Hotel a kisvárosban, ahol nincs látnivaló
Arra nem tudtam eddig rájönni, hogy a kisvárosokban, ahol semmilyen látnivaló, érdekesség nem akad, következésképpen a vándorok és turisták is másfelé járnak - vajon kik szállnak meg a már ott is fellelhető hotelekben?
Nagykátán a Fekete Sasban leltem meg a választ.
A Fekete Sas hajdan zöldség- és hentesboltként működött. A lapostetős épület a téeszé volt, az áfész üzemeltette benne a kereskedelmi egységeket, méghozzá nem is rosszul. Főképp a hentesnek volt jó forgalma, hiszen annak idején száz forintért rendesen jól lehetett lakni a reggelire elfogyasztott pecsenyéből.
Legalábbis így emlékszik a Fekete Sas tulajdonosa, aki ott dolgozott - aztán, amikor lehetőség adódott rá, meg is vette az épületet, hogy vendéglőt nyisson benne. Tíz évvel ezelőtt azonban a városkák már kezdtek adni a külcsínre, Nagykátán is ragaszkodtak hozzá, hogy a lapos tető eltűnjön, s valami csinosabb váltsa fel, így hát a tulajdonos az előírt feltételek szerint tetőteret építtetett. S ha már így esett, öt szobát is kialakított.
A régiek még emlékeztek, hogy valamikor, még az olcsó pecsenyék előtti időkben, létezett a városban egy szálloda, amit Arany Sasnak hívtak. Ez az ötszobás kis hotel is a Sasról neveztetett el, s attól lett Fekete, hogy a tulajdonost Feke Lászlónak hívják.
Amint a kisváros eleddig egyetlen hotelje működni kezdett, nyomban kiderült, hogy szükség van rá. Főképp vadászati szezonban, hiszen a környéken sokan vadásznak - maga Feke László is -, s akik messzebbről jönnek, azok közül kerülnek ki a szállóvendégek.
A városba települt ipari üzemek is örültek, hogy üzleti partnereiket el tudják már szállásolni, amíg a tárgyalások tartanak. Ha valamelyik helybeli intézmény, szervezet messziről jött vendégeket vár, nem kell zavarba jönnie, ha szóba kerül, hol aludjanak.
Telt ház ritkán van a Fekete Sasban, de ha mégis, a tulajdonos csak átszól Jászberénybe, Gyömrőre vagy Szentmártonkátára az ottani panziósnak - s máris megoldódott a gond.
Feke László állítása szerint szeretik a vendégek ezeket a kis hoteleket, mégpedig a családiasságuk miatt. Reggel akár köntösben is leballaghatnak a vendéglőbe kávét inni, és senki nem ütközik meg azon, ha valaki főtt krumplit akar reggelizni sültszalonnával és lila hagymával.
Mindenki egyetért abban, hogy a Fekete Sas képviseli az Arany Sasnál megszakadt folyamatosságot. Olyan azonban még nem fordult elő, hogy helybeli szállt volna meg a város hoteljében, csak úgy, kényelemszeretetből vagy átmeneti szükségből. Mint ahogyan az egyetlen hajléktalan is elkerüli. És a nemsokára kezdődő csatornaberuházás munkásai sem itt keresnek szállást.
A Fekete Sas - az Fekete Sas. Kisvárosokban nem kell az ilyesmit magyarázni.