Rekordszámú film a szemlén
A grémiumot, amely dönteni fog a versenyben szereplő 24 játékfilmnek kiosztandó díjakról, a görög származású Dimitri Eipides vezeti. A fesztiválszervező szakember sokat tett eddig a magyar filmek megismertetéséért számos nemzetközi seregszemlén, egyebek között Montrealban, Torontóban, Reykjavíkban vagy éppen hazájában, Thesszaloníkiben. A testület tagja Mike Goodridge, a legtekintélyesebb filmes szaklapok közé tartozó Screen International amerikai szerkesztője; Manuel Grosso Galván kritikus, a sevillai filmfesztivál igazgatója. Magyar részről Szász János rendező és Balog Gábor operatőr vesz részt a díjak odaítélésében. Újítás, hogy a zsűri két alkalommal is tart nyilvános értékelést.
Változás lesz az idén kiosztásra váró elismerésekben is: látványtervezői és filmzenei díjat alapítottak ugyanis. Janisch Attila rendező, a programot összeállító filmszemle tanács idei elnöke hozzátette, idén igen jelentős összeggel, 75 millió forinttal jár majd a fődíj, amelyhez a TV2 25 millió, a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) 50 millió forinttal járul hozzá. (Az összeget egy új film készítéséhez lehet fölhasználni.) Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) pedig a legnézettebb magyar filmnek adományoz 25 millió forintos különdíjat. Elhangzott, az idei filmszemle mintegy 150 milliós költségének nagy részét az MMK állja. Hozzájárul a rendezéshez az informatikai és az oktatási tárca, a Raiffeisen Bank és még néhány támogató.
Rekordszámú, összesen 460 produkciót vetítenek a filmünnepen. A már említett 24 játékfilmen kívül 28 kísérleti és kisjátékfilm, 39 dokumentumfilm és 12 tudományos ismeretterjesztő alkotás szerepel a versenyprogramban. Ezen kívül több mint 300 alkotást mutatnak be az információs vetítéseken: valamennyi benevezett, de versenybe nem került filmet. Láthatók lesznek a filmművészeti egyetem és más egyetemek média szakos diákjainak legfrissebb munkái is. A közönség a budai Mammut moziban, a Millenáris Teátrumban és az Uránia Nemzeti Filmszínházban nézheti meg a műveket, helyárkedvezménnyel.
Az idei szemle 31-én Szabó István Rokonok című, Móricz Zsigmond regénye alapján készült filmjének díszbemutatójával kezdődik a Budapest Kongresszusi Központban. Információink szerint a filmet a szemlén a későbbiekben nem vetítik újra, a sajtónak sem mutatják be külön. A tegnapi tájékoztatón ezzel kapcsolatos kérdésünkre csupán annyit közöltek: a produkció gazdáinak joguk van így dönteni. Az új Szabó-film egyébként a szemlét követően hamarosan a mozikba kerül.
A szemlén bemutatásra kerülő filmek összköltsége 4,5 milliárd forint - tudtuk meg Tóth Erzsébettől, az MMK titkárától. Ez a kiemelkedő öszszeg a szakember szerint a filmtörvény kedvező hatásának is köszönhető. A pénz forrásai között a legnagyobb aránnyal, 40 százalékkal vesz részt az MMK, 20 százalékot tesz ki a befektetői kedvezmény, további 25-öt a külföldi és banki részvétel, a többi televíziós és magánbefektetőktől származik.
Vetítéssorozat '56 emlékére
Az 1956-os fölkelés fél évszázados évfordulójára emlékezve vetítéssorozatot tart a Magyar Televízió és a Duna Televízió az eseményhez vagy a témához valamilyen módon kapcsolódó magyar játékfilmekből. Az MTV január 30-tól év végéig havonta egy alkotást, októberben és novemberben kettőt-kettőt sugároz. Köztük lesz Makk Károly Szerelem, Mészáros Márta Napló gyermekeimnek, Sára Sándor Feldobott kő, Sándor Pál Szerencsés Dániel című munkája. A Duna TV 15 filmet vetít, köztük Gothár Péter Megáll az idő, Kézdi-Kovács Zsolt Kiáltás és kiáltás, Kósa Ferenc
A másik ember, Gárdos Péter Szamárköhögés, Szabó István Szerelmesfilm című alkotását.