Árnyék a Falon
A Ramallahot Jeruzsálemtől elválasztó ellenőrző pont körül gőzerővel folyik az építkezés. A nyolcméteres betontömböket daruval emelik be egymás mellé, a folyamat rendkívül hathatós. A Fal építésén helyi palesztinok dolgoznak. - A zsidók sosem végeznének ilyen munkát - mondja a térségre sokszor jellemző rosszindulattal palesztin kísérőnk. A Kalandia ellenőrző ponthoz vezető utat középen kettészeli a betonsáv: aki Ramallah felé megy, még izraeli területen jár, aki visszafelé jön, már palesztin területre hajt. A január 25-i választások miatt a szürke betonfal alját plakátok tarkítják. Pár sékelért kissrácok rakják ki a plakátokat.
A Fal építésének egyik célja, hogy olyan de facto helyzetet teremtsen a terepen, melyet aztán kénytelen lesz részben tudomásul venni bármilyen, esetleges béketárgyalás. A gázai kivonulás mellett ez az egyoldalú izraeli politika legkézzelfoghatóbb eredménye. A palesztinok azt kifogásolják elsősorban, hogy a Fal nem az 1967-es határon húzódik, hanem alkalmanként jóval beljebb, kihasítva egy-egy zsidó teleppel megterhelt földdarabot. Az izraeliek azzal érvelnek a Fal mellett, hogy biztonságot nyújt az öngyilkos merénylőkkel szemben.
Manar 21 éves, és az al-Kudsz egyetemen tanul komputertechnikát, és közben Ramallahban dolgozik. Általában egy órába telik, mire átkel az ellenőrző ponton. A 26 éves Nivin Ramallah el-Bireh nevű részében lakik, s Betlehemben tanul könyvelést. Naponta két óra oda, két óra vissza az út. Betlehem, Kelet-Jeruzsálem és Ramallah a palesztin gazdaság legfontosabb városai lehetnének, az általuk képzett sáv pedig a palesztin területek egyik legfejlettebb része. Ám ezt az észak-déli irányú gazdasági összeköttetést vágja keresztül Izrael a Kelet-Jeruzsálembe való benyomulásával, és az Adoumim zsidó telepes tömbök kiépítésével Kelet-Jeruzsálemen túl. Nivin legnehezebben reggel 6 és 7 körül tud átkelni az ellenőrző ponton.
Az öltönyös fiú éppen vizsgára igyekszik. Már több vizsgáról elkésett, több óráról lemaradt, mert későn ért Betlehembe vagy egyáltalán nem jutott el. Más út pedig nem vezet Ramallahól Betlehembe. - Ez egy nagy börtön, amit a Fal zár körül - ismétli Nivin a minden palesztintól jól ismert "életérzést". Akik itt átkelnek, nem nagyon hisznek a választásban. - Nem hiszem, hogy bármi is változna, úgyis Izrael hozza a döntéseket - mondja, és átmászik két betontömb között a Fal alacsonyabb szakaszán.
A 18-21 éves izraeli katonák viselkedéséről, akik az ellenőrző pontoknál szolgálnak, megoszlik az átkelő palesztinok véleménye. A fenyegetettségben élő katonák viselkedése hol emberi, hol lekezelő, megalázó. - Gondold el, mit jelent az egy arab társadalomban, vagy bármilyen társadalomban, ha egy kissrác mindenki szeme láttára megállíthat egy minisztert az ellenőrző pontnál, és arra kényszerítheti, hogy mutassa meg a derekát, van-e rajta bomba - panaszolja egy minisztériumban dolgozó palesztin ismerősöm. - Hogy lehet így megteremteni a palesztin hatóság iránti tiszteletet? - kérdezi, de választ egyelőre nem vár.
Az ellenőrző pont mindkét oldalán nagy biznisz a taxizás, ugyanis itt általában gyalog lehet átkelni. 10 sékel a tarifa. Árusok mindenütt, akinek itt támad kedve falatozni, azt is megteheti.
Egy gyerek szalad át az ellenőrző pont folyosóján, apja üdvözli a túloldalon. Az átkelést jelentő folyosóban kamerák figyelnek, hangosbemondó ad utasításokat. A Kalandia nagy létesítmény, az ellenőrző pontok általában nem ilyen jól kiépítettek. A kislány egyébként mindennap az ellenőrző ponton keresztül megy iskolába, és haza. Azt mondja, nem fél átkelni.
A Fal közvetlen közelében az üzletek kihalnak. A Baguette Bisan büfé tulajdonosa, Hamed azt mondja négy embert kellett elbocsátani a hétből az elmúlt hat hónapban a Fal miatt. A bevétele a felére csökkent, és szerinte hamarosan be kell zárnia az egész üzletet. - Most már csak a barátaim jönnek be - mondja egy másik kávézó tulajdonosa. (Zalán Eszter)