Száznyolcvanezer embert öltek meg az indonéz megszállás alatt
Az indonéz hatóságok vegyi fegyverekkel mérgezték a lakosság élelmiszer- és vízkészletét, elevenen megégettek, elevenen eltemettek, megkínoztak, megcsonkítottak embereket - idézi a The Australian című lap a jelentést. A szigetrész 1975-ös megszállását megelőző lakosságszámnak csaknem egyharmadát tette ki a szóban forgó 180 ezer áldozat. Ebből 90 százaléknak a halálát éhínség vagy betegségek okozták. A kiéheztetést egyenesen fegyverként használták a megszállók.
A függetlenségpárti lakosok elleni terrorhoz tartozott a kegyetlenkedésekkel kísért nemi erőszak is - olvasható a 2500 oldalas jelentésben, amelyet az időszak eseményeinek feltárására létrehozott bizottság készített el a Nyugat-Timorra menekült lakosok körében felvett mintegy 8000 interjú, korabeli indonéz katonai újságok és külföldi hírszerzési jelentések alapján.
"A kegyetlenkedéseket a legmagasabb rangú indonéz katonai parancsnokok által jóváhagyott szisztematikus terv alapján, az ő vezetésükkel és ellenőrzésükkel hajtották végre" - állapította meg a bizottság, amely szerint ezek a bűncselekmények emberiesség elleni bűnöknek minősülnek.
A jelentésre reagálva Yusril Ihza Mahendra volt indonéz emberi jogi és igazságügy-miniszter azt mondta újságírók előtt: "Kelet-Timor és Indonézia már megállapodott abban, hogy közösen tesz erőfeszítéseket a problémák megoldása és a megbékélés érdekében. Ezért nincs szükség a múltba nézésre, az nem fog segíteni (...) A jövőbe kell tekinteni. Ha igazságosak és őszinték akarunk lenni: a nyugati országok ázsiai és afrikai gyarmatosításai még szörnyűbbek voltak".
A jelentés szerint indonéz katonák és rendőrök követték el az 1975 és 1999 közötti több mint 18 ezer törvénytelen kelet-timori gyilkosság közel 70 százalékát. A beszámoló a kelet-timori kormány már tavaly októberben megkapta, de csak ezen a héten adja át Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak. A jelentéstevő bizottság azt javasolja, hogy Indonézia és a megszállás alatt neki katonai segítséget nyújtó külföldi országok - közöttük Ausztrália, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok - fizessenek kártérítést a kelet-timoriaknak.
Miután a szigetrész lakossága 1999-ben referendumon megszavazta a függetlenné válást, az indonéz hatóságok támogatását élvező helyi milíciák egy sor erőszakos cselekményt követtek el, amelyekben az ENSZ becslése szerint mintegy ezren haltak meg. A legtöbb város romba dőlt az ellenségeskedések során. A kelet-timori bűncselekményekért csupán néhány embert vontak eddig felelősségre. (MTI)