Délelőttől délutánig, avagy az összeomlás háttere

Két hetet "csúszott" a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségének összeomlása. Mint köztudomású, a karácsony előtti közgyűlésen leköszönt öt, az úgynevezett profik (azaz a Magyar Labdarúgó Liga) által delegált vezetőségi tag, majd a küldöttek több mint hatvan százaléka szavazott Bozóky Imre elnök, továbbá Puhl Sándor alelnök és Kutasi Róbert elnökségi tag visszahívása mellett, ellenben a leváltáshoz szükséges kétharmados többség nem volt meg. Most, pontosabban tegnap délután a decemberben még hezitáló Horváth Cs. Attila és Nemes Ferenc is lemondott tisztéről, egyszersmind működésképtelenné tette az MLSZ legfőbb, immár csak héttagú grémiumát.

Hosszú nap volt a keddi...

Délelőtt még Horváth is részt vett azon a megbeszélésen, amelyen Bozóky a megyei szövetségek elöljáróival (másként: az amatőr képviselőivel) egyeztetett a "magyar futball jövőjéről". A részvevők összefogást sürgető közlemény adtak ki, hitet téve a márciusi, budapesti UEFA-kongresszus sikeres megrendezése, továbbá a horvátokkal közös, 2012-es Eb-pályázat mellett is. Ezt követően Bozóky az MLSZ (akkor még működőképes) elnökségével ült össze: az értekezleten - amelyen állandó meghívottként jelen volt Kisteleki István, a "rivális" liga elnöke is - egyhangúlag kérték fel Gyárfás Tamást a 2012-es Eb szervezőbizottságának elnökévé.

Kora délután immár Kisteleki találkozott a menetben lévő megyei elnökökkel, majd késő délután bejelentették: Horváth és Nemes beadta lemondását.

Az MLSZ alapszabálya értelmében az elnökség mandátumának megszűnésével egy időben a szövetség elnöke, azaz Bozóky is elveszti mandátumát. Helmeczy László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szövetség elnöke a liga tájékoztatóján közölte: az alapszabály 26. paragrafusa alapján rendkívüli közgyűlést kell összehívni (a tervezett időpont: január 20.), ezen a fórumon háromtagú ad hoc bizottságot választanak, amely kitűzi a tisztújító, új elnököt és elnökséget kijelölő közgyűlés időpontját.

Talán februárban elnökség is lesz. Mindenesetre egyelőre csőd van, hiszen nincs, elnökség, következésképp nincs olyan döntéshozó fórum, amely szövetségi kapitányt választana (Lothar Matthäus szerződése lejárt).

Kérdés továbbá, hogy ki lesz "tárgyalóképes" a magyar labdarúgásból a január 26-27-i, közös horvát-magyar kormányülést illetően; ki képviseli majd a hazai futballt a 2008-as Eb selejtezőjének január 27-i sorsolásán; ki készíti elő a márciusi, Budapestre tervezett UEFA-kongresszust.

Kérdés az is: az interregnum alatt ki irányíthat. A január 20-i közgyűlésig eredetileg - ügyvezetőként - Berzi Sándor látná el a feladatokat, ám az MLSZ főtitkára az MTI-nek úgy nyilatkozott: "A jogászok azon vitatkoznak, hogy az ad hoc bizottság felállásáig a főtitkár vagy egy ügyvezető elnökség - ami ebben az esetben a testület megmaradt részét jelenti - irányítsa-e a szövetséget".

Mint ismert: az MLSZ-elnökség ellen először Kisteleki alakított ki hadállást, amikor a sikertelen vb-selejtezők után firtatni kezdte a szövetség szerződéseit Matthäus kapitánnyal, valamint a marketingmenedzser Pellady Péterrel és cégével, a Derball Kft.-vel. A kontraktusokról készült könyvvizsgálói jelentést az apparátusnak e hónapban kellene észrevételeznie.

Bozóky Imre - aki 1999 szeptembere óta regnál az MLSZ élén - közleményében úgy fogalmazott: "Ami ma történt, az bűntett a magyar futball ellen." Kisteleki István azt mondta: a mai napot megtisztulásnak, újrakezdésnek lehet tekinteni. Horváth Cs. Attila - indoklása szerint - a decemberi közgyűlés óta érezte úgy: távozásával tudja leginkább segíteni "a megtisztulási folyamatokat".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.