Konferencia a tűzvonalból

A honi gázellátási rendszer hétfőn elérte teljesítőképessége maximumát. Korlátozásra még nem volt szükség. Az ellátási feszültségek elkerülésére rövid távon nincs megoldás - derült ki a Népszabadság energiabiztonsággal foglalkozó kerekasztal-beszélgetésén.

Tegnapelőtt pöccre ugyanannyi gáz fogyott, mint amennyit a honi gázszolgáltatási rendszer képes kiszolgálni. A rendszerirányításért felelős Mol Földgázszállító Rt. szerint hétfőn, mínusz 13 fokos átlaghőmérséklet mellett a földgázigény 89 millió köbméter volt. Kis szerencsével, s a magyar gázrendszer csúcsra járatásával ezt a fogyasztók korlátozása nélkül ki lehetett szolgálni.

A vasárnapi "kínálat" a hétfői igényt nem tudta volna kielégíteni. A múlt hét végén - amikor még mindig 8 millió köbméterrel kevesebb oroszországi import érkezett a szükségesnél - 87,5 millió köbméter volt a kínálat. Hétfőn viszont nőtt a szállított mennyiség: 8 helyett "csak" 5,5 millió hiányzott, vagyis érkezett további potya 2,5 millió köbméter. Ezen túlmenően a Mol hazai gáztározói teljesítőképessége határához érkezve további 1,5 millió köbméterrel fejelte meg a hétfői 46 milliós szintet, de a - szintén a Molhoz tartozó - hazai kitermelés is ráhúzott még félmillió köbmétert a hétfői 10-re. Tegnapra a rendszerirányító további keresletnövekedést jelzett előre.

A helyzet feszítettsége ellenére a kormány, illetve a Mol cég tegnap nem hozott korlátozó intézkedéseket. Információink szerint viszont egyes, tüzelőolajjal is működő gázerőművek átállítására minden előkészületet megtettek. Ezek a blokkok - a Csepeli, a Budapesti és a Dunamenti Erőműben - néhány óra alatt át tudnak állni. Ezekben az erőművekben a - villamosenergia-árban megfizetett - néhány hetes fűtőolaj-tartalékok vannak. Amennyiben ezek kifogynának, úgy az ország az igényeket a stratégiai olajtartalékokból elégítheti ki. Mindemellett a villamosenergia-ipari rendszerirányítást végző Mavir Rt. ezeket az erőműveket igyekszik a lehető legkevésbé terhelni.

Az importon alapuló gázszolgáltatások sorsa továbbra is bizonytalan. A magyarországi korlátozások főként az időjárástól és az orosz-ukrán vita fejleményeitől függnek.

A helyzetre rövid távon megnyugtató megoldás nincs; ugyanakkor mindent meg kell tenni, hogy tíz év múlva ilyen problémák már ne fordulhassanak elő - hangsúlyozta tegnap Kóka János gazdasági miniszter a Népszabadság által rendezett energiabiztonsági kerekasztal-beszélgetésen. Úgy vélte, az elmúlt években a politikát belföldi és uniós szinten is az energiabiztonsággal kapcsolatos kérdések elodázása jellemezte. Szerinte a távlatos gondolkodás helyett az energia kérdésében leginkább a rendkívül rövid távú problémák, ezek közül is legfőképp az energiaárak kérdése volt napirenden. Az energiaellátás egyoldalúságának csökkentése érdekében egyrészt stratégiai gáztározók építésére van szükség, 2012-ről 2010-re előre hozott határidővel - hangsúlyozta. Emellett fontosnak nevezte az energiatakarékosság ösztönzését és a megújuló energiaforrások használatának növelését.

Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója reméli, hogy nem lesz szükség gázfogyasztási korlátozásokra. Leszögezte: a honi gázrendszer nagyon jó állapotban van. Annak ellenére, hogy az elmúlt években - a mesterségesen alacsonyan tartott lakossági gázár miatt - drasztikusan megnőttek az igények, erre a rendszer önmagában teljes mértékben felkészült. Szerinte a baj a politikával van, amely az elmúlt években egymással összeegyeztethetetlen döntéseket hozott.

Konrad Kreuzer, a számos hazai áram- és gázszolgáltató, erőművet tulajdonló, német hátterű E.On Hungária Rt. vezetője szerint az ellátás biztonsága a leginkább alábecsült téma. Megjegyezte: Magyarországon is korrekt energiaárakra van szükség, a nemzetközi árak pedig jelenleg emelkednek. A szociális szempontokat szerinte az áraktól és az energiapolitikától külön kell kezelni. Felhívta a figyelmet, hogy az árnak az energia értékét kell tükröznie, ez pedig hatékonyságnövelésre, takarékosságra is ösztönözhet.

lGóczi István, a szabad piaci szektorban a Mol konkurenciájaként megjelenő Emfesz vezetője leszögezte, hajlandók lennének alternatív gázvezetéket is építeni. Válaszul Mosonyi György hangsúlyozta: megfelelő igények esetén a Mol is.

A Mátrai Erőmű Rt.-nél megkezdték egy új, 440 megawatt kapacitású szenes blokk engedélyeztetését, amivel 2011-re az erőmű összkapacitása 1100 megawattra bővülne.

Kóka János beszél az
Kóka János beszél az "energia-kerekasztalnál"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.