Sztrájkhangulat a Magyar Rádióban
Az államfő segítségét kéri a közrádió négy szakszervezeti vezetője és üzemi tanácsának elnöke. Azt írják Sólyom Lászlónak: "A Magyar Rádió részben belső, másrészt külső okok miatt, eljutott működőképességének határához, sőt: időnként már csak a tehetetlenség lendíti előre, tartja - látszatra - életben." Az intézménynek Kondor Katalin mandátumának lejárta, azaz augusztus óta nincs elnöke. Így nincs, aki meghozza azokat a döntéseket, amelyek kizárólag elnöki hatáskörbe tartoznak. Például: nem lehet közbeszerzési pályázatokat kiírni, amelyek a rádió napi működéséhez elengedhetetlenek; a művészeti főszerkesztőségnek és a Petőfi rádiónak január elseje óta nincsenek vezetői, mivel szerződésük lejárta és újbóli kinevezésük kizárólag elnöki hatáskörű feladat. De elnök nincs, és egy darabig nem is lesz. A kuratórium elnöksége a negyedik sikertelen elnökválasztási kísérlet után decemberben úgy döntött: a kampányban esély sincs a megegyezésre, így a nyárra halasztják az újabb pályázatot.
Az érdekvédők szerint a rádió gazdasági csőd előtt áll. "A munkavállalók, a műsorkészítésben részt vevők rendkívül alacsony jövedelme évek óta tovább csökken, viszont a rossz gazdasági helyzetre hivatkozva a menedzsment az idén nem tervez béremelést" - írják. A szakszervezeti vezetők emlékeztetnek a "szégyenletes dologi feltételekre". Megállapítják, hogy mindezek miatt sztrájkveszély van.
A levél azzal a kéréssel zárul, hogy Sólyom László éljen az alkotmány biztosította jogával, s tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a közszolgálati Magyar Rádió visszanyerje működőképességét.
Az államfőnek küldött levéllel kapcsolatban Gellért Kis Gábor, a rádiókuratórium elnöke lapunknak elmondta: örül a kezdeményezésnek. Fontos lenne, hogy - ha jogosítványai e téren korlátozottak is - Sólyom László véleményt nyilvánítana. (H. Z.)