Tárgyalás helyett atomintőt készít a Nyugat
A hírügynökségek szerint a szövegtervezetet egyelőre csak a 35 tagú tanács "kulcsországaihoz" juttatták el, de hogy ezek melyek lennének, az nem ismeretes. Mindenesetre a tervezetről szóló rendkívüli tanácskozást - az EU-trojka kérésére február 2-án rendezik meg.
Az Európai Unió három kulcsállama által szerkesztett dokumentum arra kéri Iránt, tisztázza a nukleáris programjai kapcsán felvetődő kérdéseket. Azt igényelné továbbá a NAÜ főigazgatójától, Mohamed el-Baradeitől, folytassa erőfeszítéseit, hogy érvényesüljenek az ügynökség és Irán között korábban kötött biztonsági megállapodások.
A tervezet még jelentősen átalakulhat, ahogy a tanácsban megismerkednek vele. A legtöbb elemző és nyilatkozó tegnap továbbra is azt valószínűsítette, hogy a Biztonsági Tanács ezen a ponton nem fog büntető intézkedéseket foganatosítani Iránnal szemben.
Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök úgy nyilatkozott tegnap a tervezet kapcsán, hogy az alapvetően politikailag motivált. Arra kérte az érintett nyugati hatalmakat, hogy "jöjjenek le az elefántcsonttoronyból", s cselekedjenek egy kicsit logikusan. Az iszlám köztársaság legfőbb vallási vezetője, Ali Hamenei ajatollah szerint a Nyugat nem tudja eltéríteni Iránt a magának szabott tudományos fejlődéstől. Azt mondta, hogy nukleáris fegyver kifejlesztése teljes mértékben ellentétben áll az ország politikai és gazdasági érdekeivel, s nem utolsósorban ellentétes az iszlám tanítással. Hamenei szerint a NAÜ elfogadta, hogy Irán részesévé lett az atomklubnak. Teherán következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy csak békés célokra szeretné felhasználni a nukleáris energiát. Mivel azonban 18 éven át titokban folytatták ezzel kapcsolatos programjaikat, a nyugati államok erősen kételkednek a nyilatkozatok őszinteségében.
Az Egyesült Államok nagyon erőteljesen támogatja az EU-trojka által benyújtott tervezetet - jelentette ki tegnap az amerikai külügyminiszter-helyettes, Nicholas Burns szerint Irán elfordult azoktól a rendkívül méltányos ajánlatoktól, melyeket az európai országok és Oroszország kínáltak neki. Ismeretes, hogy Irán visszatérne a tárgyalásokhoz, ám nem fogadja el azt a feltételt, hogy szüntesse be a nukleáris fűtőanyaggal folytatott, éppen felújított kísérleteit. Az ezzel kapcsolatos felvetésekre meg is jegyezte, nem tudja, vajon Kína és Oroszország milyen álláspontot képvisel majd február 2-án. Kétségtelen - mondta -, hogy nincs minden kérdésben teljes egyetértés, de a fő kérdésben, hogy Irán nem fejleszthet ki nukleáris fegyvert, mindenki ugyanazt gondolja.
Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője - az unió és az Egyesült Államok közös álláspontját ismertetve - azt mondta: addig nincs lehetősége a tárgyalásoknak, amíg Irán nem szünteti be minden urándúsítással kapcsolatos tevékenységét.
Egyre ritkábban kerül elő a fegyveres erő bevetésének lehetősége. Henri Bentegeat francia vezérkari főnök tegnap erről azt mondta, hogy teljes őrültség lenne. Elismerte, megvan annak a lehetősége, hogy Irán atomfegyvert birtokoljon, valódi lidércnyomás, de szerinte nyílt az út a diplomáciai megoldás előtt. Szerinte egy fegyveres beavatkozás szörnyű drámát váltana ki a Közel-Keleten. Azt azonban nem zárta ki, hogy eljöhet egy olyan nap, amikor már nem lesz más megoldás. Tegnap Tokió is felhívta Iránt arra, hagyjon fel nukleáris programjaival. Japán tagja a NAÜ kormányzótanácsának.
Gilad Erlan izraeli parlamenti képviselő levélben kérte Angela Merkel német kancellárt, hogy zárják ki Iránt a júniusi, Németországban rendezendő labdarúgó-világbajnokságról. A felvetés nem új, Merkel korábban azt mondta: nem lenne helyes az iráni válogatottat büntetni államfőjük kijelentései miatt.
----------------------------------
Kim talán hajlandó tárgyalni
Kim Dzsong Il észak-koreai vezető befejezte nyolcnapos kínai látogatását közölték tegnap hivatalosan véget vetve az eddigi találgatásoknak. Jelentések szerint Kim megígérte kínai partnereinek, segít a nukleáris programjairól zajló hatoldalú tárgyalások mihamarabbi felújításában. Közben váratlanul Pekingbe érkezett az amerikaiak főtárgyalója, Christopher Hill.
Kim a hivatalos KCNA hírügynökség szerint arról beszélt kínai partnereinek, hogy elkötelezett a Koreai-félsziget atommentessége iránt, a nehézségeket szerinte a hatoldalú tárgyalások jelentik. A megbeszélések legutóbbi fordulóját novemberben tartották. Akkor arról volt szó, hogy legközelebb az év elején ülnek össze. Közben az USA fellépett észak-koreai érdekeltségek ellen, amelyek pénzhamisítással, pénzmosással és kábítószer-csempészettel gyanúsítanak. Phenjan válaszul nem hajlandó asztalhoz ülni. (K. Gy.)
l Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is határozottan elutasította az iráni nukleáris programról szóló tárgyalások folytatására tett teheráni javaslatot. - Nincs miről tárgyalni - mondta Rice, megengedhetetlennek nevezve, hogy Irán atomfegyver-kapacitásra tegyen szert - írta az MTI.