A Hamaszról

A Hamasz célja egy iszlám állam létrehozása egész Palesztinában,beleértve az izraeli területeket is. Azizraeli megszállás elleni fegyveres harcot, a palesztin területekfelszabadítását hirdeti.

A Hamasz teljes neve Iszlám Ellenállási Mozgalom, ennek arab nyelvű rövidítése a Hamasz szó, amely köznévként "buzgóságot" jelent. A szervezet az arab világ jelentős részében nagy befolyással rendelkező Muzulmán Testvérek mozgalmából nőtt ki.

A Jasszer Arafat néhai palesztin elnök legfőbb politikai ellenzékének számító radikális csoportot 1987. december 14-én, nem sokkal az első intifáda (palesztin felkelés) kezdete előtt alapították. Szellemi vezetője és egyik alapítója a béna és csökkent látású Ahmed Jaszin sejk volt, akit az izraeliek 2004. március 22-én célzott légicsapással megöltek.

A Hamasz célja egy iszlám állam létrehozása egész Palesztinában, beleértve az izraeli területeket is. Ebből adódóan nem ismeri el Izrael Állam létét, és ellenzi a palesztin autonómiáról szóló 1993. évi oslói megállapodást. Nem támogatja az izraeli-palesztin békekötést, és az izraeli megszállás elleni fegyveres harcot, a palesztin területek felszabadítását hirdeti.

Háled Mesal, a Hamasz politikai vezetője 2005. december 31-én megerősítette, hogy a szervezet annak ellenére sem adja fel az Izrael elleni fegyveres ellenállást, hogy részt vesz a január 25-i parlamenti választásokon. A Hamasz január elsején bejelentette azt is, hogy nem hosszabbítja meg a december végén lejárt izraeli-palesztin fegyverszüneti megállapodást.

Ariel Saron, a jelenleg nagybeteg izraeli kormányfő és Mahmúd Abbasz palesztin elnök tavaly februárban az egyiptomi Sarm-es-Sejkben megrendezett izraeli-palesztin csúcstalálkozón szóban állapodott meg a fegyveres harc kölcsönös szüneteltetéséről.

A Hamasz fegyveres szervezete, az Ezzeddin el-Kasszám Brigádok egy arab harcos nevét viseli, aki 1948-ban fogott fegyvert Izrael Állam megalapítása ellen Palesztinában.

A Hamasz emberei az utóbbi években több száz izraelit gyilkoltak meg öngyilkos merényletekben. A csoport azután fogott az Izraelen belüli öngyilkos akciókba, hogy 1994-ben Baruh Goldstein zsidó szélsőséges telepes 29 palesztint megölt egy hebroni mecsetben. Később aHamasz többször felfüggesztette pokolgépes robbantásait, de egy idő után ezek mindig újrakezdődtek.

Az amerikai kormányzat 2003 májusában lépéseket tett az Al-Aksza Nemzetközi Alapítvány bankszámláinak befagyasztására, mivel a jótékonysági szervezet gyanú szerint összeköttetésben állt a Hamasszal, míg az izraeli hatóságok szerint a csoport Irántól kap pénzügyi támogatást. A Hamasz kiterjedt szociális tevékenységet fejt ki a palesztin területeken, emiatt népszerű és komoly befolyással rendelkezik a helyi lakosság körében.

A mostani választások előtt a Hamasz meglepően visszafogott programmal állt elő, a tiszta kormányzást és a korrupció elleni harcot állítva a középpontba, egyúttal minimálisra csökkentve a radikális szervezettől megszokott Izrael-ellenes retorikát.

A Változás és Reform elnevezésű programban a szervezet a belső reformokra, a kormány elszámolási kötelezettségére, valamint a Ciszjordániában és a Gázai övezetben egyre elhatalmasodó kaotikus állapotok felszámolására összpontosított. A dokumentum nem tett említést az Izraellel folytatandó tárgyalásokról, és az ellenállást emelte ki, anélkül azonban, hogy a fegyveres harcra és az erőszakos akciókra utalást tett volna, mint olyan eszközökre, amelyekkel a palesztinok elérhetik függetlenségüket. Ellenzi viszont továbbra is a kapcsolatok normalizálását Izraellel, és "a biztonsági egyeztetést a megszállóval súlyos nemzeti és vallási bűnnek" minősíti.

A Hamasz eltökélt a megszállás felszámolására, egy független palesztin állam megteremtésére Jeruzsálemmel mint fővárossal, s eltökélt a "palesztin nép megvédelmezésére minden lehetséges eszközzel" - olvasható a programban.

Izrael a Hamasz választási győzelméről szóló első jelentések után megerősítette, hogy nem hajlandó tárgyalni a szervezettel. Ezt az izraeli rádió közölte, kormányzati körökre hivatkozva. A jelentés szerint a Fatah párt veresége súlyos gondokat fog okozni a palesztinoknak.

(forrás: MTI)

A Hamasz címere
A Hamasz címere
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.