Kampány van, választás nem biztos
Izrael a Hamasz (első) választási részvétele miatt vetette fel, hogy az eddigi gyakorlattal szemben nem engedi voksolni a kelet-jeruzsálemi palesztinokat. Tegnap már arról vitatkoztak a felek, hogy kit lehet majd hibáztatni a palesztin választások esetleges elmaradásáért.
A különböző palesztin frakciók a maguk hőseitől indultak el a választási hadjáratra. Nabíl Saat palesztin miniszterelnök-helyettes és a Fatah kampányának vezetője Jasszer Arafatnak a ramallahi sírjánál tartott beszédet. A Hamasz listavezetője, Iszmail Hanije Gázavárosban, a radikális szervezet egykori alapítója és szellemi vezére, a 2004-ben izraeli rakéták által "likvidált" Ahmed Jaszin sejk otthonánál nyitotta meg a kampányt.
Az Abbasz mellett szolgáló Saat - aki kampányfőnök létére sajátos módon állítólag azon Fatah-vezetők egyike, akik a választások elhalasztását szorgalmazzák - beszédében így buzdított: "megmutathatjuk a világnak, hogy fel tudjuk építeni a saját államunkat". A Hamasz ijesztő, de racionális képet festett: "A választások elhalasztása hatalmi vákuumot okozna, és sötét jövőt hozna" - jelentette ki Hanija. A Hamasz-vezető utalt arra, hogy szervezete a választásokig tartózkodik az Izrael elleni támadásoktól. "Válság van Palesztinában, és a választás lehetne az első lépés a megoldás felé" - közölte a Reutersszel Sami Abu Zuhri a Hamasz szóvivője Gázában.
Kevésbé sikeres kampányindító megmozdulása volt a "Harmadik Út" nevű pártlistának. Hanan Asravi képviselő aszszonyt izraeli rendőrök tegnap megakadályozták abban, hogy a jeruzsálemi óváros Damaszkusz kapujánál kezdje meg kampányát. A kapunál feltartóztatták és kihallgatásra egy rendőrőrszobára vitték a szintén jelölt Musztafa Barguti képviselőt, aki Asravihoz hasonlóan ott akarta megkezdeni kampányát (csak névrokona az Izrael által bebörtönzött Marvan Bargutinak). A kilencvenes évek elején Asravi volt a szóvivője az Izraellel tárgyaló palesztin küldöttségnek. A nemzetközileg jól ismert és kedvelt politikus feltartóztatása kellemetlenül visszaüthet Izraelre. A jeruzsálemi rendőrség szóvivője a BBC-nek elmondta: az izraeli törvények tiltanak bármiféle palesztin politikai tevékenységet Kelet-Jeruzsálemben. Mégis, Izraelnek kerülnie kell azt a látszatot, hogy miattuk hiúsul meg a palesztinok második törvényhozási voksolása. Az izraeli vezetés még nem döntött véglegesen a kelet-jeruzsálemi palesztinok szavazásának ügyében. Két amerikai küldött, Elliott Abrams helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó és David Walsh Közel-Kelettel foglalkozó külügyminiszter-helyettes találkozik palesztin és izraeli vezetőkkel a hét végén, hogy megoldást keressenek.
Abbasz egyelőre ellenállt a pártájából, a Fatah vezetéséből eredő nyomásnak, amely a választások elhalasztását szorgalmazza. Hiszen a január 25-i szavazás akár Abbasz elnökségéről szóló referendumként is értékelhető. Ám "veszélyes precedens lenne Jeruzsálem nélkül palesztin választásokat tartani" - nyilatkozta egy Fatah központi bizottsági tag.
Eközben Izraelben azért készülődnek. A knesszet külügyi és védelmi bizottsága, és egy a miniszterelnök tanácsadója, Dov Weinglass vezette testület azt próbálja felmérni, mire kell számítani, ha az Izrael elpusztítására felesküdött Hamasz - a közvélemény-kutatásoknak megfelelően - valóban 30 százalékot kap.
Ariel Saron miniszterelnöktől egyébként csütörtökön, szívműtéte alatt, három órára helyettese, Ehud Olmert veszi át a kormányfői jogköröket. Saron december 18-án szenvedett kisebb szélütést. Viszont amint felépül új minisztereket kell kineveznie kormányába. A jobboldali Likud új vezetője, Benjamin Netanjahu ugyanis a párt négy miniszterét arra utasította, hogy a vasárnapi kormányülésen nyújtsák be lemondásukat. A négy Likud-miniszter távozása ugyanakkor nem fenyegeti a kormány működését. Saronnak jogában áll a távozók helyére ideiglenesen új minisztereket kinevezni, vagy pedig ő maga irányíthatja a betöltetlen tárcákat.