Az izraeli katonák félrehúzódással segítenek

Parancsot kapott az izraeli hadsereg arra, hogy három napon át tartózkodjon mindenféle akciótól Ciszjordániában a január 25-re kitűzött palesztin parlamenti választásokra tekintettel. Hétfő reggeltől csütörtök délig kerülni fog bármilyen rajtaütést, kivéve, ha időzített pokolgépről vagy küszöbönálló támadásról kap értesülést.

Az izraeli katonák nem fognak belépni a palesztin városokba, elkerülendő a választási folyamatba történő beavatkozásnak még a látszatát is. Hebronban, ahol mintegy 600 zsidó telepes él 20 ezer palesztin között, az urnákat polgári ruhás, pisztolyokkal felfegyverzett palesztin rendőrök fogják őrizni. Az izraeli hadsereg arra is parancsot kapott, hogy biztosítson szabad átjárást az izraeli katonai ellenőrző pontokon a választás logisztikai feladatait ellátó palesztin járművek számára.

Vasárnap az izraeli és palesztin biztonsági erők egyaránt azt közölték, hogy fokozott készültséget rendeltek el arra az esetre, ha erőszakos cselekményekre kerülne sor, amelyek félbeszakíthatnák a szerdai szavazást.

A közvélemény-kutatások szerint a Hamasz áll a második helyen Mahmud Abbasz palesztin elnök Fatah mozgalma mögött. A radikális szervezet nagymértékben a Ciszjordániában és a Gázai övezetben végzett karitatív tevékenységének és korrupciótól mentes arculatának köszönheti népszerűségét a palesztinok körében.

Ehud Olmert ügyvezető izraeli kormányfő utasította munkatársait, dolgozzanak ki cselekvési terveket arra a mind valószínűbb esetre, ha a Hamasz palesztin szervezet olyan jól szerepelne a küszöbönálló palesztin parlamenti választásokon, hogy csatlakozhatna a palesztinok új kormányához.

Cahi Hanegbi izraeli tárca nélküli miniszter kételyeit hangoztatta az izraeli-palesztin békekötés jövőbeli esélyeivel kapcsolatban arra az esetre, ha a Hamasz - a szervezet története során először - bekerülne a palesztin kormányba. A Hamasz ugyanis felesküdött Izrael állam elpusztítására.

Cipi Livni izraeli külügyminiszter közölte, hogy az izraeli-palesztin konfliktus rendezésében közvetíteni igyekvő nemzetközi kvartett (vagyis az Európai Unió, az Egyesült Államok, Oroszország és az ENSZ) képviselői várhatóan január 30-án ülnek össze, hogy megvitassák a palesztin választások eredményeit.

Benjamin Netanjahu, az izraeli jobboldali Likud párt elnöke késznek mondja magát arra, hogy területi engedményeket tegyen a palesztinoknak majdani megállapodások részeként.

Izrael is parlamenti választásokra készül, amelyeket március végére tűztek ki. Egy minapi felmérés szerint a Likud a harmadik helyen végezne a választásokon: tizenhárom mandátumot nyerhet a 120 tagú izraeli törvényhozásban, amelybe a beteg Ariel Saron miniszterelnök által alapított centrista Kadima párt negyvenhárom képviselőt, a baloldali Izraeli Munkapárt pedig tizenhét honatyát küldhetne.

Kétmillió dollárt költött az amerikai kormányzat arra, hogy a küszöbönálló palesztin parlamenti választások előtt segítse a kormányzó Fatah mozgalmat a feljövőben lévő Hamasz radikális szervezettel szemben - jelentette két amerikai napilap. Az Egyesült Államok kelet-jeruzsálemi konzulja szerint a program célja a demokratikus intézményrendszer fejlesztése és a demokratikus közéleti szereplők támogatása volt, nem pusztán a Fatah segítése. Az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési hivatala (USAID) a pénzt a faültetéstől az utcaseprésen át közösségi központok számítógéppel való ellátásáig terjedő programokra adta. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.