Idén mindent levetítenek
Ezek egyike, hogy nem minden játékfilm kerül versenybe azok közül, amelyekkel alkotóik a szemlére pályáztak. Idén minden eddiginél több, 34 játékfilm nevezése érkezett be ugyanis. A szemletanács úgy véli, ekkora mezőny áttekinthetetlen lenne a zsűrinek, amelybe idén több külföldi tagot is meghívtak (a névsort később hozzák nyilvánosságra). Ezért - fölkért szakértők javaslata alapján - 24 alkotást választottak ki, ezek versengenek a díjakért. A többit információs vetítésen láthatja a közönség. A versenykategóriába tartozik Szabó István Rokonok című, Móricz Zsigmond regénye alapján készült műve, amely a nyitó díszelőadáson szerepel a Budapest Kongresszusi Központban.
A játékfilmes mezőnyben valamennyi hazai filmrendező nemzedék tagjainak munkái láthatók. Szabón kívül a legérettebb generációt képviseli Bacsó Péter, aki egy komédiával jelentkezik. A középnemzedékből a többi között Pacskovszky József filmje, továbbá Gárdos Péter, Tímár Péter közelmúltban bemutatott munkái szerepelnek a listán. Az utóbbi években föltűnt új nemzedék tagjai közül Pálfi György a korábban nagy hazai és nemzetközi sikert aratott Hukkle után második filmjével jelentkezik, rajta kívül Hajdu Szabolcs, Incze Zsuzsa, Kapitány Iván, Mundruczó Kornél, Rudolf Péter alkotásai is a programba kerültek. Föltűnik a sorban néhány első filmes: Lengyel Andor, Kocsis Ágnes, Nemes Gyula és a mozikban jelenlegi "névjegyével" - a Csak szex és más semmi című komédiával - nagy sikert arató Goda Kriszta. Filmkészítőként "debütál" a jeles színházi direktor, Iglódi István és a kedvelt színész, Bagó Bertalan. A mustrán tehát már tavaly bemutatott filmek éppúgy szerepelnek, mint olyanok, amelyek premierje a filmszemlén lesz.
A dokumentumfilmes versenybe 175 produkciót neveztek, közülük az előzsűri 40-et választott ki. A népszerű tudományos és ismeretterjesztő kategóriába küldött 43 műből 12 versenyez, a kísérleti és kisjátékfilm műfajának 122 nevezettjéből 28 került végül a versenyprogramba. Itt nem újdonság az előválogatás, az viszont igen, hogy idén az összes nevezett filmet bemutatják a szemlén, elkerülendő az utóbbi években félig-meddig protest jelleggel, a filmszemlével egy időben tartott külön bemutató sorozatokat. - Valóban impozáns a beküldött filmek száma, ez azonban nem jelenti azt, hogy a filmkészítés hazai feltételeivel minden rendben lenne - jegyezte meg Janisch Attila. Hozzáfűzte, számos alkotás, még a nagyjátékfilmek közül is, igen egyszerű technikával, nem állami pénzből készült.
A produkciók bemutató vetítéseit - az első két napon a dokumentumfilmekét, azután a játékfilmekét - a Millenáris Teátrumban tartják. A vetítések fő színterei a Mammut mozi termei lesznek, a művek ismétlő vetítéseken az Uránia Nemzeti Filmszínházban láthatók.
Megtudtuk, a rendezők a jövőben vizuális összművészeti fesztivállá bővítenék a filmszemlét. Ebből egyelőre egy videodiszkó-bemutató valósul meg.
Magyar sztárjelölt Berlinben
Hámori Gabriella lesz a magyar Shooting Stars a 2006. február 9. és 19. között megrendezendő 56. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. Az European Film Promotion (EFP) kezdeményezéseként létrejött rendezvényen Európa legígéretesebb színésztehetségei kapnak lehetőséget arra, hogy bemutatkozhassanak a filmszakma nemzetközi képviselőinek - tájékoztatta lapunkat a Magyar Filmunió.
Az Európai Unió MEDIA Plus Programja által támogatott 1998-as alapítású program évről évre mintegy húsz ifjú színésztehetségre irányítja rá a reflektorfényt a berlini filmfesztiválon. A Shooting Stars program 21 idei résztvevőjét az EFP tagjai választották ki. A "holnap sztárjai", azaz az ígéretes tehetségek háromnapos rendezvénysorozaton vesznek részt, amelynek keretében a filmszakma nagyjainak, a legnagyobb színészügynökségeknek és a nemzetközi sajtó képviselőinek mutatkozhatnak be.
Dieter Kosslick, a berlini fesztivál igazgatója személyesen adja majd át az ifjú talentumoknak a Studio Hamburg Shooting Stars díját február 12-én, a berlini fesztiválpalota színpadán. (Cs. G.)