Új oltási rend - piaci védettséggel
A fővárosban élő Hargitai Olivér november 24-én még a szülészetről való távozás előtt megkapta élete első oltását tuberkulózis ellen. Mamája, Hargitai Réka szerint a kicsi szervezete jól reagált, sőt szövődmény, bőrpír vagy láz sem jelentkezett. A mama elmondta, már a kicsi születése előtt tájékoztatta a védőnő az oltásváltásról. Ő a szövődmény jelentkezésének csökkenő veszélyét tartja az új rendszer legfőbb erényének.
A Baka családban élő egyéves Péter és a majdnem hároméves Zsombor a következő hónapokban juthat ismételt védettséghez. Péter szervezetét kanyaró, mumpsz, rózsahimlő, gyermekbénulás és az influenza egyik fajtája, míg Zsomborét a szamárköhögés, tetanusz elleni védettségre "emlékeztetik" az oltásokkal. A mamájuk, Réka még nem tudja, hogy az új vakcinákból kapnak, vagy a régi rend szerint oltják-e gyermekeit. A védőnő tájékoztatása szerint, amíg van a régi oltóanyagból, addig azt adják. A mama mindenesetre örülne, ha már a korszerűbb vakcinákból jutna a gyermekeinek. Nem mindegy ugyanis, hogy a kicsinek feldagad-e a combja, illetve nyűgös vagy sem egy-egy oltás után.
Huszár András elmondta: az oltásváltás idején a házi gyermekorvosoknak oda kell figyelniük. Noha az nem okoz gondot, ha egy régi rend szerint oltott gyereknél az új vakcinákkal folytatják, de arra figyelni kell, hogy mindez a megfelelő arányokban történjen, s valamennyi betegség ellen meglegyen a védettség. A 14 éves korig kötelező és ingyenes magyar védőoltási rendszerben tíz betegség (tuberkulózis, diftéria, tetanusz, szamárköhögés, hepatitisz B, rózsahimlő, kanyaró, mumpsz, járványos gyermekbénulás és a Haemophilus influenza B által okozott agyhártyagyulladás) ellen oltják a gyerekeket. 2006-tól ezek a védőoltások a Magyarországon tartózkodó külföldi családok számára is kötelezőek lesznek.
A kevesebb oltáshoz szükséges oltóanyagok beszerzése is egyszerűbb lesz. Míg korábban évente meghirdetett pályázaton versengett a hazai oltóanyag-piacot ellátó három-négy gyártó, az idén a kormány öt évre szóló szerződést kötött a vakcinák szállítására, így a piacot szinte kizárólag a GlaxoSmithKline (GSK) látja el. A gyártó a következő öt évben mintegy 10 milliárd forintért szállít oltóanyagot.
Lapunk úgy tudja, hogy a cég azzal győzte meg a tendert meghirdető Országos Tisztiorvosi Hivatal szakembereit, hogy - a gyógyszerpiacon is szokatlan módon - négy-hétszáz napos fizetési halasztást adott a kormánynak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a GSK évente háromszor - februárban, márciusban és decemberben - szállít oltóanyagot, a számlát viszont legkorábban 2007-ben nyújtja be a kormánynak. Ezt a feltételt a többi gyártó nem tudta vállalni. Így az összesen hatféle kombinált oltóanyagból ötöt a GSK, egyet pedig - a tuberkulózis elleni védőoltást - a Chiron Behring (Gmbh) & Co. szállítja. Ez a cég azért maradt meg a piacon, mert kizárólag az ő tuberkulózis-megelőzési oltóanyagukat törzskönyvezték Magyarországon.
A lapunk által megkérdezett gyártók nem kívántak válaszolni arra a kérdésre, hogy reményeik szerint visszaszerezhetik-e a most elveszett piacot. A Védőoltásgyártók Egyesületének alelnöke, Falus Péter annyit jegyzett meg: örül, hogy a magyar gyerekek a kontinensen az elsők között juthatnak a legkorszerűbb oltási rendszerben védettséghez.