Aranyvonat: döntöttek az első igénylők kártérítéséről
A kártérítés ügyében dönteni hivatott bizottság munkájáról - a bizottság tagjai a Mazsihisz, a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete, továbbá a Magyarországi Zsidó Szociális Alapítvány képviselői - a Mazsihisz elnöki titkársága tájékoztatta az MTI-t.
Az Amerikai Egyesült Államok kormánya tavaly ősszel egy floridai bíróság előtt született peren kívüli egyezség keretében vállalta, hogy 25,5 millió dollár kártérítést fizet a magyar zsidók javaiért; az összegből 21,2 millió dollárt szánnak szociális célokra.
A pénzt nem a károsultak kapják egyéni kártérítésként, hanem szétosztják a magyar holokauszt-túlélőkről gondoskodó izraeli, magyarországi, egyesült államokbeli, kanadai és egyéb karitatív szervezetek között; Magyarországra mintegy ötmillió dollár (mintegy egymilliárd forint) jut öt év alatt. Becslések szerint 62 ezer lehet a magyar holokauszt-túlélők száma világszerte.
Az amerikai kormány sajnálkozását fejezte ki, hogy amerikai katonák megdézsmálták a magyar zsidók elrabolt ingóságait Németországba szállító szerelvény Ausztriában 1945 májusában lefoglalt rakományát.
A Mazsihisz kedden közölte, hogy az igényeket a beérkezést követően folyamatosan elbírálják. Az adatbázisokban szereplő túlélőket hamarosan levélben fogják kérni igényeik beadására, de mindenki beadhatja kérelmét, aki holokauszt-túlélő, annak idején és jelenleg is Magyarországon élt, illetve lakik.
Az összegekből készpénzben történő kifizetés nem teljesíthető, de fel lehet használni a holokauszt-túlélők életkörülményeinek javítására, egészségügyi ellátására, házi gondozására, gyógyszerek juttatására, illetőleg szanatóriumi kezelésekre. A Mazsihisz reményei szerint hamarosan nagyszámú igénylő jelentkezik és már az év első felében érezhető lesz a javulás a túlélők életében.
(MTI)