MLSZ: új árfolyamon?

Tulajdonképpen teljesen mindegy, mi történt az MLSZ tegnap tartott közgyűlésének első három órájában, mert a negyedik volt a lényeges. Ekkor Gyárfás Tamás, a 2012-es Európa-bajnokság megrendezésére vonatkozó horvát-magyar pályázati bizottság hazai vezetője azzal állt ki a küldöttek elé, hogy szavazzák meg: akarják-e a szövetség elnökének Csányi Sándort, az OTP Bank Rt. vezérigazgatóját, s elfogadják-e azt is, hogy a következő MLSZ-elnökségbe csak 3-3 profi és amatőr képviselő kerüljön be, miközben a tizenötből kilenc hely jusson a bank- és az üzleti szféra olyan reprezentánsainak, mint Eppel János, a Porsche Hungaria vezérigazgatója, Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke vagy Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. (Értesülésünk szerint az a kilenc akár tizenkettő is lehet.)

Gyárfás nem győzte hangsúlyozni: e voksolás semmiféle kötelezettséget nem ró Csányira és a többi "mogulra", ám az igenek túlnyomó többsége talán megkönnyítheti a velük folytatott - és nyilvánvalóan már megkezdett - tárgyalásokat. Az Eb-organizátor leszögezte azt is: a kandidatúra sikerét nagymértékben előmozdíthatná, ha ez a csoport állna a pályázat mögött (ami amúgy sem a bizottság, hanem az MLSZ égisze alatt zajlik). S láss csodát, a küldöttek - egy kivétellel - azonnal felsorakoztak az elképzelés mellett, azaz elsöprő felhatalmazást adtak Gyárfásnak, illetőleg a szövetség illetékeseinek Csányi és a többiek "meghódítására".

Ha e terv megvalósul, akkor valóban teljesen más alapokon nyugszik majd a magyar futball, mint eddig; ilyen áttörésre egyhamar aligha lehetett számítani. Egyebek közt azért sem, mert a közgyűlés az utolsó negyedéig a megszokott keretek között zajlott, megannyi üresjárattal, egy-két magánszámmal (melyek nyomán Sipos János, a Magyar Rádió riportere megjegyezte: "Szilveszterre jó lenne esztrádnak"), továbbá egy tényleg figyelemre méltó Izsó Ignác-felszólalással. Az MLSZ felügyelőbizottsága tagjainak egyike ugyanis előbb leköszönt, majd visszavonta lemondását, és a levezető elnök azzal fordult a küldöttekhez: szavazással erősítsék meg, hogy az fb-tag maradhat-e a helyén. Mire Izsó megemlítette: "Ez szakmailag és morálisan egyaránt elképesztő! Ha valaki lemondott, az lemondott, ezen nincs mit megvitatni. Amennyiben valamennyi lemondás csak annak elfogadásával léphetne életbe, úgy még az is megtörténhetne, hogy senki nem távozhatna sehonnan."

E közjáték előtt Sebes József felügyelőbizottsági elnöké volt a főszerep; ő - mint már annyiszor - ezúttal is a korábbi MLSZ-elnök és -főtitkár súlyos felelősségét hangsúlyozta a szövetség inkriminált szerződéseivel kapcsolatban, különös tekintettel az MLSZ és a Kentaro AG között létrejött megállapodásra (amely az fb szerint nem jöhetett volna létre az elnökség jóváhagyása nélkül), valamint arra, hogy a Lothar Matthäus kapitányságával összefüggő ügyekben a múlt év december 9-én pótlólagos szerződésmódosítást kezdeményezett Bozóky Imre és Berzi Sándor. Berzi az ominózus szerződésekre összpontosító könyvvizsgálói jelentésről, illetve a szövetség reagálásáról röviden csak annyit mondott: "Két alapvető kérdésben ellentétesek az álláspontok; a már megkezdődött APEH-vizsgálat sok mindent eldönthet."

Ami biztos: a Bozóky-, Berzi-, Matthäus-, Kentaro-, Derball- (Pellady)-csomag február 24-én, a következő közgyűlésen napirendre kerül. Addig háromtagú ad hoc bizottság irányítja az MLSZ-t; ennek elnöke - az előzmények után nem meglepő módon - Kisteleki István, két tagja pedig Helmeczy László és Vörös Tamás.

De az igazi változás a Gyárfás-terv realizálása lenne. S ha az nem sikerülne?

Akkor maradna az ad hoc.

Gyárfás balra és az elõtérben
Gyárfás balra és az elõtérben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.