Szerelem a halál után

– A forgatókönyvet még nem, de a könyvet már jóval régebbről ismertem, amikor igent mondtam a szerepre. Ideges voltam, mert csak reménykedni tudtam, hogy a forgatókönyv is olyan jó lesz, mint John Le Carré regénye – mondja mosolyogva Ralph Fiennes azon a londoni beszélgetésen, amelyet Az elszánt diplomata bemutatójának kapcsán szerveztek a nemzetközi sajtónak.

A színész aggodalma nem volt alaptalan: még anno Mike Newell kérte fel, aki a forgatás megkezdése előtt lelépett, hogy megrendezze a „nagyobb pénzzel, nagyobb hírnévvel” járó Harry Potter és a tűz serlegét. Helyére az a Fernando Mereilles ugrott be, akit két év Oscarra jelöltek Az isten városa című megdöbbentő filmjéért.

Fiennes végül is örült, ahogy fogalmaz a film előnyére vált, hogy a tipikusan nem brit rendezte. A jól értesültek szerint Mereilles teljesen átírta, azaz inkább kiírta a szöveget a forgatókönyvből, „beszéljenek inkább a képek”.

– Sokat improvizálhattunk, számos dialógus végül is megváltozott. Azaz ez nem is jó szó erre, hogy megváltozott, inkább táncoltunk a szavakkal – foglalja össze Fiennes a tapasztalatait. – Sőt, Mereilles stílusához híven kézikamerával forgatta le az egészet és néha a kezünkbe is adta azt. A kész filmben van egy jelenet, amit én vettem fel. De nem mondom meg melyik.

– Az, amelyiken a hullaházban fekszem – vág közbe Rachel Weisz. – Azt hiszem nem nagy gond, ha elárulom, hogy meghalok a film elején. Hozzátéve: szerencse, hogy mindketten ki tudták használni azt a művészi szabadságot, amit Mereilles adott nekik, „mivel számos olyan színész van, amelyik nem ilyen rugalmas”. Több Kenyában játszódó jelentnél nem is tudták, hogy hol a kamera: „sok kolléga zavarba jött volna ettől”.

Nem áll távol Rachel Weisztől a politikai aktivista Tessa szerepe. A színésznőt is ugyanúgy felháborítja, hogy nap mint nap pusztítja civilizációnk a bolygót. Mindig is csodálta azokat az aktivistákat, akik saját életüket is kockára téve elmennek Indiába vagy Afrikába és ézeteinkért kockára teszik az életüket.

– Az elszánt diplomata műfaja nehezen besorolható, a thriller, a love story és az oknyomozó (ál)dokumentumfilm keveréke. Tulajdonképpen ez volt a három varázsszó, amiért Mereilles elvállalta a film megrendezését. Nekem a szerelmi szál tetszett – mondja Fiennes. – Lenyűgözőnek tartottam, hogy egy férfi újra beleszeret a feleségébe, miután az meghalt.

Rachel Weisz szerint az elszánt diplomata, azaz Fiennes figurája egy teljesen hétköznapi ember, ezért partnerének sokkal nehezebb dolga volt, mint neki. Sokkal könnyebb dolga volt Tessával, aki egy furcsa alak, azonnal kiszimatolja a titkokat és az igazságtalanságot. Azután fel is lép ellene. Hogy tud akkor beleszeretni egy ilyen unalmas alakba?

– Közhely, de igaz, hogy az ellentétek vonzzák egymást – érvel Weisz.

– A higgadt diplomata mellett biztonságban érzi magát.

Ralph Fiennes és Rachel Weisz nem először játszik együtt filmben, korábban például Szabó István A napfény íze című történelmi mozijában is. Mivel Fiennes Az angol betegben is magyar fugurát játszott, megkérdezem, hogy mik a benyomásai rólunk, és hogy tudja-e, hogy nem hivatalos nemzeti hős nálunk. Titokzatosan elmosolyodik, hosszasan dicséri a Szabó Istvánnal közös munkát, és sajnálja, hogy nem tudott több időt Budapesten tölteni.

– Magyar vagy? Szia! – sikít fel magyarul Rachel Weisz, aki viszont valóban magyar származású. Még megpróbálkozik egy-két szóval, de ez már nem megy olyan olajozottan. Ezzel, vége is az interjúnak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.