A magyar betegeknek kár útra kelniük

Európában precedensről beszélnek, a magyar szakértők szerint viszont idehaza nem teremthet peralapot az Európai Bíróság ítélete. A külföldi gyógykezelés nálunk ugyanis egészen más elven működik.

Érdekes helyzetet teremthet, ha a luxembourgi döntés alapján a magyar betegek is útra kelnek, majd követelik, hogy fizesse ki a biztosító a külföldi gyógykezelést. Már ha úgy gondolják, hogy máshol gyorsabb, szakszerűbb ellátást kapnak - kommentálták a határozatot az egészségügyben dolgozók. A bírósági állásfoglalás értelmezésük szerint azt jelenti: szabad a szolgáltatásválasztás, az EU teljes területén jogosultak a saját biztosítójuk fizette ellátásra. Az pedig már aligha kérdés, hogy az ott elköltött állami forintokkal lényegében az itthon gyógyulni vágyó betegeket, az ellátásukra szánt állami kasszát rövidíthetik meg.

Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint könnyen előállhat efféle helyzet. Az viszont elgondolkodtató: az egyéni állampolgári jogok előrébb valók lehetnek-e valamennyi állampolgár érdekénél - azaz érvényesíthető-e mindez úgy, hogy közben a többiek hátrányba kerülnek. Egyre fontosabb ez annak tudatában, hogy ma már nálunk is mind több helyen és többféle ellátásra alakítanak ki várólistákat.

- Ha a biztosító ilyen alapon külföldi intézménynek fizet, azt az itteni egészségügy kasszájából teszi. Másrészt, ha valaki így kerüli meg a várólistát, azzal a többieket előzi meg. Egyértelműen sérülhet tehát a többi beteg joga - vélte a vezető. Igaz, szerinte egy ilyen vélemény legfeljebb az állam számára jelenthet bármilyen kötelezvényt, nem pedig az intézményeknek.

- A kórházak, a betegellátók kizárólag az országban érvényes jogszabályok alapján járhatnak el. Így bármilyen precedenst teremtő ítélet legfeljebb a törvényhozókat szólíthatja föl arra, hogy feleltessék meg ennek az itthoni jogszabályokat - állította Golub Iván, aki szerint a hónapok óta botrányokat okozó orvosi túlóra kérdése éppen emiatt ment tévútra. - Lenkovics Barnabásnak, az állampolgári jogok biztosának állásfoglalása is világosan fogalmaz. A szolnoki bíróság tévesen hozott úgy ítéletet, hogy automatikusan átültette az európai bírósági döntést. Kizárólag az érvényes magyar jogszabályokból lehet kiindulni, és e szerint ítéletet hozni az itthoni kórházak számára - tette hozzá a szövetségi elnök.

Az egészségbiztosító szakembere csírájában fojtja el a felvetéseket: a döntés elsősorban a brit egészségügyi rendszert mozdíthatja meg, a magyarországi betegellátásra szerinte nem lehet "érvényesíteni".

- A magyarországi rendszer egészen más elven működik, így egy brit beteg kezelésével kapcsolatos döntésnek ránk semmilyen következménye nem lehet. Az előzetes, egyelőre főtanácsnoki vélemény az ottani biztosító szabályozására hivatkozik, az ugyanis nem szabályozza világosan a külföldi gyógykezelések igénybevételének rendjét, illetve az "indokolatlan késedelem" meghatározásába kapaszkodik bele. A bíróság azt vitatja, amit erről a biztosító mond: vagyis, hogy miután minden várólistán lévő beteg ugyanennyit vár, az idő indokolt. Ott ráadásul még egységes díjtételek sincsenek, ezért az is vitatott, hogy egy beteg mennyit kap vissza abból, amit saját zsebből már kifizetett - mondta Lengyel Balázs, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nemzetközi főosztályának vezetője.

- Magyarországon mindez fel sem merülhet, hiszen minden egyes beteg külföldi kezeléséről külön döntenek. Erre van egy évi 680-700 millió forintos nyitott keret, és a szakmailag illetékes országos intézet (azaz a legmagasabb orvosi fórum) dönt arról, indokolt-e a kinti kezelés. Az elbírálásnál három fő szempontot vesznek figyelembe. Azt, hogy adott országban a kezelést a napi gyakorlatban alkalmazzák-e, Magyarországon viszont nincsenek meg ennek a szükséges feltételei; hogy a kezelés még úgy sem biztosítható-e, ha a külföldi orvost hívnak ide; illetve van-e esély a kinti beavatkozás sikerére - részletezte Lengyel Balázs.

A főosztályvezető szerint Nagy-Britanniában valóban komoly gondot okozhat, ha az előzetes véleménynek megfelelő döntést hoz az Európai Bíróság. Mire azonban erre sor kerül, lehet, hogy mindez már nem is lesz probléma: a brit kormány számára is világos, hogy a rendszer és az ehhez biztosított forrás kevés, a várólistákat pedig fel kell számolni. Ezért már két éve elindította azt a folyamatot, amely a következő években megduplázza az egészségügyre fordított összeget, és akár fel is számolhatja a várólisták jelentős részét.

Ma már plasztikkártyával adnak orvosi ellátást

Könnyebb dolguk van 2005. november elseje óta az EU-tagállamokba utazó magyaroknak: az E-111-es nyomtatványt idehaza is felváltotta az európai egészségbiztosítási kártya. A plasztikkártyával a másik tagországban - átmeneti jelleggel - tartózkodó polgárok csak az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokat vehetik igénybe. (Hogy mi minősül orvosilag szükségesnek, a kezelőorvos bírálja el.)

Vigyázat: a kártyát csak az adott tagállam társadalombiztosítási szervével szerződött szolgáltató fogadja el! Azon se lepődjünk meg, ha az ellátásért még így is pénzt kérnek: a helyben biztosítottak által is fizetendő önrészekre a kártya nem nyújt fedezetet. A kártya nem használható, ha a biztosított kimondottan valamilyen egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából utazott egy másik tagországba.

Az új plasztikkártya ugyanazon szolgáltatásokra jogosít, mint az E-111-es nyomtatvány, de nagy könnyebbség, hogy az érvényességi ideje hosszabb. A kártya a kiállítástól számított egy évig érvényes, nyugdíjasok és a 17. életévüket be nem töltött fiatalok esetében pedig három évig.

Az egészségbiztosítási kártyát - az E-111-es nyomtatványhoz hasonlóan - a megyei egészségbiztosítási pénztárak adják ki a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyeknek; a kártya kiállítása térítésmentes. Ha valakinek időközben megszűnik a magyarországi egészségbiztosítási jogosultsága (például mert külföldre költözik), a kártyát vissza kell szolgáltatnia.

A plasztikkártyát összesen huszonhét európai országban lehet igénybe venni: az uniós tagállamokon kívül (Magyarországot nem számítva) Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában. Mivel a Magyarország és Svájc közötti kétoldalú szociális biztonsági egyezmény nem terjed ki az egészségbiztosításra, a kártya Svájcban nem használható. (Forrás: www.bruxinfo.hu, www.oep.hu)

A hazai intézményeket nem érinti a luxembourgi ítélet
A hazai intézményeket nem érinti a luxembourgi ítélet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.