Szója - babot vagy pirulát?
Már korábban ugyanis kiderült, hogy a hagyományosan sok szóját fogyasztó japán nők körében a női nemi hormonok működési zavaraival összefüggésbe hozható egészségügyi problémák szinte ismeretlenek. Elsősorban a klimax körüli zavarokról, és az emlőrákról volt szó, mely utóbbi ott ritkaságszámba megy. Ami pedig a változás kora körüli vérnyomás-, hőháztartási, lelki problémákat, és az ilyentájt felgyorsuló csontritkulást illeti: a japán nyelvben a legutóbbi időkig nem is volt szó ennek a válságos időszaknak a megnevezésére. A magyarázatot a szója tápanyagainak kémiai elemzése látszott megadni: kiderült, hogy a női nemi hormonokéhoz hasonló hatású vegyületeket ún. izo-flavonoidokat tartalmaz. Kézenfekvő volt ezek után hormontartalmú gyógyszerek helyett a klimax kezelésére szójában gazdag diétát ajánlani.
A tetszetős elmélet azonban nem állta ki a gyakorlat próbáját. A Minnesotai Egyetemen elvégzett vizsgálatok során semmiféle jótékony hatást nem sikerült kimutatni. Állatkísérletekben pedig egyenesen a feltételezéseknek homlokegyenest ellentmondó eredmények születtek. Az Illinoisi Egyetem Táplálkozástudományi Intézetében mesterségesen klimaxossá tett patkányokba ültettek emlőráksejteket. A legfontosabbnak tartott szójahatóanyag, a genistein hatására ezek jóval gyorsabban szaporodtak, mint anélkül. Ugyanitt állapították meg azt is, hogy a genistein gátolja az emlőrák-kiegészítő kezelésében alkalmazott Tamoxifen hatását.
A japán asszonyoknak a nyugatiakénál kedvezőbb klimax körüli állapota és kisebb emlőrák veszélyeztetettsége valószínűleg nem vezethető vissza egyetlen okra. Szerepet játszhat ebben a táplálék összetétele mellett annak az elkészítési módja, a termőföld összetétele, de az időjárási viszonyok, sőt a hagyományok egész sora is.
A természetes gyógymódokról nem először bizonyosodott be, hogy korántsem mindig ártalmatlanok. Ami a szóját illeti: mint hasznos tápanyagokban bővelkedő táplálék, mindenképpen hozzájárul az egészség megőrzéséhez, vagy a betegség miatt legyengült szervezet helyreállításához. A túlzásoktól azonban jó óvakodni. A forgalomban lévő koncentrátumok és kivonatok flavonoid tartalma több nagyságrenddel haladja meg a természetes szójáét. A kapszulák helyett tanácsosabb tehát a babnál maradni, s azt is a vegyes étrend részeként fogyasztani.