A korszerűség a jellemzőjük
Odabent mindig irtózatos volt a tömeg, ráadásul utálok állva enni. De azokon a képeken, amelyeket Gál László közöl a Csak a szépre... című, nosztalgikus fotóalbumban, egészen más látványt nyújt a bolt. Fénylenek a neonok, a hűtőpultban kaszinótojás és bécsi szelet, fölöttük importsör. Az üzlet hátsó falán pedig ott a névadó portréja, mellette a nevezetes magyarázó rigmus: "A meséből ismersz talán még, / a bőség és a szép ajándék / Mézes Mackótól származott. / A meséből valóra váltam, / kínálom ízes, rakott tálam, / parancsolj, válassz, itt vagyok."
Persze a képen a dicsőséges kezdet látható, nem az általam is végigasszisztált végjáték. Az a boldog időszak, amelyről így adott számot a Szállodák és vendéglátóhelyek című, hatvanas évek eleji kiadvány: "A szocialista vendéglátóiparban új színfoltként jelentkeztek a Mackó büfék. Jellegük a büfé és a csemegeüzletek társításából alakult ki. Az üzletek állva fogyasztásra és csomagolásra rendezkedtek be. Kivitelükben és berendezésükben a korszerűség a jellemzőjük."
Mackó büféből - olvashatjuk - hat volt összesen, a Kígyó utcai Mézes mellett a Nagymező utcai Budapest, a József körúti Baross, a Széna téri Budai, valamint a Ferihegyi és a Váci utcai Anna, avagy Édes Mackó. További négy bolt Bistro Mackóként üzemelt: itt le lehetett ülni, és a látványkonyhákban elkészített grillételeket is felszolgálták. A Mackóknak a kínálat mellett általános jellegzetességük volt a "könnyen mosható, időtálló" műanyag és csempe bőkezű alkalmazása, a sok beltéri neonfigura, az ablakok függönypótló műanyag zsaluja, akárcsak a sok gép. Elektromos virslifőzőket, turmixokat, gyümölcspréseket és automata kávégépeket is megcsodálhatott a nagyérdemű.
Olcsó ár és kulturált körülmények - vonta meg a kiadvány a Mackó-mérleget, s ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a budapesti eszpresszók méltatásakor is nagy hangsúly került a boltok megjelenésére. A Dorottya utcai Aero espressót nemcsak kiváló kávéjáért, hanem modern kiképzéséért is dicsérték. Az Üllői úti Akadémiáról megjegyezték, hogy "modern berendezésű, világítása újvonalú", a Lenin körúti Gongról pedig, hogy "a modern hűtővitrinekben a cukrászsütemények széles választékát találjuk". Kiemelték, hogy a Szent István körúti Víg "különlegesen modern vonalú, neonfényes espresso", s hogy a Thököly úti Tereferének a "berendezése dekoratív hatású".
A legrészletesebb méltatást azonban mégis a Frankel Leó utcai Bambiról olvashatjuk. "Az új üzlet modern berendezését művészi igénnyel állították össze a tervezők. Bemutató jellege van: az új hidegkonyhai és cukrásztermékek itt kerülnek bemutatásra. Parfait különlegességei hetenként változnak. A modern berendezésű üzletből és teraszáról pompás kilátás nyílik a pesti Duna-partra" - írta a kiadvány az 1961-ben megnyitott presszóról.
Amilyen szerencséjük van, elég csak a Margit híd budai hídfőjéig elsétálniuk, hogy ellenőrizhessék, így van-e. A Bambi, ez az egyedülálló presszóskanzen - él és virul.