Orosz lap szerint a Gazprom nem sérti meg szállítási kötelezettségeit

A Gazprom nem sérti meg exportkötelezettségeit szállításainak korlátozásával, mert az európai fogyasztókkal fennálló szerződéseiben nem pontos mennyiség van feltüntetve, hanem egy "villa", vagyis két érték intervalluma, mondták az orosz gázmonopóliumnál egy moszkvai lapnak.

Korlátozások vannak, de a megállapodások keretein belül, ismerte el a Gazprom egy képviselője a Vedomosztyi csütörtöki száma szerint. A magyar Mol és az olasz Eni nem támaszt követeléseket a Gazprommal szemben, és a Mol-nál remélik, hogy a szállítások néhány nap múlva teljes mennyiségben megújulnak, írta az orosz üzleti lap, a Mol képviselőjére hivatkozva.

A Vremja Novosztyej szerint annyi történt csupán, hogy a Gazprom, amely napi 390 millió köbméter gázt, vagyis a szerződéses mennyiségnél 40 millióval többet szállított Európába, szerdán visszatért a szerződéseiben vállalt napi 350 millió köbméteres szintre. Ha az ukrajnai csapelzárás és az általa okozott európai exportkiesés nem történt volna meg ez év elején, akkor az európai fogyasztók nem nyugtalankodtak volna túlságosan. Így azonban ismét ráébredtek, hogy az orosz gáz nem stabil forrás, mondta egy nyugati elemző a The Moscow Timesnak. - Olyan ez, mint amikor az ember visszamerül a már biztonságosnak hitt vízbe, és akkor jön egy újabb cápa, hogy elkapja. Ez felnagyítja a hatást. Sokan rádöbbennek, hogy nem függhetnek ennyire egyetlen forrástól - tette hozzá Stephen O'Sullivan, a United Financial Group főkutatója.

Mol: továbbra is kevesebb gáz érkezik

Az Oroszországból érkező gáz nyomása megfelel a szerződésben foglalt átlagos értéknek, továbbra is 50 atmoszféra közelében van, ám az ukrán határon, Beregdarócnál átadott mennyiség továbbra is 20-25 százalékkal kevesebb a megszokottnál - közölte Kántor Sándor, a Mol üzleti és stratégai kommunikációs vezetője. Hozzátette, hogy a magyarországi ellátást, különösen a lakosságét a csökkenés nem befolyásolja.

A beregdaróci állomáson elvi szinten legfeljebb napi 39 millió köbméter gázt tud átvenni a Mol, ebből maximum 30 millió köbmétert a hazai fogyasztás kielégítésére, a többit pedig továbbszállításra Bosznia-Hercegovinába és Szerbia-Montenegróba. Az oroszországi, mínusz 40 fok körüli nagy hideg miatt 25 százalékkal csökkent az átadott mennyiség, így magyar felhasználásra 22 millió köbméter, tranzitcélokra pedig 9 millió köbméter gáz érkezik.

Kántor Sándor elmondta: az orosz fél által csökkentett mennyiség miatt a Mol értesítette azt a 34 nagyfogyasztót, akik korábban a megszakíthatóságot vállalták, hogy csütörtök reggel térjenek át alternatív tüzelőanyagra. Hozzátette: az áttérést a kétoldalú szerződés szabályozza, és cserébe a Mol olcsóbban szállít e cégeknek gázt. Információi szerint a cégek a kérésnek megfelelően megkezdték az átállást az alternatív tüzelőanyagra. A tüzelőanyag-csere nem szokatlan Magyarországon, a Mol a korábbi teleken is élt ezzel a lehetőséggel. A Mol várhatóan akkor oldja fel a gázfogyasztás korlátozását e cégek esetében, ha teljesen helyreáll a gázszállítás.

Szakértők szerint a korábbi évek tapasztalatai alapján ha Oroszországban tartósan hidegebb a napi átlaghőmérséklet mínusz 25 foknál, akkor általában mindaddig csökken a Gazexport által szállított mennyiség, amíg melegebb nem lesz. A Mol és az orosz fél negyedéves bontásban számol el egymással, így a mostani mennyiségi csökkenés ellenére is teljesülhetnek a szerződésben foglaltak. (MTI)

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.