzat terrorellenes háborújára, amit az arab világban a politikai iszlám elleni háborúnak tekintenek.
A kommentátorok egyike sem számít a palesztin-izraeli tárgyalások gyors, hivatalos felújítására, áttörésre pedig még kevésbé.
(forrás: MTI)