A "mi" németünk hetvennégye

Mivel az MLSZ szétesésének legfőbb okai a Lothar Matthäus szövetségi kapitánnyal, illetve a marketingmenedzsernek nevezett Pellady Péterrel kötött szerződések, érdemes szemügyre venni, mire ment a német szakvezetővel - és fegyverhordozójával - a magyar válogatott.

A valaha volt harmadik legrosszabb helyre az év végi világranglistán.

A "csúcs" a Csank János dirigálásával elért 77. helyezés 1997-ben, és a második helyet is Csank vezetésével vívta ki a nemzeti együttes: az "erősen" és 1-11-gyel kezdődő (Horvátország 1-4, Ausztria 0-2, Anglia 0-3, Olaszország 0-2) 1996-ot hetvenötödikként zárta.

Amikor Matthäus átvette az irányítást, a 72. hely volt a magyaroké (Gellei Imrével a fedélzeten), és az első esztendőben némi javulás következett be, hiszen sikerült felkapaszkodni hatvannegyediknek. Annyira azért nem kellett elájulni, elvégre a 60.-tól a 63. helyig olyan patinás csapatok sorakoztak, mint Zimbabwe, Líbia, Venezuela, valamint Trinidad és Tobago válogatottja. (Antigua és Barbuda a 153. helyen fejezte be 2004-et, és akkor még nem sejtettük, hogy hamarosan "felfedezzük".) De mit adnánk ma már a 64. pozícióért! Habár az is jogos válasz, hogy nem sokat, hiszen egy évtizedeken át a nemzetközi futballelithez tartozó országban a többség számára abszolúte mindegy: a 64. vagy a 74. helyen jegyzik-e a dicső elődök reménytelen utódait. Ám idehoztak egy korábbi 150-szeres német válogatott, öt vb-n szerepelt, világbajnok labdarúgót, akiről azt akarták elhitetni, vele minden más lesz - majd ezt ő is szüntelenül hirdette önmagáról -, csakhogy kapitányságának második évében az "induló" 72. helyezést is alulmúlta a felmondhatatlan összetételű, "próbababák" seregét foglalkoztató együttes. Eközben - Antiguán kívül - olyan különlegesség is előfordult, hogy hét (!) néző előtt lépett pályára a válogatott Isztambulban a szaúdiak ellen, de ami ennél sokkal fontosabb: a Matthäus-féle alakulat 3 győzelmet, 3 döntetlent és 7 vereséget tartalmazó 2005-ös statisztikája a diadalokban korántsem bővelkedő utóbbi évtized két leggyengébb magyar mérlegének egyike.

Tényleg, még az előző dekádban sem volt az mindig úgy, ahogyan most van... A FIFA-világranglista bevezetésének évében, 1993-ban az ötvenedik hely jutott a magyaroknak - abban az esztendőben három szakvezető is tevékenykedett: Jenei Imre, Puskás Ferenc, Verebes József -, majd 1998-ban, 1999-ben és 2000-ben egyaránt félszázon belül volt a válogatott: Bicskei Bertalan második kapitányi időszakában a 46., a 45. és a 47. helyet foglalta el. Ezt aztán az új évezredben még csak megközelíteni sem sikerült, legföljebb a 47 fordult 74-re. (Amire - mármint '74-re - Sepp Maier, Franz Beckenbauer, Wolfgang Overath, Gerd Müller és Matthäus megannyi honfitársa sokkal büszkébben emlékezik.)

Hogy miért kellett még a legrosszabb időkben is kapálózni Matthäus után, azt csupán az MLSZ ex-vezérkara tudja. Ami biztos: a németet szerződtetni sem érte meg, nemhogy minden eszközzel megkísérelni megtartani...

Mögötte a hetvennegyedik hely, előttünk az összeomlás.

| "NEMES" TERV. Szinte kizárható, hogy Lothar Matthäus marad a válogatott szakvezetője. Egyrészt azért, mert december 31-én lejárt szerződését az elnökség hosszabbíthatná meg, ám az MLSZ-nek momentán nincs elnöksége. (Jelen állás szerint a legkorábban február végén lesz, hiszen előbb január 20-án háromtagú ad hoc-bizottságot választ a rendkívüli közgyűlés, majd újabb egy hónap elteltével következhet a tisztújítás.) Másrészt azért sem reménykedhet a német edző, mert - lapunk információja szerint - az esetleges új vezérkar jelöltje a ligaigazgató Mészöly Kálmán. Kisteleki István ligaelnök állítólag azzal vette rá a futballban eddig nem különösebben ismert Nemes Ferencet és Horváth Cs. Attilát az MLSZ-elnökségi tagságtól való visszalépésre, hogy a következő elnököt az amatőr küldöttek jelölhetik. E terv szerint Nemes lenne az elnök, Horváth Cs. és Kisteleki a két alelnök... Nemes jelenleg a Fejér megyei Labdarúgó Szövetség elnöke; korábban a Várszegi Gábor érdekeltségébe tartozó Bodajk elöljárója volt.

Így megy tíz éve

1996: 3 győzelem, 5 vereség.

1997: 3 győzelem, 3 döntetlen, 5 vereség.

1998: 6 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség.

1999: 2 győzelem, 5 döntetlen, 3 vereség.

2000: 4 győzelem, 4 döntetlen, 1 vereség.

2001: 3 győzelem, 4 döntetlen, 5 vereség.

2002: 4 győzelem, 2 döntetlen, 4 vereség.

2003: 3 győzelem, 1 döntetlen, 6 vereség.

2004: 8 győzelem, 7 vereség.

2005: 3 győzelem, 3 döntetlen, 7 vereség.

Bukfenc... 2005-ben sem jött el a magyar futball hajnala
Bukfenc... 2005-ben sem jött el a magyar futball hajnala
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.