Gyilkol a silány alkohol és a sok gyógyszer is

Az átültetések harmadánál nem derül ki, mi idézte elő a kioperálandó szerv pusztulását. Annyi biztos: nagyon gyakran rossz minőségű alkohollal és ártalmatlannak tűnő gyógyszerekkel mérgezzük magunkat.

Évente hatezer ember hal meg itthon májelégtelenségben, és nem feltétlenül azért, mert túl sokat isznak. Szinte kivétel nélkül mérgező, a májat különösen roncsoló adalékanyagokat tartalmaznak a piacokon, házi kimérésekben kapható, illegálisan árusított alkoholok. A Debreceni Egyetem most elkészült vizsgálata igazolta: nem elsősorban az elfogyasztott alkohol menynyisége, sokkal inkább annak minősége okozza a tragédiákat.

- Semmivel sem iszunk többet, mint például az angolok, írek vagy a finnek, mégis nálunk nyolcszor-tízszer gyakoribb a májelégtelenségek miatti halálozás. Erre kerestünk magyarázatot a kutatásban, amelynek első része most az alkoholfogyasztási szokásokat vizsgálta - mondta Ádány Róza, a DOTE Megelőző Orvostani Intézet vezetője, aki munkatársaival piacok, illetve úgynevezett "bögrecsárdák" portékáinak összetételét kutatta. Kiderült, hogy szinte valamennyi, egyébként illegálisan is árusított ital a tiszta alkohol mellett egy sor olyan adalékot is tartalmaz, amely kimondottan mérgezi a szervezetet. - A kereskedelmi forgalomba került olcsóbb termékek legfeljebb hígak, vizezettek, de hatósági engedélyük van, így legális eljárással készültek. Az azonban, hogy az illegális szeszfőzdékkel, terjesztőkkel szemben hatékonyabb és keményebb intézkedések történjenek, nem halogatható. Zacher Gábor azonban az "alsó polcos" italokat is a sorba állítja, azaz a kereskedelemben kapható, pár száz forintos, kannás italokat. Évente körülbelül ezren kerülnek elsősorban alkohol okozta mérgezés miatt a detoxikálóba. "Májvédő" orvosok egy másik veszélyre is figyelmeztetnek. A paracetamol-tartalmú készítményeket is okolják a májsejtek roncsolásáért. Egyes láz- és fájdalomcsillapítók illetve a megfázás általános tüneteit enyhítő, forró vízben oldható porok szerintük nagy veszélyt jelenthetnek.

Sokan nem is gondolnák, hogy a nátha és az influenza tüneteinek enyhítésére használt, vízben oldódó porokból csak napi legfeljebb három tasakot lehet beszedni. Négy órán belül pedig legfeljebb egyet. A káros hatást fokozza, ha ezeket a szereket láz- és fájdalomcsillapítókkal kombináljuk. Az ártalmatlanak tűnő szerek különös veszélye ráadásul, hogy a határ szinte észrevétlen a terápiás és a mérgező mennyiség között. Évente 70-80 paracetamolmérgezésről tudnak nálunk a szakemberek, Angliában - ahol egyébként az öngyilkosságok hatvan százalékát ilyen szerekkel követik el - már külön májtranszplantációs várólista is van az ilyen mérgezetteknek. (K. J. V.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.