Izrael elismerése "nincs a Hamasz napirendjén"

A Hamasz iszlámista palesztin szervezet egy vezető tisztségviselője szerint Izrael elismerése, a zsidó állammal folytatandó tárgyalások kérdése "nem szerepel a Hamasz napirendjén".

Musír al-Maszri, aki képviselői helyet nyert a Hamasz jelöltjeként a Gázai övezet északi részének egyik egyéni választókörzetében, azután nyilatkozott a radikális fegyveres szervezet Izraelhez való viszonyáról, hogy az eddig kormányzó Fatah párt vezetői elismerték a Hamász győzelmét a szerdán lezajlott palesztin parlamenti választásokon.

Nyilatkozatával szinte egy időben hangzott el az izraeli közszolgálati rádióban az a jeruzsálemi kormányzati forrásokr hivatkozó hír, amely szerint Izrael továbbra is elutasít mindenféle tárgyalást a radikális iszlámista mozgalommal. A rádiójelentés szerint Jeruzsálem a Hamasz valószínű választási győzelme nyomán most egyfelől azzal számol, hogy kiéleződnek a belső hatalmi harcok a palesztin területeken, másfelől pedig azzal, hogy elapadnak a palesztinoknak érkező külföldi segélyek.

Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter tanácskozásra hívta csütörtökön a biztonsági szolgálatok vezetőit, hogy megvitassa velük a Hamasz valószínű választási győzelme nyomán előállt helyzetet. Ehud Olmert ügyvezető miniszterelnök hasonló tanácskozást tart a nap folyamán a kabinet több miniszterével és a biztonsági szolgálatok főnökeivel.

Izraeli tanácsadó: terrorista párt jutott hatalomra

Szalman Soval, Izrael volt washingtoni nagykövete, hosszú időn át Ariel Saron miniszterelnök tanácsadója az 1933-as németországi helyzettel  vetette össze a palesztin választások eredményét, utalva arra, hogy 1933-ban Adolf Hitler és pártja parlamenti választás útján jutott  hatalomra. Demokratikus választások egy nem demokratikus, Izrael elpusztítását hangoztató terrorista pártot juttathattak hatalomra -  nyilatkozta Soval csütörtökön a Deutschlandradio Kultur rádióállomásnak, utalva a Hamasz szervezet esetleges győzelmére.

Soval elutasította, hogy a Hamasszal tárgyaljanak. "A Hamasznak Izrael állam elpusztítása az ideológiája", célja nem változott, még ha elkendőzi is azt - mondta. Soval szerint a palesztinok elveszíthetik a Nyugat anyagi támogatását, s ez a politikus szerint helyes, mivel, mint fogalmazott, egy ilyen párt hatalomra jutását a civilizált világ nem veheti szótlanul tudomásul.

Bush: a Hamasz adja fel Izrael megsemmisítésének célját

A választás végeredményének nyilvánosságra hozása előtt adott interjúban megerősítette George Bush amerikai elnök a Hamasz palesztin radikális szervezettel való tárgyalást elutasító álláspontját. Bush a The Wall Street Journal című amerikai napilapnak adott interjújában a Hamasszal szembeni amerikai kifogásokra utalva többek között hangsúlyozta: egy politikai pártnak életképessége érdekében a béke hívének kell vallania magát. Bush megerősítette,  hogy az Egyesült Államok nem fog tárgyalni a Hamásszal, amíg az nem mond le Izrael megsemmisítésével kapcsolatos céljáról.

A lap internetes honlapján részleteket ismertetett az interjúból, amelyet még a palesztin urnazárás előtt rögzítettek a washingtoni Fehér Házban. A Hamasz, amelynek alapszabálya Izrael megsemmisítésére szólít fel, a szavazóhelyiségekből kilépő személyek megkérdezésén alapuló exit poll felmérések szerint erős másodikként futott be a palesztin választásokon a győztes Fatah kormányzó párt mögött.

A Bush-interjú közzététele előtt a Fehér Ház szóvivője már megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is elutasítja a tárgyalást az általa a terrorszervezetek közé sorolt Hamásszal. A közel-keleti rendezésen munkálkodó "kvartett" - az Egyesült  Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország - képviselői  tanácskozást tartanak jövő hétfőn Londonban a palesztin választások nyomán kialakuló helyzetről - közölte egy amerikai külügyi szóvivő.

Moszkva reméli, hogy a Hamasz tartja magát az "útitervhez"

Oroszország csütörtökön reményét fejezte ki, hogy az iszlám radikális Hamasz képviselői tartják magukat a közel-keleti békés rendezési útiterv elveihez, ha részt vesznek az új palesztin kormányban. Oroszország arra számít, hogy ha a Hamasz képviselői belépnek a palesztin kormányba, akkor ugyanazokhoz az elvekhez tartják magukat, mint a közel-keleti közvetítő kvartett  (Oroszország, az Egyesült Államok, az ENSZ és az EU), vagyis a békés  rendezésre és Izraellel békében élő független palesztin állam létrehozására törekednek - mondta Alekszandr Kalugin, a palesztin törvényhozási választásokat megfigyelő orosz küldöttség vezetője Rámalláhból telefonon az Interfax hírügynökségnek.

A palesztin kabinet benyújtotta lemondását, miután a Hamasz - saját vezetői szerint - szilárd többséget szerzett a törvényhozó testületben, és ezt az eddig kormányzó Fatah is elismerte. Mahmúd Abbasz palesztin elnöknek azt a pártot kell felkérnie kormányalakításra, amely a legtöbb helyet szerezte meg a parlamenti választásokon. Mindamellett Kalugin megjegyezte, hogy a Fatah koalícióra léphet más párttal vagy tömbbel, s így többségre tehet szert. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.